Sery śródziemnomorskie: Bałkany w polskim markecie

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2011
Dostawcy sera feta:
  • Befra (PHI) (produkty Garmo)
  • Eurial Polska
  • Jansen (feta Roussas)
  • Temar (PPH) (produkty Mevgal).

Małgorzata Budzik

Marketing Manager w EuroSer

Na polskim rynku cały czas przede wszystkim królują świeże sery greckie takie jak feta, lub słynny cypryjski ser – Halloumi. Wydaje mi się, że sery bułgarskie cieszą się dość dużym zainteresowaniem wśród polskich konsumentów, ale nie mają szansy powtórzyć sukcesu fety. Szczególny wzrost sprzedaży serów śródziemnomorskich notujemy w okresie letnim, kiedy konsumenci częściej wybierają sery świeże do przyrządzania szybkich i lekkich potraw.

Halloumi

Pochodzi z Cypru, gdzie wytwarza się go z mleka koziego. Wyśmienity do kanapek, ale również do zapiekania i na grilla. Smak jest jednak wynikiem 55% zawartości tłuszczu w s.m. Obecny jest na półkach samoobsługowych supermarketów i delikatesów. Dostarczają go firmy: EuroSer, Temar (PPH) i Befra (PHI).

Manouri

Innym, ale mniej znanym greckim serem białym jest Manouri. Pochodzi on z obszaru Tesalii i Macedonii. Wytwarza się go z serwatki pochodzącej z procesu produkcji fety. Nie ma wykształconej skórki lub osłonki. Cechuje go kremowa konsystencja oraz mleczny smak z posmakiem cytryny. Zawartość tłuszczu 36-38% w s.m.

Znajduje zastosowanie do ciast, pizzy, tostów, tradycyjnie jest spożywany z miodem. Dostępny jest zwykle w postaci rolad 1,4-1,6 kg oraz porcji 100 g.


Tomasz Barski

Wiceprezes Zarządu ds. Handlu w ZPM Mlecz w Wolsztynie (Grupa Lacpol)

Grupa Lacpol ma swojej ofercie wiele produktów charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej, poczynając od napojów (Ayran, Tarator), przez jogurty typu greckiego, a na serach kończąc. W ramach parasolowej marki Mlecznych Smaków Świata, dostarczamy na rynek dwa typy serów: Kefalotiri – grecki ser długodojrzewający, oraz Peyniri – turecki twaróg solankowy.

Kefalotiri to wyśmienity twardy ser, charakterystyczny dla kuchni greckiej, gdzie docenia się jego pikantny smak i zapach. Korzenie jego receptury sięgają ponad 5000 lat p. n. e. Z uwagi na jego twardość, często podawany jest na talerz po uprzednim przesmażeniu. Można go serwować z daniami grillowanymi, z owocami, warzywami lub jako przystawkę do win. Natomiast Peyniri to znany i lubiany w kręgu kultury tureckiej biały ser, o rozpoznawalnym, wyrazistym, słonym smaku. Nasz ser wytwarzany jest z mleka krowiego, a serwowany może być jako samoistna przekąska, jako dodatek do sałatek lub składnik wielu potraw gotowanych i pieczonych. Z roku na rok obserwujemy wzrastające zainteresowanie klientów produktami z kręgu kultury śródziemnomorskiej, zwłaszcza greckiej i tureckiej, a co za tym idzie dostosowujemy nasze cele produkcyjne do nowych wyzwań i konsumenckich oczekiwań.

Strona 3 z 5