Sery kozie: Cenne specjały żywnościowe

dr hab. inż. Marlena Piekut, Politechnika Warszawska
Forum Mleczarskie Handel 5/2022 (113)

goat italian herbs serW ofercie firmy Euroser jest jeszcze wiele innych kozich specjałów serowych. Euroser Dairy Group oferuje również sery powstałe z połączenia mleka koziego z innymi rodzajami mleka. I tak na przykład w portfolio znajduje się Halloumi oryginalny ser cypryjski z mleka koziego, owczego i krowiego, który ma lekko włóknistą, elastyczną konsystencję i mleczny smak ze słodkim posmakiem. 

Producentem kozich serów jest też Ekologiczna Przetwórnia Mleka Capra Campinos. Firma proponuje m.in.: kulki z sera koziego z czosnkiem i ziołami w oleju w słoikach 380 g, twaróg z mleka koziego, ser twardy dojrzewający z mleka koziego, ser dojrzewający z czosnkiem niedźwiedzim, ser dojrzewający z kozieradką, ser kozi twarogowy, roladkę z sera koziego naturalną, roladę z sera koziego z czosnkiem niedźwiedzim. Producent oferuje też produkty w wariancie ekologicznym, a wśród nich twarogi i sery dojrzewające z mleka koziego. W wariancie ekologicznym dostępny jest też serek ekologiczny do smarowania Jędruś w kubkach 150 g. 

Garbaciak Gospodarstwo Hodowlane Kóz Mlecznych położone we Włodowicach poleca m.in.: ser kozi z pokrzywą, ser kozi długodojrzewający, ser kozi dojrzewający typu włoskiego. Podmiot oferuje również produkty sezonowe, a wśród nich sery półtwarde, tj. ser kozi półtwardy naturalny lub w wariantach z ziołami prowansalskimi oraz pomidorami, ser kozi z czosnkiem niedźwiedzim, ser kozi z czarnuszką, ser kozi dojrzewający z pieprzem, ser kozi z kozieradką, ser kozi z czarnuszką, ser kozi z ziołami prowansalskimi i papryką słodką. Garbaciak oferuje też kozie produkty sezonowe, w tym sery. 

ser kozi w kawałku goat farmCiekawy produkt

Naturalny ser Goat Farm to półtwardy ser w 100% z mleka koziego, który charakteryzuje się wyraźnym aromatem oraz aksamitną strukturą. W pełni naturalny – nie zawiera konserwantów ani innych dodatków. Wytwarzany na bazie mleka od kóz wypasanych przez większość roku na zielonych łąkach Holandii. Posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne, potwierdzające jego autentyczność.

Dostawca: Euroser Dairy Group.

Bogatą ofertę kozich serów posiada Kozia Łąka – gospodarstwo ekologiczne położone w pobliżu Jeleniej Góry. Producent proponuje: fetysz kozi, bryndzę kozią, kozi buncek, koziniec, niedźwiednik, rittę naturalną, rittę pieczoną, rittę pieczoną z dodatkami, rittę wędzoną, sałatkową, ser Łomnicki długodojrzewający, ser Łomnicki długodojrzewający z kozieradką itd. 

Podsumowując, w wielu krajach, a także w Polsce, warto dokonać ulepszeń w aspektach, które mogą sprawić, że działalność związana z hodowlą kóz będzie opłacalna i atrakcyjna dla młodych ludzi. W tym aspekcie należy podnosić wśród ogółu społeczeństwa świadomość wartości produktów kozich, by uzyskać dla nich odpowiednie ceny. Należy mieć na uwadze również docenienie wkładu hodowli kóz w społeczeństwo oraz środowisko, zwłaszcza na mniej uprzywilejowanych obszarach wiejskich.

Strona 4 z 4