1. Aktualności
  2. Świat
Dania

Duński przemysł mleczarski skupia się wokół kontroli klimatycznej

Źródło: Duńskie Stowarzyszenie Mleczarzy
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Przemysł mleczarski w Danii działa na wielu frontach, aby przynieść korzyści klimatowi, a branża chce mieć możliwość dokumentowania prac mających na celu zmniejszenie śladu klimatycznego od gospodarstwa do chłodni. Dlatego właśnie duńskie Stowarzyszenie Mleczarzy zdecydowało się teraz udostępnić wszystkim mleczarniom członkowskim wspólny model dotyczący kontroli klimatycznej w gospodarstwach rolnych. Oferowany model i narzędzie opierają się na międzynarodowych standardach i zostały opracowane dla firmy Arla i są już w niej stosowane.

Firmy mleczarskie i producenci mleka w Danii pracują na różnych frontach, aby zmniejszyć wpływ na klimat. W mleczarniach chodzi o nowe zielone źródła energii, słońce, wiatr i biopaliwa, a także o lepszą gospodarkę odpadami, recykling wody i wprowadzenie nowych, przyjaznych środowisku opakowań. Chodzi także o optymalizację klimatyczną transportu zarówno surowca jak i gotowych przetworów mlecznych.

W ostatnich latach każda z mleczarni podjęła także inicjatywy w gospodarstwach dostarczających mleko do mleczarni – inicjatywy, które mają wpływ na przyrodę, różnorodność biologiczną i ślad klimatyczny. Około 86% śladu klimatycznego produktów mlecznych stanowią gazy cieplarniane powstające podczas produkcji mleka w gospodarstwie.

Dlatego właśnie Stowarzyszenie Mleczarni udostępnia obecnie model branżowy kontroli klimatu w gospodarstwach wszystkim mleczarniom członkowskim. Oferowany model i narzędzie opierają się na międzynarodowych standardach i zostały opracowane dla firmy Arla i są już w niej stosowane. Model opiera się na standardach międzynarodowej organizacji mleczarskiej IDF, został zatwierdzony przez stronę trzecią i może być używany do monitorowania celów naukowych.

– Duńskie hodowle bydła mlecznego od dawna działają na rzecz zrównoważonego rozwoju i klimatu, a my jesteśmy jednymi z międzynarodowych liderów, jeśli chodzi o niski ślad klimatyczny wynikający z produkcji mleka. Każda firma mleczarska ma w tym obszarze własne inicjatywy, na których bazie obecnie pracujemy – kiedy jako branża przejmiemy wspólną kontrolę nad przyszłością, każdemu zaoferujemy kontrole klimatyczne – powiedział Steen Nørgaard Madsen, przewodniczący Stowarzyszenia Mleczarskiego.

Dokumentacja dotycząca redukcji w całej branży

– Nowością nie jest to, że gospodarstwo mleczne pracuje nad redukcjami klimatycznymi – robimy to od dłuższego czasu – dodał Steen Nørgaard Madsen. – Nowością jest to, że wspólny model kontroli jest oferowany w ramach ukierunkowanych wysiłków, aby krok po kroku osiągnąć mniejszy ślad klimatyczny wynikający z duńskiego produkcji mleczarskiej. Wspólny model zapewnia spójną dokumentację postępów, jakie osiągamy w duńskiej hodowli bydła mlecznego – mówi prezes stowarzyszenia, który podziękował firmie Arla za udostępnienie modelu całej branży. – Teraz do każdej mleczarni należy decyzja, czy wraz ze swoimi rolnikami chcą wykorzystać model do udokumentowania pracy na rzecz redukcji klimatu – wspomniał Steen Nørgaard Madsen.

Jedna metoda, którą mogą stosować wszystkie mleczarnie

Stowarzyszenie Mleczarzy reprezentuje 30 firm mleczarskich, w tym 13 mleczarni, które otrzymują mleko bezpośrednio z 2400 duńskich gospodarstw produkujących mleko. Rolnicy w gospodarstwach posiadają łącznie około 556 tys. krów mlecznych, które rocznie produkują ok. 5,7 mld kg mleka. To właśnie te gospodarstwa i krowy od 2024 r. za pośrednictwem mleczarni będą mogły korzystać z narzędzia kontroli klimatu.

