Sery kozie: Bogactwo smaku i zdrowia

dr hab. inż. Marlena Piekut, prof. PW, Politechnika Warszawska
Forum Mleczarskie Handel 6/2023 (120)

Wartości sensoryczne

sery kozie
© fm

Serki kozie charakteryzują się unikalnymi właściwościami sensorycznymi, które stanowią główny powód ich popularności w kuchniach na całym świecie. Często mają intensywny, bogaty i charakterystyczny smak, który jest jednocześnie słodkawy, słony i lekko kwaśny. Smak może się różnić w zależności od pochodzenia geograficznego, diety kóz i technik produkcji. Sery kozie zazwyczaj są aromatyczne i cechują się delikatnym, przyjemnym zapachem. Ich konsystencja zależy od rodzaju – świeże są gładkie i kremowe, podczas gdy dojrzewające mogą być bardziej zwarte i kruszące się. Sery kozie często mają białe, kremowe lub lekko żółtawe wnętrze. Ich skórka może być gładka lub pokryta naturalnymi pleśniami, nadając im charakterystyczny wygląd. Sery kozie mają też różne etapy dojrzewania, co wpływa na ich smak i konsystencję – niektóre są spożywane jako świeże, miękkie sery, podczas gdy inne dojrzewają, stając się bardziej intensywne w smaku. W zależności od regionu, w którym są produkowane, sery kozie mogą różnić się smakiem i aromatem, co wynika z lokalnej flory i karmienia kóz. Często produkty te są wzbogacane różnymi dodatkami i przyprawami (takimi jak zioła, pieprz, oliwki czy suszone pomidory), co dodaje im dodatkowych nut smakowych. 

Właściwości sensoryczne serów kozich sprawiają, że są one cenione w kuchni zarówno przez profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów. Różnorodność smaków i tekstur pozwala na szerokie zastosowanie w potrawach.

Wartości odżywcze

pilos tapas de queso ser kozi
© fm

Sery kozie wyróżniają się nie tylko pod względem walorów sensorycznych, ale również pod względem składników odżywczych. Są doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne do budowy i naprawy tkanek w organizmie, a także pełni rolę w wielu procesach metabolicznych. Zawierają również tłuszcze, które dostarczają energii, oraz kwasy tłuszczowe (w tym omega-3), które są korzystne dla zdrowia serca. Sery kozie są bogate w różne witaminy, w tym witaminę A, witaminę B2 (ryboflawinę), witaminę B3 (niacynę) oraz witaminę B12. Witamina A jest ważna dla zdrowia oczu i skóry, podczas gdy witaminy z grupy B są niezbędne dla wielu procesów metabolicznych. W tego typu serach znajdziemy też różne minerały, tj. wapń, fosfor, żelazo, magnez i cynk. Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów, a żelazo pełni istotną rolę w transporcie tlenu we krwi. Ponadto sery kozie są źródłem kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga w rozwoju układu nerwowego u rozwijającego się dziecka. Zawierają też kwas mlekowy, który może wpływać na równowagę mikroflory jelitowej i ogólnie przyczyniać się do zdrowia układu pokarmowego.

Zawartość składników odżywczych w serach kozich oczywiście może się różnić w zależności od konkretnego produktu i marki. Zawartość tłuszczu i kalorii może być w nich stosunkowo wysoka, dlatego ważne jest spożywanie ich z umiarem, szczególnie dla osób dbających o dietę i zdrowy styl życia. Sery kozie stanowią smaczną alternatywę dla tradycyjnych serów mlecznych i są szczególnie popularne w diecie śródziemnomorskiej. Ponadto – jak już wspomniano – są bogate w składniki odżywcze, które mogą przyczynić się do zrównoważonej i zdrowej diety.

Sery kozie na podium

Kozim specjałem z „wyższej półki” jest Cabichou du Poitou, inaczej Chabichou. Jest to biały, miękki ser pochodzący z Poitou we Francji. Od 1990 r. posiada status AOC. Można go rozpoznać po charakterystycznej etykiecie z plakietką i paskami. To mały, lekko stożkowaty ser o średniej masie 150 g. Jest wytwarzany z pełnego mleka – może to być mleko surowe lub pasteryzowane, mikrofiltrowane itp. Niektórzy delektują się Chabichou z białym winem. Można go również spożywać z winem czerwonym lub – tradycyjnie – z Pineau des Charentes.

Pélardon to kolejny francuski kozi specjał z okolic Cévennes w regionie Langwedocja-Roussillon. To tradycyjny ser wytwarzany z mleka koziego. Jest okrągły, miękki, dojrzewający, pokryty białą pleśnią o wadze około 60 g, średnicy 60-70 mm i wysokości 22-27 mm. Pélardon, podobnie jak poprzednik, korzysta ze statusu AOC (od sierpnia 2000 r.).

kozia gouda
© fm

Innym kozim specjałem z Francji jest Crottin de Chavignol, produkowany głównie w centralnej części tego kraju. W pierwszych dniach dojrzewania ser pokrywa się lekko białą pleśnią, a z czasem staje się twardy i kremowy. Czas dojrzewania produktu jest krótki (trwa około miesiąc). Ser ma zawartość tłuszczu 45%. Pochodzi z okolic Chavignol i Doliny Loary i jest produkowany od XVI wieku.

Cabrales to z kolei ser kozi pochodzący z Hiszpanii, z regionu Asturia. Jest wytwarzany głównie z mleka koziego, choć czasem używa się również mieszanki mleka krowiego i owczego. Ser ten słynie ze swojego wyrazistego, pikantnego smaku oraz charakterystycznego aromatu. Ma kremową konsystencję z delikatnym chrupiącym wnętrzem i widocznymi niebieskimi żyłkami, które nadają mu rozpoznawalny wygląd. W miarę dojrzewania jego smak staje się bardziej intensywny i złożony. Cabrales jest wytwarzany w sposób tradycyjny, z zastosowaniem rzemieślniczych metod produkcji, a dojrzewa w górskich jaskiniach. Warunki tam panujące, takie jak odpowiednia wilgotność i temperatura, sprzyjają rozwojowi pleśni nadającej serowi niebieski kolor i charakterystyczny smak. Cabrales jest bardzo ceniony przez miłośników serów niebieskich i znajduje zastosowanie zarówno na deskach serów, jak i w kuchni do przygotowywania wykwintnych dań. Jego unikalny smak i tradycyjne pochodzenie sprawiają, że jest prawdziwą ucztą dla odważnych podniebień. W Polsce można go nabyć m.in. przez sklep internetowy e-cykoria.pl. 

Konsumenci serów kozich

Konsumenci serów kozich stanowią zróżnicowaną grupę, ale wydaje się, że można zidentyfikować kilka cech charakterystycznych oraz motywacje, które skłaniają ich do wyboru tego rodzaju sera. Wielu z nich ceni produkty naturalne i zdrowe. Ser kozi często postrzegany jest jako bardziej naturalny i mniej przetworzony niż niektóre inne sery, co przyciąga osoby dbające o zdrową dietę. Niektórym konsumentom zależy na wspieraniu lokalnych producentów i produktów – w niektórych regionach (na przykład we Francji) sery kozie stanowią lokalną tradycję i są chętnie wybierane jako produkt o korzeniach z danej okolicy. Konsumentami serów kozich są również osoby ceniące różnorodność smaków. Chcąc eksperymentować w kuchni, często wybierają one sery kozie ze względu na ich unikalny smak i konsystencję. Można wykorzystać je w różnorodnych przepisach, od sałatek po dania główne i desery. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy lub uczulenie na białko mleka krowiego mogą sięgać po sery kozie jako alternatywę, ponieważ są one zazwyczaj lepiej tolerowane niż te z mleka krowiego. Ponadto sery kozie charakteryzują się wyrazistym smakiem i unikalną konsystencją, co przyciąga osoby poszukujące oryginalnych doznań kulinarnych.

Wielu konsumentów jest teraz bardziej świadomych kwestii związanych z ekologią i dobrostanem zwierząt. Zrównoważona produkcja to hasło, które przewija się w różnych kontekstach. Warto więc zadbać o zrównoważoną produkcję i podkreślać ten aspekt w działaniach marketingowych.

Jak promować kozie specjały serowe?

Promocja serów kozich może być skutecznym działaniem marketingowym, zwłaszcza wśród konsumentów, którzy poszukują zdrowszej i bardziej zróżnicowanej diety. W kampanii reklamowej warto wykorzystać różne media, w tym media społecznościowe. W komunikatach promocyjnych należy pokazać różnorodność i smak serów kozich, podkreślając ich zdrowe właściwości. Warto też pokusić się o zorganizowanie degustacji serów kozich w sklepach spożywczych, na targach lub na festiwalach żywności, aby dać konsumentom możliwość spróbowania produktów przed zakupem. 

