Jogurty naturalne: Skok dzięki tradycji

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 4/2011 (47)

Zalety

Jogurty naturalne powstają przez dodanie do mleka żywych kultur bakterii, których gama może być szersza lub węższa w zależności od zakładu, który je wytwarza. W jogurcie naturalnym znajdujemy zatem szczepy podstawowe Bifidobacterium lactis, Lactobacillius acidophilus jak i inne. Naczelną korzyścią płynącą ze spożywania jogurtu naturalnego jest wzbogacanie i stabilizacja flory bakteryjnej jelit, co korzystnie wpływa na trawienie i pozwala zmniejszyć zagrożenie ze strony drobnoustrojów. Dotąd zwykło się przypisywać jogurtom naturalnym wiele właściwości leczniczych, lecz dzisiejsza nauka nie potwierdza niektórych tych funkcji, w tym antynowotworowych. Wśród zalet odżywczych należy wymienić wysoki poziom łatwo przyswajalnego wapnia, innych mikroelementów i witamin.


Ryszard Pizior

Dyrektor Działu Handlu i Marketingu w Włoszczowa (OSM)

Jogurty naturalne to kategoria o największej dynamice wzrostu. Wzrost ten jest notowany od kilku lat, a przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Zwykły jogurt naturalny zawiera tylko 2-3% tłuszczu a jego walory smakowe mogą zadowolić przeciętnego konsumenta. W porównaniu z innymi produktami mlecznymi taka zawartość tłuszczu już klasyfikuje jogurty naturalne jako produkty fit o niskiej zawartości tłuszczu. Nie można tego powiedzieć o tradycyjnych jogurtach typu greckiego, które zawierają nawet 10% tłuszczu, ale ich walory smakowe zaspokoją nawet wytrawnych smakoszy. Coraz większy odsetek społeczeństwa zwraca uwagę na kalorie, tłuszcz, cukier. I to właśnie dla tych konsumentów producenci opracowują nowe produkty, które pojawiły się tak licznie w ostatnim czasie. Można powiedzieć że mamy „wysyp” jogurtów 0%.

To właśnie moda na fit, poszerzenie asortymentu, dostępności oraz marketing stoi za tak znacznym wzrostem sprzedaży jogurtów naturalnych. Jogurty naturalne odgrywają coraz większe znaczenie nie tylko w kuchni przeciętnego konsumenta ale również w sektorze HoReCa. Pomimo mniejszej zawartości tłuszczu mają szersze zastosowanie w porównaniu ze śmietanami. Zjawisko substytucji pomiędzy śmietaną i jogurtem naturalnym jest bardzo widoczne a jego skala systematycznie rośnie. Bardzo ważnym czynnikiem, który pogłębia zjawisko substytucji, szczególnie w gastronomii, jest cena jednostki tłuszczu. W ostatnich dwóch latach cena jednostki tłuszczu utrzymuje się na dość wysokim poziomie, co spowodowało że bogata w tłuszcz śmietana jest znacznie droższa od jogurtu.

Włoszczowa (OSM) jest uznanym producentem jogurtu naturalnego o zawartości tłuszczu 2% w kubku 400 g dla indywidualnego konsumenta oraz w wiaderku 5 i 10 kg dla sektora HoReCa. Z uwagi na trendy rynkowe, w czerwcu br. gama ta została rozszerzona o nowy produkt – jogurt naturalny 0% w kubku 400 g.


Strona 3 z 4