Twarogi tradycyjne: Dobry polski twaróg

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Tomasz Barski

Wiceprezes Zarządu ds. Handlu w Mlecz (ZPM) w Wolsztynie (Grupa Lacpol)

W naszej mleczarni produkcja twarogów bazuje na wieloletnim doświadczeniu, a to gwarantuje wysoką jakość i znakomity smak. Posiadamy bogatą ofertę twarogów, zarówno pod względem sposobu produkcji (twarogi ociekowe, formowane, krajanki), jak również ich rodzajów – twarogi chude, półtłuste, tłuste oraz śmietankowe. Większość naszych produktów oferujemy pod wspólną marką Hula Krasula. Zrównoważone koszty produkcji, w połączeniu z wysoką jakością są najważniejszym argumentem decydującym o zakupie naszych twarogów przez naszych głównych odbiorców. Od dłuższego czasu obserwujemy, że w kanale nowoczesnym dominują twarogi produkowane metodą ociekową, szczególnie te w kształcie klinka oraz twarogi formowane – stałowagowe. W kanale tradycyjnym zaś wysoki udział ma krajanka, głównie na rynkach lokalnych, przywiązanych w dużej mierze do tradycji i niższych cen. Segment HoReCa zaopatruje się z kolei w twarogi pakowane w 5 kg wiadra.

Produkcja serów twarogowych

Przemysłowa produkcja odbywa się poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddawany obróbce technologicznej. W świetle opisu procesu technologicznego ser twarogowy otrzymuje się w wyniku obróbki skrzepu mleka odtłuszczonego lub znormalizowanego pod względem zawartości tłuszczu, czasem maślanki lub mieszaniny maślanki i mleka, skoagulowanego na skutek ukwaszenia przez kultury bakterii fermentacji mlekowej do kwasowości czynnej odpowiadającej punktowi izoelektrycznemu białek frakcji kazeinowej. Skrzep jest krojony, mieszany i ogrzewany. W procesie separacji od serwatki otrzymuje się ziarno twarogowe. Uzyskany półprodukt jest prasowany i formowany.

Na półkach sklepowych twaróg prasowany dostępny jest w postaci produktów o kształcie bloku, klina, okrągłym lub innym. Tradycyjny twaróg ze względu na zawartość tłuszczu dzieli się na chudy, półtłusty i tłusty.

Twaróg to ser niedojrzewający zaliczany do serów świeżych. Według definicji twarogi niedojrzewające powinny charakteryzować się czystym, łagodnym, lekko kwaśnym smakiem i zapachem. Barwa biała do kremowej, jednolita w całej masie.

Sery twarogowe kwasowe

Twaróg kwasowy produkuje się z mleka surowego poddanego odtłuszczeniu i pasteryzacji. Ma miejsce kilka metod produkcji twarogów:

  • metoda długotrwała – do mleka w temperaturze 20-26°C dodaje się zakwas bakterii fermentacji mlekowej i nastawia się na czas do 15 godzin w oczekiwaniu na powstanie skrzepu.
  • metoda krótkotrwała – do mleka w temperaturze nieco wyższej, bo 23-35°C dodaje się 5% zakwasu. Całość koaguluje do 8 godzin. Dojrzały skrzep ma cechy galarety i pH 4,5-4,7. Następnie mleczarze skrzep kroją, mieszają i rozcierają w wyższej temperaturze. Po osuszeniu ziarna twarogowego i oddzieleniu serwatki, uzyskany półprodukt prasuje się.
Wdrożenie metod pozwalających włączyć białka serwatkowe (ich wartość odżywcza jest wyższa od wartości kazeiny) do produktu sprzyja podwyższeniu ich wartości odżywczych.


Sery twarogowe są wszechstronne w zastosowaniu. Jeżeli będziemy je moczyli w solance to wówczas otrzymamy sery solankowe (feta, typu feta lub solankowe). Jeżeli poddamy je parzeniu, to wyprodukujemy sery typu mozzarella, a w przypadku dodania śmietanki możemy otrzymać sery twarożkowe lub wiejskie. Twaróg kwasowy jest punktem wyjścia do produkcji twarożków słonych lub słodkich, serów twarogowych dojrzewających lub serów twarogowych topionych (serów smażonych).

Strona 2 z 5