Owocna może okazać się też współpraca z kucharzami i restauracjami, które mogą wykorzystać sery kozie w swoich menu. Dobre doświadczenia w gastronomii mogą zachęcić klientów do zakupu serów do przygotowania w domu. Ciekawym pomysłem jest nawiązanie współpracy z blogerami kulinarnymi i influencerami, którzy mogą promować produkty w swoich mediach społecznościowych i na swoich stronach internetowych. 

Nieodłącznym elementem każdej kampanii promocyjnej są promocje, rabaty i zestawy, które zachęcą klientów do zakupu produktu (w tym przypadku koziego sera). Przykładem mogą być akcje typu „kup jeden, drugi w niższej cenie” lub zestawy serów kozich z dodatkowymi smakołykami. Warto też przeprowadzać kampanie edukacyjne, które informują konsumentów o korzyściach zdrowotnych wynikających ze spożycia serów kozich i sposobach ich wykorzystania w kuchni, udostępniając przy tym przepisy i porady kulinarne. W czasach mediów internetowych warto też zachęcać klientów do zostawiania opinii i recenzji produktów – pozytywne rekomendacje mogą zwiększyć zaufanie innych konsumentów, a negatywne pozwolą na modyfikację i ulepszenie istniejących produktów. 

Współczesny konsument to osoba szukająca zróżnicowania smaków i produktów. Warto zatem rozwijać swoją ofertę, wprowadzając różnorodne smaki i rodzaje serów kozich, co pozwoli przyciągnąć klientów o różnych gustach i preferencjach. 

Wielu konsumentów docenia lokalne produkty i po nie sięga, także turyści są nimi bardzo zainteresowani. Jeśli więc sery kozie są produkowane w małym przedsiębiorstwie, warto skupić się na promocji lokalnej, poprzez uczestnictwo na przykład w lokalnych targach, festiwalach i wydarzeniach spożywczych. Warto też mieć na uwadze, że skuteczna promocja wymaga spójności i zaangażowania. Należy przyjrzeć się swojej konkurencji, słuchać opinii klientów i dostosować swoje strategie promocyjne w zależności od reakcji wciąż zmieniającego się rynku.

Rynek serów kozich

Sery kozie na polskim rynku są dostępne w wielu smakach i rodzajach, można znaleźć je w ofercie różnych producentów. W gronie kluczowych dostawców znajdują się firmy: Agro-Danmis Gramowscy, Hochland Polska, Euroser Dairy Group, Temar (PPH).

almette koziAgro-Danmis Gramowscy z Wielkopolski oferuje różnorodne produkty, w tym serki, twarogi, sery sałatkowe i sery twarde. Wśród serków znajdziemy Kozette serek twarogowy puszysty, kozi ser kremowy oraz kozi serek twarogowy. Ten ostatni to naturalny serek kozi, który w swym składzie posiada 98% twarogu koziego. Jest zagęszczony na linii ultrafiltracji ze strukturą wzmocnioną kozimi białkami oraz doprawiony solą do smaku. Wśród twarogów producent poleca kozi ser twarogowy w plastrach, kozi twaróg wiejski i kozi twaróg kanapkowy. Wśród serów twardych konsument może nabyć kozi ser twardy wędzony oraz kozi ser twardy w kawałku lub w plastrach. Z kolei wśród serów sałatkowych dostępne są kozi ser sałatkowy oraz ser sałatkowy Bukowiec.

Hochland Polska proponuje puszyste, kozie serki twarogowe pod marką Almette słynącą z wysokiej jakości produktów. Kozi Almette jest dostępny w dwóch wariantach smakowych – śmietankowym i ze szczypiorkiem. Naturalność, wyrazisty smak, bogactwo składników z mleka koziego sprawiają, że są to produkty, po które chętnie sięgają konsumenci. Kozi Almette dobrze komponuje się z kanapkami i wyszukanymi daniami. Na stronie internetowej almette.pl/kozie można więcej dowiedzieć się o tym jak te serki wykorzystać w kuchni.

