Serki: Serki „łyżeczkowe” – szanse, zagrożenia i perspektywy rozwoju

dr hab. inż. Marlena Piekut,
prof. PW, Politechnika Warszawska
Forum Mleczarskie Handel 2/2024 (122)
twarożki serki półka maluta garwolin
© fm

Twarożki homogenizowane to produkty, które powstają poprzez homogenizację twarogu. Proces homogenizacji polega na mechanicznym rozdrabnianiu cząsteczek twarogu i ma na celu równomierne rozprowadzenie tłuszczu oraz innych składników w produkcie, co prowadzi do uzyskania jednolitej struktury i konsystencji. Twarożki homogenizowane są więc zazwyczaj delikatniejsze i bardziej kremowe w porównaniu do tradycyjnych twarożków. 

Wśród popularnych rodzajów twarożków homogenizowanych znajdują się:

  • naturalne twarożki homogenizowane, homogenizowany odpowiednik tradycyjnego, naturalnego twarożku,
  • twarożki homogenizowane z dodatkami smakowymi: a) owocowe – na przykład truskawkowe, malinowe czy brzoskwiniowe, b) czekoladowe – z dodatkiem kakao lub czekoladowych kawałków, c) waniliowe – z dodatkiem ekstraktu waniliowego,
  • fit twarożki homogenizowane – opcje o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • twarożki homogenizowane przeznaczone dla specjalnych grup konsumentów, np. z nietolerancją laktozy,
  • twarożki homogenizowane w wersji dla dzieci – z dodatkami dostosowanymi do gustów dzieci, często w kolorowych opakowaniach.

Twarożki homogenizowane poleca między innymi firma Danone. W ofercie znajdują się różne rodzaje twarożków homogenizowanych. Twarożki Danio występują w wielu smakach: ciasteczkowym, mango, bananowym, waniliowym, czekoladowo-orzechowym, brzoskwiniowym, truskawkowym, a także z kawałkami czekolady. Produkty te dostępne są w opakowaniach 130 g (tzw. klasyczne) – w 8 wariantach smakowych), 200 g (tzw. XXL) – w 3 wariantach smakowych) oraz w czteropakach (4 warianty smakowe). W ofercie dla dzieci Danone proponuje Danonki w wariancie Mega Serek lub Pół na Pół o różnych smakach m.in. truskawka i wanilia, jagoda i wanilia, brzoskwinia-gruszka jagoda, truskawka-wanilia banan. W wielopakach można nabyć serki zarówno w wielu smakach, jak i w jednym.

Pozostając przy serkach dla dzieci, szeroką ofertą może pochwalić się również Bakoma z marką Bakuś. Puszyste serki Bakoma można nabyć w opakowaniach 90 g, a wśród smaków znajdziemy wanilię, biszkopt, krówkę czy czekoladę. 

Piątnica (OSM) to kolejny producent mleczarski specjalizujący się w produkcji twarożków homogenizowanych. W ofercie firmy znajduje się serek homogenizowany naturalny oraz warianty smakowe, tj. stracciatella, kokosowy, truskawkowy, waniliowy oraz ciasteczkowy. Produkty pakowane są w kubki 150 g.

Kolejny polski producent oferujący różne rodzaje produktów mlecznych, w tym twarożków to Mlekpol (SM). W ofercie znajdują się serki homogenizowane Rolmlecz: (naturalny, waniliowy, waniliowy z laską wanilii, truskawkowy, czekoladowy) w opakowaniach 150 g i 200 g oraz serki homogenizowane Poznańskie w dwóch smakach – naturalnym i waniliowym – pakowane po 200 g. Mlekpol (SM) posiada w swoim portfolio również 140-gramowe serki homogenizowane marki Pyszny w smakach: waniliowym, z czekoladą, brzoskwiniowym z marakują, truskawkowym, bananowym. 

Zróżnicowanym wachlarzem serków może pochwalić się Grupa Polmlek. W ofercie dostępne są twarożki w kubkach 150 g w smakach waniliowym, brzoskwiniowym, truskawkowym, w kubkach 130 g pod marką Fiko w smakach truskawkowym i waniliowym oraz w kubkach 250 g o smaku truskawkowym i waniliowym oraz 220 g stracciatella.

twarożki serki polmlek maluta mlekpol łowicz

Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) proponuje serki homogenizowane pod marką Lubi waniliowy w opakowaniach 200 g, serek homogenizowany naturalny 0% tłuszczu Miss Talia w opakowaniach 200 g oraz serek homogenizowany waniliowy Prosty Skład (także w wariancie bez laktozy) 200 g.

Łowicz (OSM) proponuje serek Łowicki homogenizowany waniliowy w kubkach 180 g i 250 g.

Serki homogenizowane oferuje również Grupa Mlekovita – w portfolio zakładu znajdują się produkty pod marką Polski. 

Obok wymienionych wariantów serków homogenizowanych na rynku pojawiają się także produkty dla osób ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi m.in. dla osób z nietolerancją laktozy. Marki Mlekovita, Maluta, Łowicz oraz Bieluch proponują serki waniliowe bez laktozy. Z reguły szata graficzna opakowań tych produktów jest projektowana w odcieniach fioletu.

