ABC serów: Sery polskie typu szwajcarskiego: Szwajcarska Specjalność

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Praktyka 2/2011 (05)

To co nas wyróżnia to dziury

Do produkcji sera typu emmentaler wykorzystuje się bakterie Streptococcus salivarius, Lactobacillus oraz Propionibacterium. Widoczne charakterystyczne dziury, tzw. oka – powstają w typowym procesie dojrzewania sera na skutek wydzielania się i gromadzenia CO2 podczas działania bakterii. Oka powstają w dwóch procesach: w fazie wstępnej oraz po przefermentowaniu laktozy.

We wstępnej fazie dojrzewania w wyniku działania bakterii kwasu mlekowego tworzą się nieregularne, lekko spłaszczone oczka. Drugim etapem jest moment po całym przefermentowaniu laktozy w kwas mlekowy i rozwinięciu fermentacji propionowej, podczas której wydziela się CO2, który nie może opuścić ścisłej struktury sera co powoduje, iż gromadzi się w formie pęcherzyków tworząc charakterystyczne kuliste, duże oczka o równomiernym rozmieszczeniu. Szczytowy okres trwania tej fermentacji zaczyna się po 1-2 tygodniach leżakowania i trwa przez następne 4-6 tygodni. Pełnię smaku i zapachu ser ementalski osiąga po 10-12 miesiącach dojrzewania na tzw. suchą skórkę.

Czasami w serach pojawiają się pewne nieprawidłowości wynikające z nieodpowiedniego czasu dojrzewania, skażeniu mleka lub braku higieny ciągu produkcyjnego. Do wad tych należą m.in. dziury o nieregularnym, postrzępionym kształcie, popękana masa serowa czy nieprawidłowy smak i aromat.

Dzisiaj możemy kupić w Polsce niemal wszystkie oryginalne gatunki i rodzaje najsłynniejszych serów europejskich. Musimy się wtedy liczyć ze sporym wydatkiem. Na pocieszenie zostaje nam fakt, że w oryginalnych krajach pochodzenia markowe sery także są bardzo drogie. Na szczęście w Polsce produkowane są sery typu szwajcarskiego, które chociaż w pewnym stopniu przybliżają nas do oryginału. Do najpopularniejszych serów typu szwajcarskiego należą m.in. ementaler, mazdamer, sokół, grojer, radamer, stołeczny, koldamer oraz tykociński.

Liderzy rynku serów typu szwajcarskigo

Rynek serów żółtych dojrzewających należy do najbardziej znaczących segmentów rynku serów w Polsce. Kategoria serów typu szwajcarskiego nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, ale należy żywić nadzieję, iż wraz ze wzrostem ciekawości i świadomości klientów jej potencjał rośnie. Wśród producentów, którzy mają w swojej ofercie te sery należy wymienić firmy Mlekovita (GK), Hochland Polska, Mlekpol (SM), Włoszczowa (OSM), Mońki (MSM), Spomlek (SM), Łowicz (OSM) Nowy Dwór Gdański (OSM) Maluta.

Jednym z największych producentów serów typu szwajcarskiego jest Mlekovita (GK) w Wysokiem Mazowieckiem. Mlekovita (GK) ma ponad 70-letnią tradycję oraz doświadczenie w produkcji serów podpuszczkowych dojrzewających, gdzie przez dziesiątki lat zdobywano praktykę i unowocześniano linie technologiczne. W jej portfolio znajdziemy takie sery jak Szlachecki, Sokół, Mazdamer, Ementaler, Prymus, Sokole Oko czy Dziurawiec.

Sokół charakteryzuje się okrągłymi i owalnymi oczkami o wielkości dużej czereśni i mniejszymi przy brzegach. Ma łagodny, słodkawo-orzechowy smak, starszy ser jest zaś lekko pikantny. Ser Sokół jest naturalnym starannie wytwarzanym produktem o wysokiej zawartości potrzebnych dla organizmu związków mineralnych i witamin. Zawiera około 6 razy więcej wapnia niż inne produkty mleczarskie. Zastosowana technologia powoduje, że ser Sokół ma oryginalne walory smakowo-zapachowe oraz odżywcze. Ser Sokół jest produkowany w 3,5 kg blokach.

Strona 3 z 6