1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Stalowa Wola (OSM) z kłopotami z powodu cen energii

Źródło: stalowka.net, Magdalena Rodacka; Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© stalowa wola

Istniejący od 60 lat zakład znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji w związku z rosnącymi kosztami. Jak podaje portal stalowka.net, rachunek za gaz za grudzień 2021 wzrósł 4,5-krotnie w stosunku do grudnia 2020 r. Jak podkreśla Sławomir Czwał, Prezes, nie da się tego przełożyć na ceny końcowe. Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl jeszcze w 2020 r. mleczarnia miała zysk netto w wysokości 88 tys. zł. Łatwo policzyć jak krucha staje się sytuacja zakładu.  

Cały skup w 2020 r.  wyniósł 3,65 mln litrów mleka rocznie. Wówczas mleczarnia zwiększała produkcję mleka spożywczego, ale spadała już produkcja śmietany, napojów fermentowanych, masła i twarogów. W ramach oszczędności udało się ograniczyć zużycie energii o 16% i wody o 9%. Dalsze oszczędności ma przynieść instalacji paneli fotowoltaicznych.

W 2020 r. mleczarnia uzyskała przychody ze sprzedaży produktów w wysokości 10 mln zł (spadek o 7%). Sytuację poprawił wzrost sprzedaży towarów i materiałów o 17%. Łącznie było to 16,9 mln zł (bez zmian wobec 2019 r.). Głównymi rynkami zbytu są: Stalowa Wola, Nisko, Rzeszów, Tarnobrzeg, Leżajsk, Sandomierz oraz Kraków. Do największych odbiorców należą: PSS Stalowa Wola, Nisko, Tarnobrzeg, Rzeszów, Leżajsk, Mielec, Nowa Dęba, placówki GS, FRAC, PSH, Delikatesy Centrum, Stokrotka i Intermarche.

 

Warte przeczytania