Opakowania część 2: Folia ma się dobrze

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2011

Folia zgarnia wszystko (w twarogach)

Folie wypierane z segmentów mleka i napojów fermentowanych, w innej postaci i formie rozbudowały swoją pozycję w segmencie twarogów wraz ze zmierzchem kategorii twarogów w pergaminie. Szczególnie silną pozycję zyskały w segmencie twarogów w niskiej i średniej cenie wytwarzanych przez średnie i małe spółdzielnie mleczarskie, których nie stać na produkcję klinków z plastiku nowej generacji. Znaczącym producentem takich foliowych opakowań jest KB Folie oraz Ecor Product.

Ecor Product oferuje liczne folie górne PA/PE dostępne z nadrukiem lub transparentne, o różnych grubościach i szerokościach, oraz w wersji easy to peel z przeznaczeniem do twarogów. Także do twarogów firma proponuje folie dolne PP/PA/PE termoformowalne.

Inną firmą, która oferuje folie różnej grubości do sektora mleczarskiego jest Expack. Klientami firmy są m.in.: Łowicz (OSM) i Lactalis Polska, Mlekpol (SM) i Siedlce (OSM). Szczególnie interesująca dla mleczarni może być oferta miękkich folii barierowych PA/PE (poliamid/polietylen) stosowanych do pakowania żywności w próżni oraz atmosferze zmodyfikowanej (MAP). Wszystkie dostarczane przez Expack folie PA/PE nadają się do pakowania serów twarogowych oraz serów podpuszczkowych.

Folie twarde przeznaczone do pakowania żywności w atmosferze zmodyfikowanej (MAP) stosuje się do pakowania: serów twarogowych, serów konfekcjonowanych w postaci plastrów i kawałków. Ich zaletą jest duża przezroczystość, wykazują łatwość głębokiego tłoczenia. Co najistotniejsze dostępne są również z barierą EVOH, która jest praktycznie nieprzepuszczalna dla tlenu, co gwarantuje, że aromat i kolor pakowanych produktów spożywczych przez długi czas pozostają zachowane. Oferowane folie twarde mogą być dostarczane z systemem peel (łatwe otwieranie).

Biodegradowalni

Poszukiwanie nowych rozwiązań o coraz większych możliwościach i najmniejszych obciążeniach zaprowadziło inżynierów opakowań do stworzenia biodegradowalnego plastiku. Technologia d2w (degradable to water) opracowana przez firmę Symphony Environmental zakłada zmianę struktury plastiku i stopniowy rozkład w określonym czasie po jego wytworzeniu. Opatentowany składnik można implementować do polietylenu, polipropylenu oraz polistyrenu. D2w rozkłada się na wodę, CO2, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Wspomniana technologia używana jest już w 50 krajach świata i jest bezpieczna dla środowiska oraz dla przechowywanej w takich opakowaniach żywności. Nie wywołuje wytwarzania się metanu w procesie biodegradacji oraz pozwala ograniczać koszty związane z gospodarką odpadami.

Strona 2 z 2