Sery typu angielskiego: Wielka Brytania serem stoi

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2024 (121)

Najbardziej popularne sery w Anglii

dublin dairy cheddarCheddar

Cheddar to rodzaj angielskiego sera podpuszczkowego twardego produkowanego z krowiego mleka. Nazwa sera pochodzi od wsi Cheddar w hrabstwie Somerset.

Miąższ cheddara jest elastyczny, zwarty, nie ma w nim oczek. Dojrzewa 2-3 lata, w tym czasie zyskuje orzechowy smak. Produkowany jest w kształcie walców. Cheddar to najpopularniejszy gatunek sera na rynku brytyjskim (około 50% udziału w ogólnej sprzedaży sera).

Stilton

Stilton to typ pleśniowego sera angielskiego. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany – niebieską (Blue Stilton) oraz białą – a także odmiany wzbogacane dodatkami smakowymi.

Ser znany jest co najmniej od lat trzydziestych XVIII w. Nazwa pochodzi od miejscowości Stilton w hrabstwie Cambridgeshire. Jego odkrywcą był Cooper Thornhil, który kosztował ser podczas odwiedzin w jednym z pubów we wsi Hungarton. Węsząc złoty interes, zakupił prawa do jego wytwarzania i serwował go w swojej gospodzie. Jako że wieś Stilton leżała na trasie dyliżansów dalekobieżnych, ser został doceniony w całej Anglii.

Obecnie jest wytwarzany w hrabstwach Derbyshire, Leicestershire i Nottinghamshire. W 1939 r. Stowarzyszenie Serowarskie uformowało lobby chroniące pochodzenie i jakość sera. W 1996 r. Stilton uzyskał nadany przez Komisję Europejską status Protected Designation of Origin – ochrony miejsca pochodzenia. Blue Stilton ma barwę od białokremowej do bursztynowej, poprzecinany jest siateczką niebieskich żyłek. Posiada twardą, chropowatą, pomarszczoną skórkę, uformowaną na skutek działania różnych rodzajów pleśni, pokrytą drobnymi otworami po nakłuwaniu sera igłami (nakłuwa się go igłami, aby powietrze wniknęło do wnętrza), oraz charakterystyczny zapach przywodzący na myśl gruszki. Smak powinien być ostry, z wyczuwalnym aromatem ziół i niebieskiej pleśni. Jest to ser słony. Proces produkcji i dojrzewania trwa ok. 9 tygodni. Zbyt młody stilton może być gorzki. Podaje się go jako przekąskę na kanapkach lub tartinkach koktajlowych albo po posiłku – na desce do serów.

Prawo do dostarczania mleka do wyrobu sera ma tylko sześć licencjonowanych mleczarni na świecie. Z 78 litrów mleka uzyskuje się 8 kilogramów sera Stilton. Rocznie wytwarza się milion gomółek tej odmiany, 10% produkcji przeznaczone jest na eksport do 40 krajów świata.

jacek wyrzykiewiczJacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Sery typu angielskiego to sery o zwartej, przypominającej lekko wosk konsystencji i charakterystycznym smaku, często ostrym bądź lekko kwaśnym. Najpopularniejszym przedstawicielem tego rodzaju serów jest cheddar. W naszej ofercie dostępny jest Hochland Cheddar klasyczny – ser topiony w plastrach, który ma wyrazisty aromat i ostrą nutę smakową, a także charakterystyczną pomarańczową barwę. Specjalna metoda pakowania warstw sprawia, że jest wygodnym i łatwym w użyciu produktem dla profesjonalistów. Ma szerokie zastosowanie w gastronomii i B2B, a także daje możliwość użycia w różnych aplikacjach. Cechuje go łatwość i szybkość pracy z produktem: łatwo oddzielające się plastry, unikalne ułożenie plastrów w paczce. Idealnie się topi, pozostaje ciągnący, zachowuje na języku przyjemną i miękką konsystencję, dodatkowo długo zachowuje swoją świeżość, nie obsycha. W naszej ofercie dostępny jest także Hochland Sos serowy Cheddar – gotowy do użycia sos serowy z wysoką 39-procentową zawartością sera cheddar. Ten produkt charakteryzuje wysoka jakość, doskonały, wyrazisty smak i gęsta, aksamitna konsystencja. Jest idealny jako dip i sos do nachosów, frytek, zapiekanek, burgerów, makaronów, tostów oraz dań z pieca. Do zastosowania na zimno i po podgrzaniu. Wygodny foliopak umożliwia aplikację z butelki wielorazowego użytku. Ma szerokie zastosowanie w gastronomii i B2B. Inspiracje kulinarne i więcej informacji na temat naszej oferty dla gastronomii można znaleźć na stronie www.hochlandprofessional.pl. 

Cheshire

Ser ten wytwarza się z krowiego mleka. Produkowany jest w Anglii w hrabstwie Cheshire oraz w czterech sąsiednich hrabstwach: dwóch w Walii (Denbighshire i Flintshire) oraz dwóch w Anglii (Shropshire i Staffordshire).

To ser półtwardy o pomarańczowym miąższu, delikatny w smaku. Dojrzewa rok lub dłużej. Zaliczany jest do serów podpuszczkowych oraz dojrzewających.

Leicester

Leicester jest serem twardym, który produkuje się z mleka krowiego w sposób zbliżony do cheddara. Pierwotnie był wyrabiany w hrabstwie Leicestershire w Anglii i barwiony za pomocą soku z marchwi lub buraków ćwikłowych. Dojrzewa 6-9 miesięcy. Ma chropowatą, wilgotną strukturę, delikatny smak i intensywny pomarańczowy kolor, współcześnie uzyskiwany dzięki dodaniu barwnika annato (red leicester). Dobrze konweniuje z owocami i piwem.

Dorset Blue Vinny

Dorset Blue Vinny (Dorset Blue Vinney) to gatunek sera z niepasteryzowanego krowiego mleka produkowany w hrabstwie Dorset w południowej Anglii. Tradycyjnie był wytwarzany z chudego mleka, które pozostawało po wyrobie masła. Obecnie jednak powstaje on z mieszanki chudego i pełnotłustego mleka. Zawiera ok. 40-46% tłuszczu i dojrzewa do 18 miesięcy. Charakteryzuje się bladożółtą barwą z niebieskozielonymi żyłkami.

Jan KlaczakJan Klaczak

Członek Zarządu Temar (PPH)

Ser cheddar to wyjątkowy przedstawiciel serów typu angielskiego, dlatego w Temar (PPH) mamy wiele różnych rodzajów cheddara, które łączy jedna wspólna cecha – wysoka jakość. Głównym wyznacznikiem rodzaju cheddarów jest ich czas dojrzewania: od najmniej dojrzałych typu mild, kolejno mature, extra mature, aż po vintage, który dojrzewa ponad 18 miesięcy. Dłuższy czas dojrzewania powoduje wyraźne różnice w smaku i konsystencji sera. W swojej ofercie posiadamy wszystkie wspomniane rodzaje cheddara marki Wyke Farms z Wielkiej Brytanii. Kolejne brytyjskie cheddary w naszym portoflio to wielokrotnie nagradzane cheddary w wosku Snowdonia. Black Bomber to flagowy przykład, który zdobył nagrody na The British Cheese Awards, Nantwich International Cheese Awards, World Cheese Awards i otrzymał nagrodę „Super Gold” na Mondial du Fromage we Francji. Jesteśmy także właścicielem marki cheddarów Irish Farmers, które również posiadamy w różnych maturacjach oraz formach. Cała gama możliwości form konfekcjonowania pozwala oferować nam cheddary tej marki do sieci handlowych, zakładów produkcyjnych oraz gastronomii. Irlandzkie cheddary są również w portfolio Fresh Pack, czyli małych kawałków serów z segmentu premium. Nasza szeroka oferta odzwierciedla tendencję rosnącego zainteresowania polskich konsumentów oryginalnymi cheddarami. Świetne możliwości wykorzystania w przepisach kulinarnych, w tym łatwość topienia i pożądana konsystencja oraz wyraźny smak, sprawiają, że cheddar staje się często pierwszym wyborem konsumenta. Po więcej informacji o cheddarach w ofercie Temar (PPH) zapraszamy na stronę www.temar.pl.

Śmierdzący Biskup (Stinking Bishop)

To kolejny angielski specjał. Jest to ser miękki, podpuszczkowy, pochodzący z regionu Gloucestershire. Wytwarzany jest od 1972 r. z pasteryzowanego mleka krowiego rasy Gloucester. Proces jego produkcji zaczerpnięty został z tradycji lokalnych cystersów. Ser został uratowany przed zapomnieniem w czasach, kiedy rynek brytyjski zalewały sery produkowane metodami przemysłowymi.

Cechuje go jednolita, kremowa, półpłynna konsystencja. Kolor sera waha się od białego przez beżowy, żółty aż do pomarańczowego, natomiast skórka jest szarawa. Ser charakteryzuje silny zapach przypominający nieświeże skarpety i mokre ręczniki. To „zasługa” jednego z etapów produkcji – w czasie dojrzewania (4 miesiące) co 4 tygodnie myje się go w wywarze z lokalnych, aromatycznych gruszek o takiej samej nazwie (Stinking Bishop). Produkt wytwarzany jest w kręgach o średnicy 20 cm, masie 2 kg i grubości około 4 cm. Rocznie produkuje się około 20 ton tego sera.

Gloucester

Gloucester to kolejny ser angielski z krowiego mleka. Jest to tradycyjny, półtwardy ser podpuszczkowy wytwarzany w Gloucestershire w Anglii od XVI w. Dojrzały ma pikantny smak. Istnieją dwie jego odmiany – pojedynczy (single) i podwójny (double). Obie są tradycyjnie wytwarzane z mleka od bydła z Gloucester. Sery wyróżnia naturalna skórka i twarda konsystencja. Ser Single gloucester jest bardziej kruchy, ma lżejszą konsystencję i zawiera mniej tłuszczu. Double gloucester może dojrzewać dłużej niż single. Cechuje go mocniejszy i bardziej pikantny smak, jest też nieco twardszy. Za charakterystyczną żółtą barwę sera Double gloucester odpowiedzialny był kwiat zwany galium verum. 

Literatura dostępna w redakcji.

Strona 2 z 2