1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Zysk zostanie skonsumowany przez koszty produkcji

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© sierpc (osm)

– Czekają nas zmiany w strukturze kosztów, które dotychczas były na podobnych poziomach – powiedział Forum Mleczarskiemu Grzegorz Gańko, Prezes Zarządu mleczarni Sierpc (OSM). – Największym kłopotem w przyszłym roku będzie to, że ceny szeroko pojętych nośników energii: gazu, paliwa, prądu, wzrosną nam z niespełna 2% jeszcze rok temu do ponad 5%. Jak to wygląda z drugiej strony? – Dynamika przychodów będzie znacząca – odparł Prezes Gańko. – 2022 rok zakończymy kwotą ponad 1,1 mld zł wobec 790 mln zł za 2021 r., ale od tego trzeba odjąć inflację, aby uzyskać realną wartość pieniądza.

– Nie przeszkodzi to pewnie w komunikowaniu przez media, jak wspaniale się rozwijamy jako branża. A przecież wzrost przychodów ze sprzedaży nie wynika tylko ze wzrostu wolumenu, ale i z inflacji – podkreślił Prezes Zarządu mleczarni w Sierpcu. – Ponad 70% kosztów każdej mleczarni to koszt surowca. Sam koszt produkcji sprzedanych produktów wzrósł o ponad 25-30%. Do tego należy doliczyć pozostałe koszty i ich wzrost w łańcuchu dostaw.

Niestety jak wskazuje Prezes: – Wzrost cen energii skonsumuje cały tegoroczny zysk. Niektóre zakłady mleczarskie mają jeszcze stare kontrakty na energię, a małe podmioty dostaną gwarancje cen na pewnym pułapie. Jakie z tego wynikną przetasowania – będzie można powiedzieć po pierwszym kwartale 2023 r. W tym czasie znajdziemy się prawdopodobnie na szczycie inflacji.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania