Odpady: Zagospodarowanie odpadów po produktach mleczarskich

Robert Zawadzki
Forum Mleczarskie Biznes 3/2010 (09)

Firmy, których rozwiązania i usługi znajdują zastosowanie w procesie utylizacji odpadów opakowaniowych:

  • Tomra Orwak Polska – prasy i belownice do opakowań
  • Recykling i Energia – przetwarzanie opakowań wielowarstwowych
  • Pakko – producent opakowań oksy-biodegradowalnych dla branży mleczarskiej
  • Ecoplastic Technologies – wyłączny dystrybutor technologii d2w w Polsce

Zagospodarowanie odpadów

Przykładem praktycznego i zyskownego spojrzenia na tę kwestię są produkty firmy Orwak: belownice z załadunkiem frontalnym i od góry, prasy do odpadów organicznych i mieszanych, prasy do odpadów specjalnych oraz wielokomorowe belownice łączące efektywne prasowanie z sortowaniem odpadów u źródła. Produkty te mogą być stosowane w sklepach i zakładach produkcyjnych. Ograniczają objętość odpadów zapobiegając ich składowaniu na zapleczu, w magazynach, alejkach sklepowych i przejściach w budynkach produkcyjnych. Dają jednocześnie „wyższej jakości” odpady w postaci sprasowanych bel, co stanowi duże udogodnienie dla firm odbierających odpady, i pozwala oszczędzić na energii i transporcie. Dodatkową korzyścią z prasowania i belowanie odpadów jest wzrost efektywności i wydajności pracy, ponieważ firma nie traci czasu na angażowanie pracowników do zagospodarowania rozproszonych odpadów na terenie przedsiębiorstwa.

Przetwarzanie na materiały budowlane

W Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Katowicach opracowano innowacyjną metodę wytwarzania płyt termoizolacyjnych z odpadów termoplastycznych tworzyw sztucznych. Jako surowca można użyć także wielu odpadów opakowaniowych stosowanych m.in. w branży mleczarskiej. Mogą to być: papier kredowy, papier pokryty lakierem, etykiety z butelek, wielomateriałowe odpady tworzyw sztucznych (m.in. zawierające wypełniacze klejowe), a także odpady pianki poliuretanowej. Odpady są rozdrabniane do kilkumilimetrowych ziaren, mieszane z odpowiednimi komponentami nadającymi płytom np. sztywność, kolor itp. Z powstałej mieszanki formuje się, a następnie prasuje na zimno, arkusze, które są potem wykończane pod wpływem odpowiedniego ciśnienia i temperatury. Otrzymane w ten sposób elementy można wykorzystywać w budowie ścianek działowych, stropów, sufitów lub podłóg. Opracowane produkty charakteryzują się dobrymi właściwościami fizykochemicznymi, porównywalnymi z płytami pilśniowymi i płytami izolacyjnymi, np. z wełny drzewnej.

Władysław Janikowski

Dyrektor Generalny Programu Rekarton

Podstawową metodą recyklingu zużytych kartonów do płynnej żywności jest recykling materiałowy w papierniach. Nasz strategiczny partner firma, Mondi Świecie SA przetwarza odpady opakowaniowe po kartonach do mleka i soków od początku działania Programu Rekarton. Ze względu na fakt, że kartony zbudowane są m.in. z celulozy pierwotnej, odpady opakowaniowe stanowią doskonałe jej źródło wykorzystywane przy produkcji papieru pochodzącego z makulatury. Długie włókna celulozowe zawarte w kartonach do napojów stanowią doskonałe uzupełnienie surowcowe, poprawiające właściwości jakościowe papieru. Poza zakładami w Świeciu znaczącym odbiorcą odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności jest papiernia Packprofil w Krapkowicach. Ten stosunkowo nieduży zakład przerabia także inne odpady laminowane. Dowodzi to tylko tego, że recykling materiałowy odpadów opakowaniowych po mleku i sokach nie jest, wbrew obiegowym opiniom, skomplikowany ani trudny technologicznie. Wynika to przede wszystkim z prostej budowy kartonów do mleka i jego płynnych przetworów oraz soków i napojów. Powleczone cienką warstwą polietylenową (wraz z powłoką aluminiową) stanowią barierę, celem ochrony żywności w nich zapakowanej. Jednocześnie nie stanowi to przeszkody w procesie odzyskiwania włókna celulozowego.

Program Rekarton to nowatorska inicjatywa ekologiczna mająca na celu budowanie systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków w Polsce. Działanie programu opiera się na ścisłej, a zarazem w pełni dobrowolnej współpracy (zainicjowanej podpisaniem Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności) firm zajmujących się produkcją mleka i soków pakowanych w kartony oraz dostawców tego typu materiału opakowaniowego. Dobrowolne Porozumienie, podpisane 2 lipca 2007 roku, zostało objęte patronatem Ministra Środowiska. Obecnie w Dobrowolnym Porozumieniu uczestniczy 35 firm produkujących mleko i przetwory mleczne oraz soki i napoje. Środki na finansowanie Programu Rekarton są pozyskiwane w formie dobrowolnej dopłaty recyklingowej od firm, które wytwarzają produkty pakowane w kartony do płynnej żywności (głównie mleko, soki oraz napoje).

Od początku funkcjonowania Programu Rekarton udało się zebrać i poddać recyklingowi ponad 11000 ton odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności. Jest to ponad 600 tirów, które ustawione na drodze jeden za drugim zajęłyby odcinek o długości 14 kilometrów. Odpady te zostały użyte powtórnie zamiast surowców pierwotnych, tym samym zmniejszając obciążenie składowisk odpadów komunalnych w Polsce. Szczegółowe informacje na temat ilości zebranych i przetworzonych odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków w poszczególnych latach działania Programu Rekarton są dostępne na stronie www.rekarton.pl.

Strona 2 z 3