– Jako branża chcemy móc rok po roku dokumentować wysiłki i redukcje za pomocą uznanej na arenie międzynarodowej, zewnętrznie zatwierdzonej metody, aby duńskie wyniki mogły być wykorzystywane i udostępniane klientom i konsumentom na całym świecie, gdzie będzie rósł popyt na zdrową i pożywną żywność, taką jak nasze produkty mleczne – powiedział Dyrektor Stowarzyszenia Henrik Damholt Jørgensen. – Dzięki kontrolom klimatycznym mleczarnie wraz ze swoimi rolnikami mogą konkretnie i systematycznie pracować nad zmniejszeniem śladu klimatycznego wynikającego z produkcji mleka w gospodarstwie, a tym samym ostatecznie duńskich przetworów mlecznych. Pozytywne jest również to, że rolnicy otrzymują w ten sposób uznaną dokumentację dotyczącą skutków prac klimatycznych, które wykonują w gospodarstwach – dodał Henrik Damholt Jørgensen.

Stowarzyszenie Mleczarzy pracuje również nad tym, aby metody zawarte w Climate Check zostały zintegrowane z narzędziem branżowym ESGreentool z Centrum Innowacji i Innowacji w Rolnictwie Ekologicznym SEGES, tak aby każde gospodarstwo mogło zobaczyć zarówno ślad klimatyczny mleka, jak i całkowitą produkcję gospodarstwa – nawet to, co nie jest związane z krowami.

 

• Ambicją klimatyczną duńskiego sektora mleczarstwa jest redukcja emisji gazów cieplarnianych zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego – czyli redukcja o 35% z zakresu 1 + 2 w latach 2022–2030. W przypadku zakresu 3 branża wyznacza swój cel na koniec 2023 r.

• Oprócz prac nad zmniejszeniem śladu wywieranego przez transport, energię i opakowania, przemysł mleczarski pracuje również nad zmniejszeniem śladu głównego surowca: mleka, które jest częścią zakresu 3 zakładów mleczarskich.

• Kontrola klimatu została opracowana przez firmę Arla i opiera się na wytycznych IDF w sprawie śladu węglowego dla produktów mleczarskich.

• Narzędzie będzie można wykorzystać za pośrednictwem Stowarzyszenia Mleczarskiego od 2024 r., a zatem potencjał wynosi ok. 2400 producentów mleka w Danii. Decyzja o zastosowaniu danego modelu należy do każdej mleczarni.

• Stowarzyszenie mleczarskie zrzesza 30 przedsiębiorstw mleczarskich, zarówno mleczarnie spółdzielcze, jak i firmy prywatne. Razem wytwarzają 5,7 mld kg mleka.

 

Zakresy przemysłu mleczarskiego:

Zakres 1 = wszystkie emisje bezpośrednie, które mleczarnia kontroluje bezpośrednio – tj. własny transport mleczarni i bezpośrednie emisje z zakładów produkcyjnych.

Zakres 2 = emisje pośrednie związane z energią (elektrycznością i ciepłem), którą kupuje mleczarnia.

Zakres 3 = wszystkie inne emisje pośrednie ze źródeł, których firma nie posiada bezpośrednio ani nie kontroluje. Obejmują emisję z zakupionych towarów i usług. Jest to pakowanie i transport zewnętrzny. Największą pozycję stanowi emisja gazów cieplarnianych związana ze skupowanym mlekiem surowym. Emisje z surowego mleka obejmują gazy cieplarniane powstałe w wyniku trawienia krów, przechowywania odchodów zwierzęcych, zużycia energii, środków produkcji i gleby torfowej, a także produkcji i zakupu paszy; ta ostatnia obejmuje również nawozy do uprawy pasz i pasz zakupionych oraz transport pasz zakupionych.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania