Produkty kozie: Gdzie krowa nie może, tam kozę pośle

Aleksandra Stawicka
Forum Mleczarskie Handel 4/2016 (77)
Tadeusz Dałkowski Agro-Danmis Gramowscy

Tadeusz Dałkowski

Kierownik ds. Handlu i Marketingu w Agro-Danmis Gramowscy

Największym zainteresowaniem, spośród produktów kozich, cieszy się tradycyjnie mleko kozie, ale zauważalny jest dynamiczny wzrost spożycia serów twardych, twarożków kozich oraz jogurtów. Największym kanałem dystrybucji pozostają sieci handlowe i hurtownie mleczarskie, natomiast wyraźnie dostrzegamy wzrost eksportu polskich produktów z mleka koziego. Świadczy to o wysokiej jakości naszych wyrobów i jest motywacją do wprowadzania nowych produktów do naszej oferty.

We wszystkich kanałach sprzedaży poszerzamy swoją ofertę, a naszą nowością jest masło kozie, będące odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na tego typu produkt. Coraz częściej po produkty kozie sięgają osoby bez tzw. „skazy białkowej”, chcące odżywiać się zdrowo poprzez wzbogacanie swojej diety.

danmis twaróg kozi jogurt kozi

Wart-Milk (OSM) to producent głównie wyrobów krowich – najsłynniejszym elementem w jego ofercie jest mleko UHT marki MU!, dostępne w różnych wariantach. Ciekawie nawiązuje do nazwy marki jej „odnoga” z produktem kozim – mleko UHT Me!, które wyraźnie koresponduje ze swym krowim odpowiednikiem. Produkt ten już od wielu lat zdobywa różne nagrody za swoją wysoką jakość.

Na rynku obecne są także wyroby od mniejszych producentów, do których należą m.in.: rodzinne gospodarstwo ekologiczne „Figa”, Garbaciak, Kozia Farma Złotna, Kozio-lek, Kozia Łąka, Kozie sery Pazdrowscy. Dostępne są także liczne produkty importowane.

Rynek produktów kozich jest w Polsce nadal niewielki, ale biorąc pod uwagę jego wiek i szkody, których doznał na skutek historii w ostatnim wieku, nie rozczarowuje. Przeciwnie, ze względu na obecne (należy przyznać, że nieco snobistyczne) trendy żywieniowe, na pewno będzie się dalej rozwijał – wszak ekologiczne i zdrowe stało się jakiś czas temu synonimem „modne”.

ser kozi na turek

Strona 3 z 3