jacek wyrzykiewiczJacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Sery kozie są produktem chętnie wybieranym przez konsumentów, którzy doceniają wyjątkowy smak serów przygotowanych na bazie mleka koziego i mają coraz większą świadomość dotyczącą ich odżywczych wartości. Mleko kozie jest bogatym źródłem m.in. białka, wapnia, cynku, żelaza, potasu i fosforu, a także witamin A, C, D, E czy B12 – dzięki temu ma pozytywny wpływ na zdrowie. Ponadto jest łatwiejsze do strawienia przez osoby z nietolerancjami pokarmowymi. Almette Kozi to nasza ubiegłoroczna nowość. Puszyste serki twarogowe Almette z koziego mleka dostępne są w ulubionych smakach – śmietankowym oraz ze szczypiorkiem. Powstają na bazie oryginalnej receptury i wyselekcjonowanych, w 100% naturalnych składników. Doceniają je wszyscy, dla których znaczenie mają zdrowa dieta i urozmaicone menu. Wyrazisty smak koziego sera doskonale pasuje zarówno do kanapek, jak i do bardziej wykwintnych dań. Przyjemność z jego jedzenia zachwyci nawet najbardziej wyszukane podniebienia. Każdego dnia w całej Polsce konsumenci zjadają prawie 2 400 000 kanapek z naszymi serami, co nas bardzo cieszy! W dzisiejszej rzeczywistości trwa nieustanny wyścig o uwagę, lojalność i portfel konsumenta.

sery kozie
© euroser dairy group

Euroser Dairy Group to lider rynku serów plastrowanych kozich według Nielsen (nr 1 w kategorii, bez marek własnych). Sukces firmy opiera się w znaczącej mierze na asortymencie produktowym rozwijającej się marki Goat Farm. Warto wspomnieć o tym, że sery Goat Farm to produkty wysoko cenione przez znawców i degustatorów, nagrodzone za wyjątkowy smak. Ser kozi Goat Farm naturalny w plastrach oraz ser kozio-owczy Goat Farm w plastrach otrzymały prestiżową nagrodę Superior Taste Award 2023, przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone ze światowej sławy szefów kuchni i somelierów. Jury oceniło produkty na podstawie takich kryteriów jak pierwsze wrażenie, wygląd, smak, zapach oraz konsystencja. 

Sukces serów marki Goat Farm wynika z wartości odżywczych (duża zawartość białka i wapnia) oraz wysokiej jakości produktów. Dwa plastry sera koziego naturalnego Goat Farm dostarczają porównywalną ilość wapnia, co wypicie szklanki mleka. Sery te potrafią przekonać do siebie nawet tych konsumentów, którzy do tej pory sceptycznie podchodzili do produktów z mleka koziego. Konsumenci często obawiają się charakterystycznego koziego zapachu, który w przypadku serów marki Goat Farm jest niewyczuwalny. 

Zaletą produktów są kopertowe opakowania, co sprawia, że produkty dłużej zachowują świeżość. Opakowanie jest czytelne, wyraźnie komunikuje benefity dla konsumenta np. brak konserwantów. Co nie mniej istotne, to produkty dla osób, które chcą unikać wysoko przetworzonych wyrobów. Produkty są lekkostrawne, a poprzez wysoką zawartość białka cenione przez wegetarian. Warto pamiętać o tym, co często powtarzamy i podkreślamy na łamach Forum Mleczarskiego: produkty kozie są przyjazne dla osób z alergią pokarmową. 

Jak podaje firma Euroser Dairy Group, ser kozi naturalny w plastrach to niezmiennie sprzedażowy nr 1, co potwierdzają dane Nielsen (bez marek własnych, MAT kwiecień 2023). 

Ciekawa linia

goat farm ser koziSery kozie Goat Farm wyróżniają się łagodnym smakiem, a dzięki wygodnej formie plastrów są idealne na kanapkę. Wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że są to sery lekkostrawne, a dwa plastry dostarczają porównywalną ilość wapnia, co wypicie szklanki mleka. Dwa plastry sera koziego naturalnego Goat Farm dostarczają 7,2 g białka (14% RWS).

Produkty te poprzez niższą zawartość kazeiny są bardziej przyjazne osobom z alergią pokarmową, np. skazą białkową. Są odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy – jej zawartość w produkcie to tylko <0,1 g/100 g. Warta odnotowania jest wygoda opakowania dzięki zastosowaniu koperty, przez co produkty dłużej zachowują świeżość. Samo opakowanie wyróżnia się czytelnością i wyraźnie komunikuje korzyści dla konsumenta. Wśród nich najistotniejsze są brak konserwantów, niski poziom przetworzenia i fakt, że są odpowiednie dla wegetarian (z uwagi na wysoką zawartość białka).

Dystrybutor: Euroser Dairy Group.

Ser kozio-owczy to z kolei warte spróbowania połączenie smaku mleka koziego i owczego. Delikatna struktura oraz subtelny aromat sprawiają, że jest on smaczną opcją dla tych konsumentów, którzy obawiają się zbyt wyrazistego smaku klasycznego sera koziego. 

