Tłuszcze: Tłuszcze bardziej trendy

Paulina Łuszczak
Forum Mleczarskie Handel 2/2009 (33)

Co nowego

Coraz szerszą ofertę w polskich regałach prezentuje firma Arla Foods. Wśród produktów do smarowania polscy konsumenci mogą już znaleźć zarówno duńskie masło Lurpak w wersji lekko solonej i niesolonej, jak i mix tłuszczowy do smarowania Kaergarden, obwołany odkryciem roku, które masłem nie jest, ale smakuje jak prawdziwe masło.

Standardem wśród miksów maślanych dostępnych w plastikowych kubkach jest zawartość tłuszczu mlecznego na poziomie od 0,5% do 12%. Na tle tych produktów Arla Kaergarden jest wyjątkowo zbliżony do masła: zawiera 75% tłuszczu i 25% najwyższej jakości oleju rzepakowego. Stąd wynika jego maślany smak. W porównaniu z masłem dodatkową wartość dla konsumentów stanowi wygodniejsze opakowanie i lepsza smarowność.

Z kolei wśród nowości w portfolio firmy Mlekovita (GK) znajdziemy magiczne, rodem z Indii masło Ghee. Produkt ten choć jest w postaci płynnej, od innych tłuszczów kulinarnych tego typu różni się tym, że zawiera wyłącznie tłuszcz mleczny. Przy czym dostępne płynne roślinne tłuszcze kulinarne przeznaczone do smażenia czy pieczenia oferowane są w butelkach z cienkim dozownikiem, natomiast „płynne złoto” Mlekovity pakowane w kubełki z rączką, spotykane jest zwykle na półce z twarogami. Ciekawe przeobrażenie, tym razem masła, proponuje nam Radomsko (OSM) pakując tradycyjne masło śmietankowe z sympatyczną krówką do plastikowego sztywnego kubka, dotychczas rezerwowanego głównie dla miksów. Nową pozycją na sklepowych półkach jest również masło extra nowej marki Mazurski Smak, spółdzielni Mlekpol (SM) oraz Masło Extra Polski Smak firmy Raisio Polska Foods, które jest szczególnie konkurencyjne dzięki dwukrotnie dłuższemu (w porównaniu do produktów rywali) terminowi przydatności do spożycia, uzyskanemu dzięki zachowaniu wyjątkowych standardów jakościowych procesu produkcyjnego odbywającego się – nawiasem mówiąc – w zakładzie mleczarskim Radomsko (OSM). Nowość w postaci masła stołowego wprowadziła do swojej oferty Ostrołęka (SML), która ostatnio zdobywa szereg wyróżnień dzięki produktom marki Milandia, wśród których jest także masło extra Milandia. Biomlek (SM) posiada z kolei w swojej ofercie masło pod dwoma markami: masło śmietankowe Nadbużańskie oraz masło extra Bieluch. Jedno i drugie zawiera 82% tłuszczu mlecznego – jest w pełni naturalne. Wśród delikatnych inicjatyw zauważamy odświeżenie opakowania Margaryny Roślinnej (500 g) firmy Bielmar (ZT) w październiku 2008 roku. Margarynę Roślinną wyróżniają odświeżone barwy, wyraźne litery MR wraz z obrazem malowanego ręcznie słonecznika. W zamyśle ma to podkreślać tradycję i naturalność produktu oferowanego od 1999 roku. Nowa szata Margaryny Roślinnej subtelnie wyróżnia okrągły kubek na półce sklepowej, podsyca uznanie dotychczasowych klientów i zachęca nowych do wypróbowania. Co bardzo istotne dla konsumenta Margaryna Roślinna charakteryzuje się miękką konsystencją, łatwo rozsmarowuje się po wyjęciu z lodówki i nie zawiera konserwantów.

Efektywne podejście marketingowe

Różnorodny skład, uatrakcyjniane opakowania, tęcza barw na etykiecie czy przesłanie zdrowotne: wszystkie chwyty dozwolone. Ale to na różny sposób już wszyscy stosują. Największe światowe koncerny (nie tylko spożywcze) znalazły więc nietradycyjny sposób na zdobycie klientów – akcje społeczne. Firma Unilever przekazała środki finansowe dla dzieci w szkołach w Kenii. W ten sposób biznes partycypuje w realizacji bardziej szczytnych celów. Informację o tym znaleźć można kupując produkty marki Rama, która komunikuje swój udział w programie „Uśmiech pełną buzią”. Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że konsumenci są skłonni zdradzić swoją dotychczas wiernie kupowaną markę, jeśli mogą dołożyć kilka swoich groszy dla dobra potrzebujących...

Monika Gołębiowska

Kierownik ds. Komunikacji Marketingowej w Raisio Polska Foods

Tłuszcze do smarowania pieczywa, wliczając masło, stanowią 81% całej kategorii tłuszczów żółtych. Jest to rynek stabilny pod względem ilości, ale dość dynamiczny, jeśli chodzi o nowości, przesunięcia zainteresowania konsumentów pomiędzy segmentami i odzwierciedlający aktualne w danym momencie trendy w zakresie zwyczajów żywieniowych. Konsumenci poświęcają stosunkowo mało czasu na wybór przy półce tłuszczu do smarowania, w stosunku do innych kategorii, szczególnie istotne jest więc dostarczanie klientom klarownie zdefiniowanej wartości. Warunkiem sukcesu jest zaś skuteczne jej zakomunikowanie konsumentom. Produkty z tej kategorii wymagają wciąż wsparcia w mediach. Sukcesy marek, które inwestują w komunikację telewizyjną wskazują, że duża część decyzji zakupowych w stosunku do kategorii następuje przed przyjściem do sklepu. Potwierdza to mniejsza niż w przypadku wielu innych kategoriach spożywczych skuteczność promocji w miejscu sprzedaży.

W portfolio Raisio Polska Foods obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój produktów o specjalnych właściwościach zdrowotnych. Liderem wzrostów – jeÊli chodzi o asortyment firmy – jest Benecol, który obniża poziom złego cholesterolu. Dynamicznie rozwija się również segment produktów z kwasami tłuszczowymi omega 3 i 6. Sprzedaż wprowadzonej przez Raisio Polska Foods w ubiegłym roku margaryny Beviva omega 3 i 6 rozwija się bardzo dynamicznie. Wymienione produkty odpowiadają na potrzeby konsumentów związane z dbałością o zdrowie. Drugim z kierunków, w których poszukujemy możliwości coraz pełniejszego zaspokajania potrzeb klientów, jest koncentrowanie się na jakości i związanym z nim smaku produktów. Konsumenci są gotowi akceptować cenę nawet dwukrotnie przekraczającą średnią dla segmentu, jeśli kupowany produkt oferuje doskonały smak. Stąd wynika bardzo mocna pozycja w sprzedaży, jaką zajmują Masmix i Masło Fińskie. Liczymy na zwiększenie zapotrzebowania rynku na takie produktu w związku z właśnie wprowadzanymi rozwiązaniami prawnymi, które istotnie ograniczą fałszowanie masła. Dzięki temu średnia cena w kategorii wyraźnie wzrośnie, przybliżając się do cen produktów o najwyższej jakości. Przy zmniejszającej się różnicy cenowej produkty premium powinny zyskiwać nowych konsumentów. Według naszych analiz na wzroście średniej ceny zyska cała kategoria, ponieważ cenowa elastyczność popytu liczona dla kategorii jest minimalna.

Strona 3 z 3