Twarożki: Twarożkowa przyszłość

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 2/2010 (39)

Twarożki z przeznaczeniem do smarowania pieczywa, pomimo przystopowania sprzedaży w ostatnim roku wciąż należą do kategorii o najwyższym potencjale w grupie serów twarogowych. W rankingu najlepiej rozwijających się kategorii znajdują się w czołówce, obok twarogów konfekcjonowanych i serków cottage. Konsumenci chętnie wybierają twarożki, które z zasady są konkurentem dla wędlin. Ich zaletą jest świeżość i wysoka wartość odżywcza pochodząca z mleka. Nic dziwnego, że konkurencja w kategorii się zaostrza, a koleje losu toczą się z różnym szczęściem dla różnych marek.

Oferta serków twarożkowych jest bogata, ale tylko kilku producentów może powiedzieć, że zajęło mocną pozycję na krajowym rynku. Z grona około 20 producentów serków do smarowania (twarożkowych, fromage, sourage itp) lider od lat pozostaje ten sam. Jest nim firma Hochland Polska z flagową marką Almette oraz drugą marką Kanapkowy. Drugim najsilniejszym na rynku producentem jest Piątnica (OSM), której markę Twój Smak oraz Twój Smak Puszysty docenia coraz więcej konsumentów. Udziały rynkowe dwojga liderów przedstawiają się odpowiednio: 32% i 15%. Tym samym rywalizacja rynkowa weszła w nową fazę. Rynek nie jest już tylko areną rywalizacji graczy międzynarodowych (Hochland, Bongrain lub Lactalis), którzy rozwijali tę kategorię. Polscy gracze coraz wyraźniej rozpychają się na rynku, budują dystrybucję i zmieniają opakowania. Widać to szczególnie w wypadku mleczarni Piątnica (OSM), mleczarni Biomlek (SM) oraz Mlekovita (GK). Ostrowia (MSM), choć posiadająca ponad 7% udział rynkowy wskutek komplikującej się sytuacji ekonomicznej, osuwa się w otwarte od 3 lat ramiona Grupy Polmlek. Trudno oczekiwać, że konkurenci nie wykorzystają słabości firmy, jest to więcej niż pewne.

Szczególną sytuację odnotowuje firma Bongrain Polska. Spadkowi zainteresowania serkami Tartare towarzyszy wyraźny wzrost zainteresowania twarożkami do smarowania marki Turek. Mimo to, wolumen sprzedaży serków Tartare na polskim rynku wciąż ponad 2-krotnie przekracza wolumen sprzedaży serków do smarowania marki Turek. Zdecydowanie można przyjąć, że firma stawia na polskie akcenty, a znaczący remodeling opakowań serków Turek oraz ich zmasowana promocja ma jeszcze lepiej trafiać w gusta (i do koszyków) konsumentów.


Dane agencji Nielsen pokazują, że w okresie XII 2008-XI 2009 trwała korekta na rynku twarożków do smarowania i hossa na rynku twarogów do pieczenia. Literalne czytanie tych danych może być jednak trochę mylące. Zadany podział niekoniecznie oddaje przeznaczenie i zastosowanie kupionego produktu przez konsumentów. Twarogi do pieczenia dobrze bowiem rozsmarowują się na pieczywie, zawierają dodatek masła, a przy tym kosztują znacznie mniej: około 40%.


Strona 1 z 4