Napoje probiotyczne: Bakterie pożyteczne dla zdrowia

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2009 (35)

Pożyteczne bakterie

Najlepiej poznanym szczepem probiotycznym jest Lactobacillus casei ssp. rhamnosus (Lactobacillus GG), który m.in. skraca czas przebiegu ostrych biegunek rotawirusowych u dzieci, jest stosowany w biegunkach poantybiotykowych, biegunkach podróżnych i wywołanych zakażeniem Clostridium difficile. Z kolei Lactobacillus casei ssp. Shirota został odkryty w 1935 r. przez dr Shirotę. Jest również stosowany do skrócenia czasu trwania i złagodzenia objawów biegunek rotawirusowych u dzieci. Podejrzewa się go również o wykazywanie zdolności antykancerogennych. Lactobacillus casei DN-114 001 ma dobroczynny wpływ na naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz jest pomocny w profilaktyce ostrych biegunek u najmłodszych. Lactobacillus plantarum oraz Lactobacillus rhamnosus stosowane są w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w biegunkach infekcyjnych oraz nieswoistych zapaleniach jelit. Uważa się również, że podawanie probiotyku Lactobacillus rhamnosus kobiecie ciężarnej na 4 tygodnie przed porodem, a następnie przez 6 miesięcy noworodkowi, w znacznym stopniu obniża pojawianie się chorób alergicznych, przede wszystkim atopowego zapalenia skóry oraz alergii na mleko krowie.

Co musisz wiedzieć, a boisz się spytać

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby szczep bakteryjny został uznany za probiotyczny, musi sprostać wielu wymaganiom. Powinien zostać bardzo dokładnie przebadany i opisany. Musi być poznane jego działanie po dostaniu się do organizmu człowieka. Powinien być bezwzględnie nieszkodliwy dla człowieka, a jego cechy muszą być stałe. Bardzo ważną cechą probiotyku jest jego tymczasowa obecność w przewodzie pokarmowym człowieka. Należy zwrócić uwagę, iż szczep bakteryjny w okresie stosowania jest tylko gościem w naszym organizmie, który przybywa, pomaga człowiekowi i opuszcza organizm po określonym czasie. Probiotyk nie jest żadnym cudownym lekiem, ani panaceum na problemy zdrowotne.

W wyniku podjętych badań udowodniono wiele korzyści, które wynikają ze spożywania określonych szczepów. Należą do nich między innymi interferencja z patogenami czyli zapobieganie zakażeniom jelitowym m.in. poprzez hamowanie rozwoju niekorzystnych dla naszego organizmu mikroorganizmów, zapobieganie ich wnikania do nabłonka jelitowego oraz zapobieganie wykorzystywaniu składników pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozwoju organizmu przez drobnoustroje patogenne. Kolejnym wskazywanym dobroczynnym działaniem jest wzmacnianie układu odpornościowego, poprzez zwiększanie syntezy i aktywności przeciwciał w przewodzie pokarmowym. Podkreślanym pozytywnym aspektem jest złagodzenie objawów nietolerancji laktozy u osób z zespołem nietolerancji tego cukru. Rozważa się potencjalny wpływ antynowotworowy na raka jelita grubego. Nie bez znaczenia jest wpływ probiotyków na poprawę profilu lipidowego u osób z wysokim poziomem cholesterolu; przez niektóre szczepy Lactobacillus acidophilus. Badania również wykazują właściwości antycholesterolowe probiotyków, które mogą absorbować cholesterol w obecności kwasów żółciowych i obniżać jego poziom we krwi.

Ewa Zacharewicz

External & Health Affairs Manager w Danone

Nasze oczekiwania wobec żywności ulegały na przestrzeni wieków znaczącym zmianom. Obecnie konsumenci oczekują od żywności znacznie więcej niż dostarczania podstawowych składników odżywczych. Rosnąca świadomość profilaktyki i popularyzacja zdrowego stylu życia spowodowały, że konsumenci poszukują produktów przyczyniających się do zachowania zdrowia. To jest bardzo dobra tendencja biorąc pod uwagę szacunki, że ponad 1/3 ludności w Polsce cierpi na schorzenia dietozależne takie jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, otyłość i zaparcia. W odpowiedzi na cywilizacyjne problemy zdrowotne nowoczesnych społeczeństw, narodziła się koncepcja żywności funkcjonalnej. Zaliczamy do niej produkty wzbogacone w składniki o ukierunkowanym, pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu np. bakterie probiotyczne, składniki mineralne, witaminy, fitosterole. Wśród żywności funkcjonalnej dominują produkty z podstawowych grup żywności np. produkty mleczne, ponieważ tylko systematyczne ich spożywanie przynosi efekty.

Pozytywnego działania produktu można się spodziewać tylko w sytuacji, jeżeli jest ono poparte rzetelnymi badaniami naukowymi. Dlatego Danone posiada własne centrum badawczo-rozwojowe, gdzie rodzą się pomysły na nowe produkty i prowadzone są badania naukowe. Stawiamy na rozwój wiarygodnej żywności funkcjonalnej i propagowanie prawidłowego odżywiania, ponieważ jesteśmy przekonani o jej znaczącej roli dla zachowania zdrowia naszych konsumentów.

Strona 5 z 6