1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Końskie (OSM): Opłacalność produkcji mleczarskiej spada przy obecnym chaosie w gospodarce

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

W 2021 r. w Spółdzielni Końskie (OSM) skupiono 71,54 mln litrów mleka. Dynamika skupu wyniosła 90,45%. Jak podaje Zarząd, w ciągu roku ubyło 251 dostawców. Zdaniem Wiesława Stępnia, Prezesa Zarządu – Wielu młodych rolników decyduje się na rezygnację z produkcji mleka. Uważają oni, że opłacalność produkcji przy obecnym chaosie w gospodarce poważnie spada i będzie się jeszcze pogłębiać. Rolnicy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z utrzymaniem wydajności produkcji mleka przy bardzo wysokich cenach pasz, nawozów, paliwa i energii elektrycznej.

W minionym roku Spółdzielnia zwiększyła sprzedaż produktów o 26%. Sprzedaż ogółem wyniosła 154,87 mln zł.

Zarzad uważa, że: – Największym zagrożeniem – nie tylko dla Spółdzielni – będą skutki wojny w Ukrainie. Wyższe ceny zbóż i roślin oleistych będą oddziaływać w kierunku wzrostu cen pasz, a w konsekwencji produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, produkty mleczne czy jaja – zwrócił uwagę Prezes Wiesław Stępień. Coraz trudniej jest podpisywać umowy długoterminowe z dostawcami, co ma związek z niestabilnością rynku i inflacją. Tylko w ciągu jednego kwartału 2022 r. cena energii elektrycznej podskoczyła 3-krotnie, a węgla – dwukrotnie. 

– Innym problemem są zmiany związane z Europejskim Zielonym Ładem i Strategią „Od pola do stołu”. Bardzo mocno wpłyną one na rolników, a szczególnie na wielkość produkcji. Wszystko wskazuje na to, że pogłowie zwierząt hodowlanych zmniejszy się od 5 do 15%. W przypadku stad bydła mlecznego i efektu ekonomicznego może być to dla rolników, a dalej dla spółdzielni, bardzo poważnym problemem, ponieważ już dzisiaj borykamy się z dostępnością surowca.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania