Higiena: Dobre Praktyki Higieniczne i Produkcyjne część 1

dr inż. A. Sylwia Tarczyńska
Forum Mleczarskie Biznes 1/2011 (10)

Wymagania higieniczne i techniczne w odniesieniu do magazynów zależą od ich przeznaczenia. W zakładzie powinny istnieć oddzielne magazyny surowców, dodatków, produktów chłodzonych, materiałów opakowaniowych, wyrobów gotowych, środków chemicznych. Materiały opakowaniowe i pomocnicze stosowane w strefie czerwonej powinny być dostarczane w podwójnym opakowaniu, a warstwę zewnętrzną należy usunąć zanim środki te znajdą się w obszarze produkcyjnym. W pomieszczeniach magazynowych należy zapewnić odpowiednie warunki temperatury i wilgotności oraz właściwą rotację zapasów. Postępowanie z zapasami powinno być zgodne z zasadą FIFO („first in, first out – pierwsze weszło, pierwsze wyszło), to co pierwsze zostało przyjęte do magazynu musi być jako pierwsze wydane. Magazynowane środki nie mogą stykać się ze ścianami, podłogą i sufitem. Powinny być one układane na podestach lub paletach. Należy też zachować odpowiednią odległość, ok. 30 cm, między poszczególnymi paletami, jak i paletą a ścianą.

Laboratoria obsługujące żółte i czerwone strefy powinny być wydzielonymi pomieszczeniami, połączonymi z daną strefą.

Pomieszczenia socjalne dla personelu powinny być podzielone na obszary zgodnie z poszczególnymi strefami ryzyka, w celu uniknięcia potencjalnego zanieczyszczenia. Pomieszczenia dla personelu powinny obejmować szatnie, toalety, umywalnie i pokoje do spożywania posiłków.

Konstrukcja budynków musi zabezpieczać wszystkie elementy produkcyjne przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych oraz zapewnić bezpieczne środowisko pracy. Wszystkie otwory wentylacyjne muszą być zabezpieczone z zewnątrz materiałem uniemożliwiającym dostęp gryzoniom, ptakom i insektom. Tam, gdzie występują okna i istnieje możliwość ich otwarcia należy zainstalować siatki chroniące przed owadami. Parapety zewnętrzne i gzymsy powinny być jak najkrótsze i pochylone, aby uniemożliwić na nich pobyt ptaków. Parapety wewnętrzne powinny być nachylone pod kątem 30-45°, by nie pełniły roli półek.

Ściany wewnętrzne muszą być gładkie i płaskie, wolne od pęknięć i szczelin, w jasnym kolorze, wykonane z nieprzepuszczalnych materiałów i stanowić barierę dla kurzu i wilgoci. Obecność jakichkolwiek występów i gzymsów powinna być ograniczona do minimum. Wszystkie połączenia ściana-ściana, ściana-sufit, ściana-podłoga powinny być wyokrąglone, w celu ułatwienia ściekania wody po przeprowadzonym myciu pomieszczeń. Materiały, którymi pokryte są ściany muszą być łatwe do mycia metodą stosowaną w danym obszarze, odporne na działanie wody i środków chemicznych, trwałe oraz odporne na kruszenie się, łuszczenie i rozwarstwianie. Ściany powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem, zwłaszcza w miejscach pracy wózków widłowych i innych rozwiązań transportu wewnętrznego. Zaleca się stosowanie odbojnic, barierek, kolców lub krawężników, w celu uniemożliwienia poruszania się w pobliżu ścian.

Drzwi muszà być szczelne, wykonane z nierdzewnego lub innego, gładkiego materiału łatwego do czyszczenia i mycia. Powinny być zamykane; zaleca się stosowanie drzwi samozamykających. W przypadku konieczności częstego otwierania drzwi, np. drogi wózkowego transportu wewnętrznego, należy zastosować kurtyny powietrzne lub kotary z polipropylenu.

Posadzki muszą być wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, odpornych na działanie środków do mycia i dezynfekcji, jednolite z gładkim wykończeniem i bez ubytków, a jeśli to potrzebne wykończone materiałem antypoślizgowym. Podłogi w halach produkcyjnych powinny być nachylone w kierunku kratek ściekowych, aby uniknąć powstawania zastoin. Nachylenie powinno wynosić 1-2%.

W szatniach należy zapewnić miejsca siedzące, dla co najmniej połowy osób zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Każdemu pracownikowi należy zapewnić własną szafkę dwukomorową lub dwie szafy pojedyncze, wykonane z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. W jednej części umieszcza się odzież roboczą i ochronną, w drugiej osobistą. W szatniach podstawowych szafy na odzież znajdują się w jednym pomieszczeniu, w drugim zaÊ są natryski, umywalki i toalety. Szatnie przepustowe składają się z trzech części: szatni odzieży własnej, przepustowego pomieszczenia sanitarnego (natryski, umywalki, toalety) i szatni odzieży roboczej.

Strona 5 z 6