Napoje mleczne: Przyszłość płynie w napojach

Janusz Górski
Forum Mleczarskie 2/2008 (27)

Być piękną, czyli nie tylko kosmetyki

Marketing to sztuka sprzedaży marzenia. W tym obszarze znaleźć możemy produkty z dodatkiem koenzymu Q10, kolagenu, oleju z ogórecznika, żeń-szenia i innych.

Za światowego inicjatora w tym segmencie należy uznać japońską firmę Yakult, której motto brzmi: Zdrowe piękno wewnątrz i na zewnątrz. Postrzeganie wyrobów mleczarskich jako służących do pielęgnacji wewnętrznej promuje także Danone z produktem Essensis zawierającym olej z ogórecznika, wit. E (zwaną także witaminą młodości) oraz antyoksydanty z zielonej herbaty. Przykłady z zagranicy można mnożyć. A co na polskim rynku?

Inicjatorami tej niszy produktów na krajowym rynku były wyroby: Dr Maciej Vital z koenzymem Q10 (Maćkowy ZM dziś Grupa Polmlek), jogurty Polskie z dodatkiem zielonej herbaty wytwarzane przez firmę Mlekovita (GK) oraz jogurty Hipo z zieloną herbatą wytwarzane przez Somlek (SM).

I dla kobiet i dla mężczyzn

W spełnianiu marzenia o urodzie i młodości pomagają wyroby zawierające żeń-szeń oraz wit. E (nazywaną witaminą młodości).

Występujący w Chinach, Korei oraz na Syberii, żeń-szeń to roślina zawierająca w sumie blisko 200 związków chemicznych. Jak stwierdzono, ekstrakt z żeń-szenia ma zdolność do regeneracji naskórka oraz przywracania równowagi fizjologicznej, w tym wodno-tłuszczowej skóry. To najbardziej zainteresuje panie, ale żeń-szeń oferuje także coś dla mężczyzn. Powstrzymuje on degenerację włosów, a nawet cofa niekorzystne zmiany w skórze głowy.

Antystresowo i pobudzeniowo

Czy można sobie wyobrazić większy skarb niż ten, którego pilnuje 10 000 uzbrojonych po zęby żołnierzy? Owszem tak. To żeń-szeń, roślina, której upraw strzegli dzień i noc żołnierze cesarzy Chin, a których kradzież karali śmiercią. Kiedy żeń-szeń wreszcie trafił do Europy, za sprawą Marco Polo i żeglarzy arabskich, nikt nie zdawał sobie sprawy z jego mocy. Kiedy prawda wyszła na jaw, jego cena wystrzeliła do poziomu kilkunastokrotnie wyższego od ceny złota.

Korzyści ze spożywania żeń-szenia nie ograniczają się bynajmniej do poprawy wyglądu skóry i włosów. To także poprawa dotlenienia komórek, a co za tym idzie większa jasność umysłu i energia, poprawiona zdolność do koncentracji. Jest to cenne zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy możliwości organizmu człowieka są ograniczone.

Zażywanie żeń-szenia jest wskazane z punktu widzenia potrzeb osób młodych. Żeń-szeń pełni bowiem rolę antystresową, przeciwdziała zmęczeniu, pobudza siły obronne, co sprawdza się w sytuacjach większego narażenia na infekcje.

Osoby w podeszłym wieku cierpiące na serce i dolegliwości związane z przekwitaniem również powinny (ale po konsultacji z lekarzem) korzystać z żeń-szenia. Uznaje się, że ma on działanie przeciwzakrzepowe i obniża poziom cholesterolu, a dodatkowo opóźnia starzenie się komórek. Przeszkodą może być jednak wysokie ciśnienie krwi.

Niestety, liczba produktów mleczarskich w Polsce zawierających żeń-szeń jest nad wyraz skromna. Jedyne produkty, w których znajdujemy wyciąg z żeń-szenia, to jogurt Polski firmy Mlekovita (GK) oraz jogurt Dojo firmy Elmilk.

Innymi, mniej zasłużonymi, choć bardziej znanymi substancjami, które pełnią rolę pobudzaczy są kofeina oraz guarana. Produkty z ich dodatkiem wytwarza mleczarnia Obory (jogurty Jovi Sport Line), mleczarnia Somlek (SM) (jogurty Hipo) oraz Mlekovita (GK) (jogurty Polskie).

Na wyciszenie... melisa

Błonnik, choć nie wykazuje żadnych właściwości odżywczych, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Pomaga równoważyć poziom insuliny we krwi, a poprzez zdolność do pęcznienia wypełnia żołądek, przez co tworzy poczucie sytości. Błonnik przyspiesza także motorykę jelit, co oznacza skrócenie kontaktu nabłonka jelit z substancjami kancerogennymi zawartymi w masie przeznaczonej do wydalenia. Wśród wyrobów z błonnikiem wyróżnia się Dr Maciej Fiber+ (Grupa Polmlek) oraz jogurty Free (wytwarzane przez Kościan OSM).

Melisa to roślina, która od zamierzchłych czasów była wykorzystywana do łagodzenia stanów głębokiego zdenerwowania i stresu. Doceniają ją zwłaszcza te osoby, które odczuwają kłucie lub palpitacje serca. Ale dobroczynna rola melisy to również łagodzenie stanów nerwowości układu pokarmowego, łagodzenie nudności. Łagodzi objawy PMS (depresja, niecierpliwość, bezsenność itp). Melisa to także niezawodne antidotum na uporczywe migreny. Co istotne, melisę podaje się także dzieciom w stanach przeziębień i nerwowości. Potrzebę wykorzystania i zastosowania melisy dostrzeżono w firmie Mlekovita (GK), która wypuściła 2 lata temu jogurty Polskie z dodatkiem wyciągu z melisy.

Strona 2 z 6