Wszyscy kochają cheddara

Aleksandra Karpińska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2011 (05)
Jeżeli klient będzie potrzebować porady w sprawie wyboru wina odpowiedniego do cheddara, należy zaproponować mu smak współgrający z ostrością sera. Im cheddar bardziej ostry (dojrzały), tym bardziej wino powinno być mocne w smaku. Jeżeli cheddar jest łagodny, to również wino powinno być łagodne.

Cechy szczególne

Obecnie cheddar produkowany jest z krowiego mleka. Spośród pozostałych gatunków serów wyróżnia go wyjątkowy etap tworzenia, zwany czedaryzacją (ang. cheddaring). Czedaryzacja ma miejsce wtedy, gdy bloki pociętego twarogu ułożone są jeden na drugim. Przez półtorej godziny co 15 minut są przewracane w celu usunięcia wilgoci. Kolor cheddara to blady (biały), jednak producenci często dodają odpowiednie substancje, by zmienić jego kolor na bardziej pomarańczowy.

Cheddar ma ostry, lekko kwaskowaty smak. Ostrość cheddara zależy jednak od czasu jego dojrzewania. Im dłużej ser będzie dojrzewał, tym smak będzie bardziej ostry. Ze względu na różne upodobania klientów w ofercie są zatem sery z krótszym i dłuższym czasem dojrzewania, co przekłada się na stopień ich ostrości. Z biegiem czasu bakterie wytwarzają coraz więcej enzymów, które rozkładają tłuszcze i białko w serze, co wpływa na zmianę smaku cheddara. Często w literaturze lub na internetowych stronach producentów można również spotkać się z określeniem smaku jako „orzechowy”. Jednak występuje on jedynie w bardzo dojrzałym cheddarze. Łagodny cheddar jest już gotowy po upływie 1-2 miesięcy. Prawdziwie dojrzały jest jednak dopiero po roku. Jeżeli producent chce, to może pozwolić cheddarowi dojrzewać przez długie lata. Czas dojrzewania wpływa również na twardość sera. Im dłużej dojrzewa, tym jest twardszy.

Do wyboru, do koloru

Na rynkach zagranicznych bardzo wiele firm mleczarskich proponuje równie wiele odmian cheddara. Warto wspomnieć, że cheddar zazwyczaj dostępny jest w następujących rodzajach: mild (łagodny), medium (średni), old (stary), extra old (bardzo stary). W Polsce jest on dostępny zaledwie w kilku firmach, a tylko jeden importer prezentuje niezwykle ciekawą gamę produktów – ta firma to Jansen. W jej ofercie występują: Cheddar Just Delicious, który jest przykładem cheddara bardzo dojrzałego (co najmniej 12 miesięcy) i ostrego w smaku oraz Village Oak Vintage Cheddar, którego czas dojrzewania jest jeszcze dłuższy i wynosi co najmniej 15 miesięcy. Jansen ma jednak również w swojej ofercie propozycję dla konsumentów, którzy nie chcą szarżować z ostrością i ceną. Cheddar Mature Rich and Creamy dojrzewa 6 miesięcy i jest łagodniejszy od wymienionych powyżej.

Oprócz wyboru w długości dojrzewania i związanej z nią ostrości, firmy oferujące cheddar dają konsumentowi możliwość wybierania spośród ciekawych smaków. Jansen ma w swojej ofercie Cheddar z szałwią Sage Derby o niezwykłej biało-niebieskozielonej barwie z dodatkiem świeżej i suszonej szałwii oraz Cheddar z Porto i Brandy Windsor Red w marmurkowym kolorze. Euroser ma również w swojej ofercie cheddara z szałwią, a Cheddar Pilgrims przez użycie w jego produkcji beta-karotenu, ma pomarańczowy kolor. Trzeba przyznać, że kolor leżącego w ladzie Cheddar Pilgrims rzuca się w oczy i może zainteresować konsumenta. Należy jednak pamiętać, że sery podpuszczkowe długo-dojrzewające to na polskim rynku wciąż grupa elitarna ze względu na wysoką cenę produktów. Być może gdy zasobność portfela większej liczby konsumentów zmieni się, rozszerzy się również paleta oferowanych rodzajów cheddara. Za granicą można spotkać takie smakołyki jak cheddar z ziołami i czosnkiem, cheddar z cydrem, czosnkiem i szczypiorkiem, cheddar z pomidorami i czerwoną cebulką, cheddar nadziewany papryczkami chili, cheddar z whisky lub żurawiną. To tylko krótki wybór tego, co oferują zagraniczne rynki, ponieważ dostępnych na nich rodzajów cheddara jest około 250.

Strona 2 z 3