Modernizacje w zakładach produkcyjnych a możliwość skorzystania z ulg podatkowych

Izabela Golińska
Przegląd Mleczarski 4/2009

Nowe technologie

Nie wszystkie inwestycje dają przedsiębiorcy prawo do skorzystania ze wskazanej powyżej ulgi. Dozwolonymi wydatkami są wyłącznie wydatki poniesione na nowe technologie.

W potocznym, jak również encyklopedycznym rozumieniu tego pojęcia przez nowe technologie rozumie się zaawansowane rozwiązania techniczne i zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce, gdzie nowe oznacza, że nie były stosowane w ostatnim pięcioleciu.

Dla celów skorzystania z ulgi w podatku dochodowym ustawodawca stworzył własną definicję tego pojęcia. Przez nabycie nowej technologii zdefiniował bowiem wyłącznie nabycie praw do wiedzy technologicznej w drodze umowy o przeniesienie praw oraz korzystanie z tych praw. Nową technologią jest natomiast wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat.

Za nową technologię może zatem być uznane wprowadzenie do istniejących w przedsiębiorstwie procesów zupełnie nowych lub znacząco ulepszonych metod produkcji, pakowania lub wykonywania dostaw, w szczególności poprzez wprowadzenie nowych procesów technologicznych, oprogramowania oraz sposobu tworzenia lub świadczenia usług. Wydaje się również, iż za nową technologię może być uznana inwestycja w nowe metody organizacji prowadzonej działalności, miejsc pracy lub nowej metody marketingowej, znacząco różniącej się od powszechnie stosowanych.

Wskazany w definicji okres 5 lat używania na świecie technologii jest pewnego rodzaju czasowym wyznacznikiem nowości danej technologii. Dla celów skorzystania z ulgi podatkowej okres ten powinien zostać potwierdzony przez opinię niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Jednostką taką może być np. jednostka organizacyjna uczelni prowadząca w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, jednostka badawczo-rozwojowa, instytuty naukowe oraz ośrodki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez ministerstwa lub inne jednostki wskazane w ustawie o zasadach finansowania nauki.

W zależności od obszaru, w którym przedsiębiorca wprowadził innowacyjne rozwiązania (produkcja, dystrybucja, zarządzanie itp.) może brać pod uwagę różne jednostki badawczo-rozwojowe, które będą władne do wydania opinii o nowatorskości dokonanej inwestycji.

Granicą jest rok 2006

Przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzający możliwość skorzystania z ulgi na nowe technologie został dodany przez ustawę o niektórych formach wspierania działalności inwestycyjnej, a następnie zmieniony przez ustawę z 12 maja 2006 roku. W konsekwencji ulga ta może znaleźć zastosowanie wyłącznie do wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii dokonanych po dniu 1 stycznia 2006 roku.

W przypadku, gdy przedsiębiorca dokonał inwestycji po roku 2006 i nie skorzystał z możliwości rozliczenia dokonanych wydatków w ramach ulgi na nowe technologie, w chwili obecnej może dokonać korekty dokonanych rozliczeń z tytułu podatku dochodowego i odzyskać część zapłaconego podatku.

Strona 2 z 2