Ciała obce: Zagrożenia fizyczne. Jak zapobiegać? Jak wykrywać?

Krzysztof Żarczyński
Forum Mleczarskie Biznes 1/2011 (10)

Amerykańska Agencja FDA wskazuje, że największe zagrożenie powodują twarde lub ostre ciała obce o długości między 7 a 25 mm. Zakłada się, że ciała obce o długości poniżej 7 mm, stanowią zagrożenie głównie dla dzieci oraz osób starszych, co też ma potwierdzenie w danych klinicznych.


Cezary Mroczek

Sales Manager Poland w Loma Systems

Do niedawna jednym z ograniczeń detektorów była konieczność wyboru częstotliwości roboczej na etapie produkcji urządzenia. Detektor „robiło się” pod konkretny produkt. Firma Loma jako pierwsza opracowała i wyprodukowała systemy ze zmienną częstotliwością. W najnowszych detektorach IQ3 oraz IQ3+ częstotliwość jest wybierana automatycznie, już po zainstalowaniu, indywidualnie dla każdego produktu i dla danych warunków pracy. Dlatego nowy detektor Loma jest skuteczny nawet wtedy, gdy zmienia się typ produktu i opakowania. Więcej, ten sam detektor można stosować do produktów o skrajnie różnych właściwościach, np. mokrych, mrożonych i suchych. Zaobserwowaliśmy także lepszą dokładność wykrywania – zwłaszcza w przypadku produktów mokrych. Dzięki temu można zastosować detektor o większym otworze pomiarowym, bez dużej straty czułości. To pozwala na większą elastyczność, jeśli zajdzie konieczność produkcji większych opakowań.

Oprócz detektorów metali coraz większą popularność zdobywa technika rentgenowska. Zanieczyszczenia w produktach możemy zlokalizować prześwietlając produkt promieniami X. Można wyróżnić cztery przypadki, w których uzasadnione jest stosowanie urządzeń do kontroli rentgenowskiej: 1. Kiedy opakowanie produktu zawiera metal lub jest wykonane z folii aluminiowej; 2. Kiedy zależy nam na wykrywaniu zanieczyszczeń innych niż metalowe (np. szkło, ceramika, kamień); 3. Kiedy detektor metali ze względu na własności produktu i/lub czynniki otoczenia, nie jest w stanie zapewnić wymaganego poziomu czułości; 4. Kiedy na jednym stanowisku, oprócz wyszukiwania zanieczyszczeń, chcemy sprawdzić produkt pod kątem innych kryteriów jakościowych.Oprócz wykrywania zanieczyszczeń rentgen potrafi np. skontrolować, czy kształt przedmiotu jest zgodny z teoretycznym, potrafi sprawdzić objętość lub poziom napełnienia (np. kubeczka z jogurtem), jest w stanie policzyć produkty w opakowaniu. Oczywiście, jeśli określimy granice tolerancji, to urządzenie odrzuci wszystkie produkty, które nie spełniają wymogów jakościowych. Można także nauczyć urządzenie, aby pomijało określone strefy produktu, a koncentrowało się na sprawdzaniu innych. Dzięki przeliczeniu gęstości i objętości produktu możliwe jest orientacyjne określenie wagi. Dokładność takiego „ważenia” zależy od struktury gęstości produktu – im produkt jest bardziej jednorodny, tym dokładniej można określić jego wagę. Wyznaczanie wagi przez rentgen nie służy kontroli towarów paczkowanych w sensie wymogów ustawy, ale może być przydatne jako sygnał zwrotny do maszyn pakujących, porcjujących itp.

Obecność ciał obcych w żywności może również prowadzić do zakrztuszeń. Z zakrztuszeniem mamy do czynienia wówczas, gdy przedmiot (zwłaszcza o obłym kształcie i niewielkiej średnicy) zamiast do przełyku trafia do krtani lub tchawicy, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie. Narażone są na to w szczególności dzieci, ze względu na niewielką średnicę ich tchawicy oraz dużą wrażliwość dróg oddechowych, co przy ich podrażnieniu sprzyja wywoływaniu skurczu. Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się również osoby starsze, ponieważ nieco gorzej jest u nich kontrolowany odruch połykania. Wśród zgłoszonych przypadków zakrztuszeń, najczęstszą ich przyczyną okazywały się tworzywa sztuczne.

Oczywiście nawet jeśli ciało obce nie zostanie połknięte, znalezienie go w produkcie przez konsumenta nie będzie dla niego niczym miłym, spowoduje u niego utratę zaufania do marki i do producenta...

Strona 2 z 6