1. Aktualności
  2. Polska
Polska

W bardzo dużych serowniach nie ma miejsca na niedopatrzenie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© grupa polmlek

– Postęp dokonany w ciągu 20 lat jest ogromny, wiele elementów produkcji uległo zmianie, przede wszystkim zmienił się rynek, na który produkujemy nasze sery. Dziś to głównie duże sieci, spora część naszej produkcji trafia na eksport – powiedział w rozmowie z Forum Mleczarskie Biznes Zbigniew Józwik, Dyrektor Operacyjny nadzorujący serownię w Lidzbarku Warmińskim – Grupa Polmlek. – Powtarzalność produktu i idealne dopasowanie do potrzeb klienta to dziś klucz. Szczególnie gdy mówimy o zakładzie, który przerabia znacznie ponad milion litrów mleka dziennie i ponad 4 miliony litrów serwatki. Tu nie ma mowy o pomyłce technologicznej lub niedopatrzeniu.

– Pracujemy na ogromnych wolumenach, proszę sobie wyobrazić zwrot towaru na przykład z Rumunii. Dziś technologia produkcji i receptura serów są dostosowane w dużej mierze do potrzeb klientów z całego świata. Nie da się produkować jednego i tego samego produktu przez lata – nawet najlepszego, ale tylko na lokalny rynek. Trzeba być elastycznym i otwartym na globalne potrzeby i wyzwania – podkreślił Zbigniew Józwik.

– Ostatni rok przyniósł gwałtowne zaburzenia stabilności. Tak jak ceny surowca mlecznego poszybowały w górę, tak później gwałtownie spadły. Dlatego też wprowadziliśmy szereg usprawnień technicznych i inwestycji w innowacyjne technologie, m.in. w kogenerację, gdzie produkujemy zarówno prąd, jak i ciepło. Rozwijamy się i robimy wszystko, aby przeciwdziałać rosnącym kosztom produkcji, aby rentowność była zadowalająca. Staramy się, jak wspomniałem, kontrolować wydatki na czynniki energii – dziś serownia w dużej części zaopatrywana jest w ciepło produkowane w naszych własnych wysokosprawnych urządzeniach kogeneracyjnych. Stosujemy na szeroką skalę obiegi zamknięte i odzysk wody, ale też ciepła – dodał nasz rozmówca. Znacząco wpływa to na poprawę ekonomiki i spadającej opłacalności – dodał Zbigniew Józwik Dyrektor Operacyjny nadzorujący serownię w Lidzbarku Warmińskim – Grupa Polmlek.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania