Zastosowanie metod wykorzystania powierzchni magazynowych w celu optymalizacji realizacji zamówień

mgr inż. Karolina Kolińska, mgr inż. Adam Koliński
Przegląd Mleczarski 9/2009

Zagospodarowanie powierzchni magazynowej jest dość skomplikowanym procesem decyzyjno-organizacyjnym. Pierwszym problemem, na który napotyka kadra kierownicza przedsiębiorstwa inwestującego w budowę magazynu, jest zaplanowanie rozmieszczenia obszarów występujących w magazynie.

Ilość i wielkość powierzchni poszczególnych obszarów zależy głównie od rodzaju przechowywanego asortymentu oraz od specyfiki działalności gospodarczej firmy. Z tego względu wybór metody zagospodarowania stref składowania i kompletacji, jest kluczowym problemem, przed jakim staje kierownictwo przy optymalizacji wykorzystania powierzchni magazynowej.

Na proces składowania, czyli przechowywania towarów, główny wpływ ma technologia i technika magazynowania. Technologia magazynowania dotyczy zadań, które są wykonywane w procesie magazynowania. Natomiast techniką magazynowania nazywa się zbiór budowli, urządzeń i ich odpowiednie rozmieszczenie w celu wykonania określonych zadań w procesie magazynowania. Wybór metody składowania asortymentu w magazynie jest uzależniony również od rodzaju przechowywanych towarów, przez co jest trudnym i bardzo ważnym czynnikiem organizacyjnym. Lokalizacja towarów w strefie składowej jest uzależniona od cyklu realizacji operacji magazynowych, pracochłonności, wielkości potrzeb przestrzeni składowej oraz specyfiki zarządzania magazynem. W obszarze składowania najczęściej wykorzystywane są następujące metody rozmieszczania zapasów:

  • metoda wolnych miejsc składowania,
  • metoda stałych miejsc składowania,
  • metoda według rotacji,
  • metoda według poziomów składowania,
  • metoda według rodzaju jednostek ładunkowych.

Metoda wolnych miejsc składowania polega na umieszczaniu dostarczonych do magazynu towarów w wolnych gniazdach regałowych. Jest to metoda absorbująca przestrzeń magazynową na poziomie średnich zapasów każdego asortymentu, ale jednocześnie wymagającą stosowania odpowiednich technologii:

  • wykorzystanie etykiet logistycznych do oznakowania jednostek ładunkowych i poszczególnych opakowań,
  • znakowanie wszystkich miejsc składowania z dokładnością do gniazda.

Na rysunku 1 przedstawiono przypisanie przykładowej lokalizacji dla czterech towarów w magazynie z zastosowaniem metody wolnych miejsc składowania.

Rysunek 1. Przykład zastosowania metody wolnych miejsc składowania dla czterech towarów


Źródło: A. Niemczyk, Zapasy i Magazynowanie, tom 2, Magazynowanie, Biblioteka Logistyka, Poznań 2008, str. 83.

Metoda wolnych miejsc składowania wymaga jednak kontroli związanej z zarządzaniem przestrzenią składową za pomocą tablic dyspozytorskich. W dużych magazynach funkcję kontroli nad realizacją tej metody zagospodarowania przestrzeni magazynowej, przejmuje system informatyczny klasy WMS. Wykorzystywanie omawianej metody umożliwia maksymalne wykorzystanie miejsc przeznaczonych do składowania towarów oraz ciągłą kontrolę stanu zapasów dla poszczególnych asortymentów.

Strona 1 z 3