Spomlek (SM) inwestuje w oszczędność energetyczną
Jak dowiaduje się Forum Mleczarskie w 2023 r. mleczarnia Spomlek (SM) przeznaczyła na działalność inwestycyjną kwotę 28,6 mln zł. W informacji Zarządu czytamy: – Inwestycje realizowane w 2023 r. związane były z obniżeniem kosztów eksploatacyjnych i produkcyjnych oraz poprawą efektywności energetycznej redukującej ślad węglowy. By utrzymać wysoką jakość serów podjęta została decyzja budowy nowej solowni przylegającej do budynku warzelni. Oddano do użytku nową linię do pakowania sera po wyjściu z basenów solankowych w oddziale Radzyń Podlaski i Młynary.
Jak podkreślił Zarząd – Szukając sposobów obniżenia kosztów produkcji i eksploatacji wypracowany został sposób bardziej efektywnego zagęszczania produktu, eliminując energochłonne urządzenia z linii i doposażając je w dodatkowe kolumny i krystalizatory najnowszej technologii. Dla tej inwestycji z tytułu efektywności energetycznej zostały pozyskane białe certyfikaty, które w znaczącej części pokryły koszty jej wykonania.
– Zrealizowano inwestycję trigeneracji tj. wytworzenia energii elektrycznej w procesie przetwarzania gazu w kogeneracji i wytworzenia energii elektrycznej. Ciepło towarzyszące temu procesowi zostało zamienione w absorberze w zimno zawarte w wodzie lodowej. Na tą inwestycję firma otrzymała dofinasowanie z NFOŚiGW. Wysokosprawna kogeneracja oprócz wytworzenia energii elektrycznej znacząco ustabilizowała produkcję chłodu – dodał Zarząd.
– Kontynuowana jest modernizacja istniejących linii konfekcyjnych, zwiększająca zdolności przerobowe całej konfekcji. W ramach tej modernizacji wyeliminowano „wąskie gardła”, a najbardziej wyeksploatowaną linię zastąpiono nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym zestawem dedykowanym do serów. Takie podejście zwiększa zdolności przerobowe konfekcji obniżając koszty produkcji, redukując zapotrzebowanie na ilość osób zatrudnionych. W roku 2023 zakupiono kartoniarkę do linii nr 2, w fazie ofertowania jest jeszcze kartoniarka do linii nr1 i nr 3, a całość modernizacji zakończy system centralnej paletyzacji. Ze względu na brak miejsca w obecnej konfekcji, te inwestycje czekają na budowę centrum dystrybucyjnego. Realizacja tej inwestycji uwolni miejsce w obecnych pomieszczeniach konfekcji dając powierzchnię do automatyzacji końcówek pakowania.
Dla Oddziałów Chojnice, Młynary i Parczew mleczarnia zakupiła agregaty prądotwórcze o dużej mocy w celu zabezpieczenia procesów produkcyjnych na wypadek braku zasilania w energie elektryczną. Firma posiada pozwolenia na budowę dużej fotowoltaiki o mocy:
- 900 kWp w Radzyniu Podlaskim
- 400 kWp w Chojnicach
- 300 kWp w Młynarach.
– Ich realizacja nastąpi z chwilą pozyskania dofinasowania na te inwestycje – zakomunikował Zarząd.