1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Wysokie ceny masła mogą się jeszcze utrzymać

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© koło (osm)

Forum Mleczarskie przeprowadziło rozmowę z Karoliną Mikołajczyk, Wiceprezes Zarządu mleczarni Koło (OSM) na temat ostatnich wydarzeń na rynku mleczarskim.

Pani Prezes, wzięła Pani na barki odpowiedzialność za rozwój Spółdzielni w warunkach trudnych dla branży i niełatwych dla handlu nabiałem. Jak oceniłaby Pani popyt zagraniczny i krajowy w wymiarze ilościowym i wartościowym?

– Pracuję w mleczarni już kilkanaście lat, przeszłam od stanowiska referenta do kierownika działu handlu i eksportu. Z powodu naturalnych zmian od 1 kwietnia pełnię funkcję Wiceprezesa ds. Handlu. Pod moją opieką nadal znajduje się dział handlu i eksportu. OSM w Kole jest wiodącym eksporterem, około 40% naszych wolumenów wysyłamy na rynki pozaunijne. W obecnym czasie nadprodukcja mleka dotyczy wszystkich krajów Unii więc sprzedaż nabiału na te rynki jest znikoma. 

– Fakt, że tak duże ilości udaje nam się eksportować do krajów trzecich stanowi wsparcie dla całej polskiej branży mleczarskiej oraz rolników – producentów mleka. Mleczarnia w Kole jest znana jako bardzo wyspecjalizowany zakład produkujący krótką listę asortymentową w dużych wolumenach, co pozwala nam obsługiwać duże podmioty. Kiedy otworzył się kanał dystrybucji nowoczesnej, skorzystaliśmy z tego i odtąd jesteśmy partnerami sieci handlowych, które realizują sprzedaż dużych wolumenów w kategoriach, w których się specjalizujemy, np. serka wiejskiego, napojów fermentowanych, twarogów i masła. Nie sposób nie wspomnieć o eksporcie do krajów trzecich różnego rodzaju mleka w proszku, zarówno odtłuszczonego, jak i natłuszczanego.

Pod koniec pierwszego półrocza nastąpił długo oczekiwany zwrot na międzynarodowych rynkach tłuszczu mlecznego. Czy ten trend, który teraz się rozwija, może stać się trendem długoterminowym?

– W mojej ocenie trend wzrostowy w tłuszczach na rynku krajowym jest bardzo silny. Jeżeli porównamy nasz rynek z rynkiem naszych niemieckich sąsiadów, to linia trendu nie była tam tak stroma. W Polsce w krótkim czasie uzyskaliśmy wysokie poziomy cenowe. Można było żywić pewne obawy, czy nie jest to trend krótkoterminowy, ale potem zaczął znacząco drożeć surowiec w zachodniej Europie. Pojawiły się duże kontrakty na masło. Mam podstawy do tego, aby wierzyć, że będzie tak do końca roku. Rekordowo wysokie ceny na poziomie znacznie przekraczającym 30 zł/kg powinny utrzymać się do połowy grudnia.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania