Słowacja: Mliečne výrobky, czyli nabiał ze Słowacji

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2015 (72)

Najwięksi przetwórcy mleka na Słowacji

Rajo – to jedna z największych firm przetwarzających mleko na Słowacji, usytuowana w Bratysławie. Powstała w 1992 roku i obecnie wypracowuje obroty w wys. 100 mln USD. Firma produkuje mleko UHT, śmietanki, śmietany do kawy i do deserów (spray), jogurty i napoje fermentowane. Firma obsługuje rynek lokalny, ale także część krajów europejskich i Bliski Wschód.

Milex Galanta to jedna z najstarszych firm mleczarskich na Słowacji. Powstała w 1954 w mieście Galanta. Firma od początków swojej działalności produkuje świeże mleko, sery typu kwark i twarogi, jogurty, masło i śmietany. W latach 60. do asortymentu podstawowego dołączono także kategorię serów (typ Edam, Gouda i Emmentaler), które obecnie produkowane są na rynek lokalny i eksport. Firma jest także znana z produkcji serów: kaszkawał, cheddar oraz akkawi. Firma posiada też największą w kraju proszkownię mleka (400 tys. ton mleka dziennie). W roku 2002 firmę nabyła Grupa Amine Aour Middle East Foods.

Humenska Mliekaren A.S. to mleczarnia przetwarzająca mleko od 1964 roku. W 1992 roku mleczarnia została sprywatyzowana i obecnie jest to jedna z niewielu firm mleczarskich na Słowacji bez kapitału obcego. W zakładzie wytwarzane jest 37 produktów, w tym mleko w butelkach, mleko w kubeczkach z witaminami, twaróg, śmietana (kwaśna i słodka) oraz masło. Drugim filarem firmy jest produkcja wyrobów fermentowanych: jogurtów pod marką Racio (owocowe, czekoladowe, śmietankowe) oraz napojów fermentowanych (mleka acidofilne). Firma produkuje też desery twarogowe pod nazwami Kubko oraz Maťko či Humenáčik oraz serki homogenizowane Dodko. W najbliższym czasie planuje wdrożenie produkcji deserów dla dzieci, na bazie twarogu. Od roku 1988 firma posiada jedną z największych i najnowocześniejszych serowni na Słowacji, w której produkowane są sery półtwarde w blokach Humenski, Edamski oraz Morawski oraz serowe warkoczyki (korbáčik), nitki (syrové nite) oraz bryndza.

Milsy Bánovce nad Bebravou to członek Artax AG Group, firmy prywatnej ukierunkowanej na przetwórstwo i sprzedaż produktów mleczarskich. W 2001 roku firma została dokapitalizowana poprzez siostrzaną firmę Artax AG – Lactoprot International, co przyczyniło się do znacznego unowocześnienia przedsiębiorstwa.

W ofercie firmy znajdują się m.in. mleko oraz podstawowe produkty mleczarskie tj. jogurty i napoje fermetowane, śmietany. Głównym filarem działalności jest produkcja serów (w tym wędzonych) oraz serów do smarowania o różnych smakach. W 2003 r. firma wdrożyła markę Milsy, będącą synonimem tradycyjnych słowackich specjałów (oštiepok, serów pasta filata i półoscypków), jogurtów, mleka kwaśnego, tradycyjnego masła, serów, produktów niskocholesterolowych oraz serwatki do picia. Firma wdrożyła też linię serów do smarowania pod marką Monika w kategorii głównej Bánovce (serki z ziołami, jogurtem i błonnikiem o smaku ementalera).W kategorii napojów fermentowanych na czoło wysuwa się marka Banovecke (mleko, mleko do picia, jogurty, mleko acidofilne w kartonikach i kubeczkach). Firma specjalizuje się w innowacjach rynkowych, które nie tylko objawiają się produkcją wyrobów o wysokiej jakości, ale także wysokiej wartości odżywczej.

Oferta produktów słowackich w Polsce

Najbardziej popularnym produktem słowackim w Polsce jest bryndza. Polski odpowiednik słowackiej bryndzy (bryndza podkarpacka) oferuje Grupa Mlekovita. W ofercie tej firmy znajdziemy też gołki (zakopiańskie) w kształcie oscypka, walca, warkocza – na grill lub na patelnię oraz minigołki zakopiańske. W ofercie znajdują się też Faruki – czyli wędzona przekąska serowa typu korbacz.

Kolejnym producentem przekąsek serowych zbliżonych technologicznie do produktów słowackich jest Milktrade. Firma dostarcza na polski rynek sery od naszych sąsiadów z Czeskiego Beskidu. W ofercie firmy znajdziemy m.in. klasyczne oscypki, serowe nici (naturalne, wędzone, pikantne), pałeczki wędzone oraz korbaciki, czyli nitki serowe skręcone w charakterystyczne warkoczyki. W ofercie znajdziemy też serowe parzenice z mleka krowiego w formie ślimaka, w wersji pikantnej, łagodnej oraz marynowanej. Firma oferuje też serię produktów w słoikach w różnych zestawieniach smakowych i zalewach. Wśród specjałów są sery pod oryginalnymi nazwami: Wiokonie, Trąbki czy Bolero oraz Diabelski hermelin. W ofercie znajdują się też wędzone faruki, ser Janosika wędzony i naturalny oraz Mix Serowy, który jest połączeniem produktu warkoczyk naturalny i wędzony z serkiem typu oscypkowego.

Kolejnym przykładem jest Zakład Mleczarski Mlek-Bog, który specjalizuje się w serach typu pasta filata (serach parzonych). W ofercie firmy znajdziemy także Kulki Syzyfa, Serojadki, Kulki mistrza oraz kulki Bogoni.

Z kolei firma Marfor zajmuje się produkcją, konfekcją i dystrybucją naturalnych tradycyjnych serów, tj. oscypki i zakąski serowe naturalne i wędzone (Serecek Marforek oraz zakąsek serowych Beskidzkie Marforki). Sery produkowane są według tradycyjnej formy wytwarzania. Sztandarowymi produktami są sery regionalne, w szerokim asortymencie i w różnych formach, w zalewach olejowo-ziołowych, zestawy grillowe oraz zakąski serowe (m.in. ser wędzony w różnych smakach, ser biały, oscypki plastry; ser max Max oraz Ser Wędzony Cieszynianka.

Strona 4 z 4