Twarożki homogenizowane w trendzie powrotu do tradycji?

Twarożki homogenizowane są względnie nowoczesną propozycją. Panujący współcześnie powrót do żywności tradycyjnej nie współgra do końca z tego rodzaju produktami. Można jednak wskazać na kilka kontekstów, w których termin „tradycyjny” może być stosowany w odniesieniu do twarożku homogenizowanego. I tak na przykład niektóre marki twarożków homogenizowanych zachowują w miarę możliwości tradycyjne receptury, starając się przekazać klasyczny smak i konsystencję tradycyjnych twarożków do nowoczesnych, homogenizowanych produktów. 

Umacnianie trendu zdrowego stylu życia oznaczać będzie potrzebę zmian w liście składników i eliminację nadmiaru cukru i tłuszczu.

Produkty tradycyjne często kładą nacisk na naturalne składniki. Niektóre twarożki homogenizowane, aby utrzymać pewien „tradycyjny” wizerunek, mogą zawierać naturalne składniki bez dodatków chemicznych czy konserwantów. I tak na przykład w ofercie Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) znajduje się serek homogenizowany Prosty Skład zawierający jedynie mleko pasteryzowane, wsad waniliowy (cukier, substancja zagęszczająca: pektyna cytrusowa, aromat naturalny waniliowy) i bakterie fermentacji mlekowej.

Zalety i niedoskonałości 

Twarożki homogenizowane mają kilka zalet, które przyciągają konsumentów. Proces homogenizacji sprawia, że twarożki mają jednolitą i gładką konsystencję, może też przyczynić się do przedłużenia trwałości produktu. Najczęściej pakowane są w porcje jednorazowe, co ułatwia korzystanie z nich. Producentom twarożków homogenizowanych stosunkowo łatwo też jest wprowadzać różnorodne smaki i dodatki (takie jak owoce, czekolada), w miarę pojawiania się nowych potrzeb smakowych na rynku. Ze względu na różnorodność smaków i dostępność wersji light oraz bez laktozy twarożki homogenizowane są często atrakcyjne dla różnych grup wiekowych, w tym dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Mimo wielu zalet twarożki homogenizowane mają także pewne wady. Niektóre ich wersje smakowe mogą zawierać dodatkową ilość cukru, co może być problematyczne dla tych, którzy starają się ograniczyć jego spożycie. Twarożki homogenizowane mogą zawierać również pewne dodatki, których obecność nie jest mile widziana przez bardziej ortodoksyjnych klientów postrzegających je jako niezdrowe. Osoby ceniące tradycyjne metody produkcji i autentyczny smak mogą nie być zadowolone z jednolitej konsystencji i procesów przemysłowych związanych z produkcją twarożków homogenizowanych. Niektórzy konsumenci mogą odczuwać, że twarożki homogenizowane mają mniej wyrazisty smak w porównaniu do tradycyjnych, ręcznie wytwarzanych twarożków. 

twarożki serki opakowania

Szanse rynkowe 

Perspektywy rozwoju twarożków homogenizowanych zależą od wielu czynników, takich jak trendy rynkowe, preferencje konsumentów, innowacje w produkcji żywności, a także rozwój technologii. Wśród czynników, które mogą wpływać na szanse rozwoju tego rodzaju produktów, jest zwiększone zainteresowanie zdrowym stylem życia. Jeśli zainteresowanie zdrowym stylem życia będzie nadal rosnąć, producenci powinni skoncentrować się na wprowadzaniu na rynek twarożków homogenizowanych o niższej zawartości tłuszczu, bez dodatku cukru czy z dodatkami funkcjonalnymi.

Twarożki homogenizowane są łatwe w użyciu i przechowywaniu, co sprawia, że są atrakcyjne dla konsumentów poszukujących wygodnych i gotowych do spożycia produktów.

serek maluta
© fm

Kolejny czynnik to innowacje w smakach i składach. Producentom zawsze zależy na wprowadzaniu nowych rozwiązań w tym zakresie, co może przyciągnąć różnorodne grupy konsumentów.

Rozwój produktów dla specyficznych grup konsumentów to kolejny czynnik, który może stanowić o konkurencyjności danego producenta. Twarożki homogenizowane dostosowane do potrzeb specyficznych grup (osoby z nietolerancją laktozy czy przestrzegające diety z małą zawartością tłuszczu) mogą zyskać popularność.

Postęp w technologii produkcji żywności może wpłynąć na poprawę wartości żywieniowej twarożków homogenizowanych, a także na rozwój nowych technologii, które mogą zmniejszyć ewentualne wady tego rodzaju produktów.

Ostatecznie przyszłość twarożków homogenizowanych zależy od zdolności branży spożywczej do dostosowywania się do zmieniających się preferencji konsumentów, inwestowania w innowacje i odpowiedzi na dynamiczne trendy rynkowe.