Ser kozi bio to natomiast produkt wytwarzany według tradycyjnych receptur i tak samo jak pozostałe sery Goat Farm może się pochwalić krótkim składem i czystą etykietą. Ciekawą opcją może też być ser kozi wędzony, intrygujący smakiem pełnym wyrazistego dymnego aromatu. Produkt doceniają konsumenci, którzy lubią urozmaiconą kuchnię i którym wędzony smak nieodłącznie kojarzy się z wakacyjnym pobytem w polskich górach. 

Kanapki z kozim lub kozio-owczym serem to dobry pomysł na pożywny i odmienny od rutyny posiłek dla dzieci i rodziców. 

Euroser Dairy Group oferuje również kozie specjały posiadające znak Chronionej Nazwy Pochodzenia (ser kozi plastry ChNP). 

Portfolio Euroser Dairy Group obejmuje łącznie:

 • sery kozie wędzone,
 • sery kozie bio,
 • roladki kozie z dodatkami (ananas, papaja),
 • roladki kozie wędzone,
 • roladki kozie pleśniowe,
 • roladki kozie twarogowe,
 • sery kozie z dodatkami (z włoskimi ziołami, z kolendrą i kozieradką),
 • ser kozi brie,
 • ser Old Amsterdam kozi.

Temar (PPH) specjalizuje się w dystrybucji importowanych serów, w tym serów kozich, zarówno klasycznych, jak i bio. Podstawą oferty koziej firmy Temar (PPH) są sery marki Meelania:

 • rolada kozia pleśniowa,
 • roladki kozie,
 • ser kozi (w plastrach, blokach, kręgach, porcjach).
ser kozi
© fm

Oprócz marki Meelania Temar (PPH) proponuje: 

 • francuskie kozie rolady, 
 • roladki świeże o smaku naturalnym i z ziołami,
 • Le Cabridoux francuski kozi ser do smarowania,
 • półtwarde hiszpańskie sery jak Queso de Cabra, 
 • ser kozi sałatkowy Bałkański, 
 • ekologiczny ser kozi w plastrach Andechser. 

Ekologiczna Przetwórnia Mleka Koziego Capra Campinos oferuje kulki z sera koziego z czosnkiem i ziołami w oleju, twaróg z mleka koziego, ser twardy dojrzewający, ser dojrzewający z czosnkiem niedźwiedzim, ser dojrzewający z kozieradką, ser kozi twarogowy, roladkę z sera koziego naturalnego oraz roladkę z sera koziego z czosnkiem niedźwiedzim. 

Garbaciak – Gospodarstwo Hodowlane Kóz Mlecznych proponuje różne rodzaje sera koziego, w tym sery dojrzewające z pokrzywą, sery długodojrzewające lub sery dojrzewające typu włoskiego. W ofercie dostępne są sery półtwarde z dodatkami (zioła prowansalskie z papryką słodką, pomidory, kozieradka, czosnek niedźwiedzi, pieprz czarny, czarnuszka) oraz ser kozi półtwardy naturalny. Sezonowo dostępne są też sery miękkie. 

Gospodarstwo Kozie Sery Honoraty proponuje kilka specjałów serowych. Oto ich krótkie charakterystyki:

 • Paneer: miękki ser z mleka koziego i soku cytrynowego, idealny do sałatek i kanapek,
 • Ricotta: ser wykonany z serwatki koziej podpuszczkowej, świetny jako deser lub do naleśników,
 • Koziołek Naturalny: miękki ser kwasowo-podpuszczkowy, doskonały na deskę serów lub jako smarowidło.

Gospodarstwo Groser proponuje lokalne specjały, w tym ser kozi feta do przyrządzenia sałatki greckiej, ser kozi camembert doskonały na grilla lub kozi ser długodojrzewający jako przekąska do wina.

Gospodarstwo ekologiczne Kozia Łąka w pobliżu Jeleniej Góry oferuje szeroki wybór kozich serów, takich jak bazyliszek, bryndza kozia, fetysz kozi, kozi buncek, ritta, sałatkowy, kozia chałwa, twarożek, twaróg, ser łomnicki długodojrzewający i wiele innych smaków i rodzajów.

Te rozmaite produkty kozie są dostępne na polskim rynku i oferują różnorodność smaków oraz możliwość wyboru produktów zarówno tradycyjnych, jak i ekologicznych.