1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Obniżyliśmy ceny masła z ponad 30 do poniżej 20 zł za kg

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie
© forum mleczarskie

– Ceny produktów mleczarskich w ubiegłym roku wzrosły do poziomów astronomicznych – powiedział Czesław Cieślak, Prezes Zarządu mleczarni Koło (OSM) podczas spotkania branży mleczarskiej z Henrykiem Kowalczykiem, Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w siedzibie KZSM ZR. – W efekcie nastąpiło zahamowanie spożycia, zwłaszcza serów i masła.

Zarządzający kolską spółdzielnią przytoczył przykłady cen półkowych masła w wybranych sieciach handlowych i porównał je do ceny sprzedaży ze spółdzielni, które po spadkach wynoszą poniżej 20 zł/kg. Różnice mają wynosić 35-40%. 

– Powinniśmy rozwiązać ten problem na wzór niemiecki, gdzie została określona cena dla rolników i cena na półkach niemieckich. My musieliśmy obniżyć ceny i oczekiwalibyśmy, że sieć zachowa się podobnie – dodał Czesław Cieślak. – Nie dopuśćmy, aby te spadki cen mleka w skupie doprowadziły do spadku produkcji.

Magdalena Szabłowska, Dyrektor Eksportu w Grupie Mlekovita zwróciła uwagę na ogromny spadek popytu na rynkach światowych. – Jesteśmy zainteresowani stymulowaniem popytu i spożycia. Chcielibyśmy w imieniu całej branży prosić o uruchomienie przetargów na sery, na pomoc żywnościową dla osób najuboższych. Z tego co wiem, fundusze unijne na ten cel zostały przyznane. To by zdjęło nadwyżkę produkcji z rynku. Należy uzupełnić zapasy Agencji Rezerw Materiałowych, zapasy rządowe na 5 tys. ton masła i 15 tys. ton OMP. Część tych zapasów zostało już zużytych, więc jest to odpowiedni moment, żeby je uzupełnić.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania