Twarogi tradycyjne: Dobry polski twaróg

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Joanna Kołodyńska

Kierownik Działu Marketingu w firmie Mlekoma Dairy

Sery twarogowe w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Na rynku mamy zarówno naturalne i nieprzetworzone twarogi w formie klinków, kostek, homogenizowane oraz te z dodatkami, takimi jak wanilia, owoce, zioła, przyprawy, poddane procesom wędzenia itp. Oczywiście najwygodniej jest sięgnąć po doprawiony produkt, ale jednak najzdrowiej jest przygotować swoją własną wersję z twarogu naturalnego. Twaróg popularny jest jako składnik wielu wypieków, deserów, jako nadzienie do warzyw antipasti, słowem – trudnosobie wyobrazić wiele przysmaków bez sera twarogowego. Należy również pamiętać, że odtłuszczony twarożek jest podstawą wielu diet. Choć nie dostarcza tak wiele białka jak np. ser żółty, to jednak jest cennym składnikiem w dietach sportowców, osób odchudzających się. Chętnie jedzą go również dzieci. Łatwo wyczarować z niego apetyczne i pyszne dania i przekąski.

W ofercie firmy Mlekoma Dairy mamy pyszne naturalne Emilki w wersji chudej oraz w wersji tłustej. Znacznie większy popyt jest na wersję odtłuszczoną, chociaż należy pamiętać, że w zbilansowanej diecie nie powinno się zupełnie eliminować tłuszczu, ale raczej zadbać o jego jakość. Tłuszcz pochodzący z nabiału, dostarczony w rozsądnej ilości, nie powoduje żadnych złych skutków w organizmie, a już utwardzone tłuszcze roślinne tak. Naturalne twarogi, takie jak Emilki, pozwalają, w przeciwieństwie do gotowych twarożków z dodatkami, na kontrolowanie ilości soli, cukru, przypraw.

Obecnie wprowadzamy na rynek ser Mascarpone. Różni się on od klasycznego twarogu przede wszystkim tym, ze powstaje nie z mleka, ale ze śmietanki. Ma wysoką zawartość tłuszczu, jego konsystencja jest zwarta i kremowa, a smak śmietankowy i delikatny. Mascarpone ma ogromny potencjał jeśli chodzi o możliwości zastosowania, jednak nie zdobył jeszcze takiej popularności jak zwykłe twarogi. Pojawił się szerzej na rynku stosunkowo niedawno i jeszcze nie zagościł na polskich stołach na dobre. Ale jeśli raz przyrządzi się coś z tego sera, trudno go później zastąpić czymś innym. Mascarpone wspaniale zagęszcza i uszlachetnia sosy do duszonych mięs. Jest niezastąpiony w przygotowywaniu deserów. Najsłynniejszym jest oczywiście Tiramisu, ale jest wiele innych, nieustępujących mu smakiem. Dla wygody naszych klientów umieściliśmy pod wieczkiem dwa sprawdzone przepisy. Również na opakowaniu sera Emilki można zeskanować smartfonem kod, który zaprowadzi nas do kolejnych przepisów na twarogowe pyszności. Być może ułatwi to klientom wykorzystanie naszych produktów, albo chociaż zainspiruje do stworzenia własnych kulinarnych wariacji. W obu przypadkach na pewno będzie pysznie.

Innowacje w produkcji serów twarogowych

Do procesu technologicznego wprowadza się różnego rodzaju innowacje sprzyjające podwyższaniu zawartości wybranych składników mleka w serach białych. Wśród tych działań należy wskazać m.in. wdrażanie metody wapniowo-termiczno-kwasowej, techniki ultrafiltracji, czy transglutaminazy, które pozwalają na zwiększanie wartości odżywczej serów twarogowych. (źródło: artykuł „Wpływ zawartości suchej masy w mleku na skład i cechy sensoryczne twarogu kwasowego” Krzysztof Siemianowski i współpracownicy).

Przechowywanie serów twarogowych

Sery twarogowe należy przechowywać w pomieszczeniach chłodnych, czystych, suchych i wolnych od obcych zapachów, w temp. 1-10°C. Okres przydatności do spożycia serów twarogowych pakowanych w pergamin wynosi 48 h. W przypadku serów o przedłużonej trwałości przez termizację i aseptyczne pakowanie okres przechowywania może być dłuższy i jest ustalany indywidualnie przez producenta.

Czy wiesz, że...

Z badań archeologicznych wynika, że już 7500 lat temu produkowano twaróg na terenach obecnych Kujaw. Badacze swoją teorię opierają na znaleziskach, wśród których zidentyfikowano fragmenty ceramicznych cedzaków do produkcji sera. Jest to pierwszy i jedyny jak dotychczas archeologiczny dowód rzeczowy wytwarzania serów na naszych ziemiach. Naukowcy przebadali fragmenty skorup i dokonali analizy biochemicznej pozostałości molekuł białek mleka w ceramice. Badanie wykonano na Uniwersytecie Bristolskim w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Nature 12.12.2012.


Strona 3 z 5