Twarogi: Innowacje w świecie tradycji

Aleksandra Stawicka
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Ciekawy produkt

Zawsze świeży sypki twaróg, dostępny w torebce w opcji otwórz-zamknij, jest wydarzeniem w kategorii. Wiadomo o nim także to, że bardzo się klientom spodobał w wielu regionach kraju. Dostępny w trzech wariantach: chudy, półtłusty i tłusty. W tej linii produktowej postawiono na prostotę – opakowanie jest białe, napisy kolorystycznie dostosowane do zawartości tłuszczu. Na przodzie grafika z twarogiem wysypanym do miski (również dostosowana kolorystycznie). Gramatura 500 g, a forma bardzo przyjazna konsumentowi – produkt może służyć za przekąskę (bez konieczności odsączania) lub być podstawą do bardziej skomplikowanych dań.

Producent: Grupa Mlekovita.

W co się „wpakowaliśmy”?

Dawniej opakowanie służyło jedynie ochronie towaru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, podczas transportu i przechowywania, zwłaszcza w przypadku żywności. Dlatego też najstarsze z nich były niezwykle proste – wielkie twarogi pakowano po prostu w pergamin, na którym widniały odpowiednie oznaczenia towaru. Nikt nie zastanawiał się wówczas nad przekazem marketingowym szaty graficznej (nieistniejącej zresztą), nie było szeroko zakrojonych analiz zachowań konsumenckich. Obecnie to jeden z podstawowych czynników aktywizacji sprzedaży i promocji marki. Opakowanie musi być atrakcyjne, bezpośrednio wskazywać na swoją zawartość i producenta. Jesteśmy wzrokowcami, nie należy się od tego odżegnywać i opowiadać o świadomości, jaką konsument powinien rozwinąć. Najprawdopodobniej kupię ten produkt, który na półce najbardziej będzie się wyróżniał i przyciągał mój wzrok.

Opakowanie to także swoisty nośnik reklamowy – jeśli szata graficzna serii produktów jest spójna, to konsument łatwiej skojarzy je ze sobą, a jednocześnie z marką i producentem. Gdy dochodzi do zakupu nieprzemyślanego, dokonanego pod wpływem impulsu, aż 90% kupujących dokonuje wyboru na podstawie wyglądu towaru. Ochrona produktu i jego sprzedaż to wciąż nie wyłączne cele opakowań. Ich zadaniem jest budowanie i przekazywanie wyobrażenia o całej marce. Według badań PARP zmiany opakowań są najczęstszą formą innowacji rynkowych – nowe opakowanie wywołuje skojarzenie z nowym, ulepszonym produktem.


Zaprzeczenie idei innowacyjności. Brak marki. Brak grafiki.


Strona 2 z 4