BRC: Globalna Norma BRC

Anna Sylwia Tarczyńska
Forum Mleczarskie Handel 4/2010 (41)

W standardzie BRC określono tzw. „wymagania fundamentalne”, które muszą być spełnione przez producentów żywności. Należą do nich następujące punkty:

1. Najwyższe kierownictwo firmy musi wykazać swoje zaangażowanie we wdrażanie wymagań Globalnego Standardu bezpieczeństwa żywności. Musi zdefiniować wymagania dotyczące odpowiednich środków, skutecznej komunikacji, systemu oceny i działań, które zostały podjęte w celu zapewnienia ciągłego doskonalenia. Możliwości doskonalenia powinny być zdefiniowane i udokumentowane.

2. Plan bezpieczeństwa żywności powinien bazować na systemie HACCP, który powinien być systematyczny, wyczerpujący, kompletny, w pełni wdrożony i utrzymywany. Powinny być uwzględnione zasady HACCP wg Codex Alimentarius, wymagania prawne i dobre praktyki.

3.5. Audyty wewnętrzne – przedsiębiorstwo powinno systematycznie realizować procedurę audytów wewnętrznych, w celu zagwarantowania adekwatności i zgodności systemu z wymaganiami Globalnej Normy BRC.

3.8. Działania korygujące i zapobiegawcze – najwyższe kierownictwo firmy musi zapewnić istnienie procedur zapisywania, rozpatrywania i korygowania przyczyn niezgodności z wymaganiami standardu, specyfikacjami i procedurami, które są kluczowe dla bezpieczeństwa żywności, legalności i jakości produktu.

3.9 Identyfikowalność – firma musi posiadać system identyfikacji i śledzenia losów wyrobu, poczynając od surowców (włącznie z opakowaniami pierwotnymi i wszystkimi innymi materiałami opakowaniowymi oraz dodatkami do produkcji), poprzez wszystkie etapy procesu produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych do klienta.

4.3.1. Plan zakładu, przepływ produktu i segregacja – budynek zakładu i urządzenia produkcyjne powinny być zaprojektowane, wykonane i konserwowane. Musi funkcjonować procedura kontroli ryzyka zanieczyszczenia produktu, gwarantująca utrzymanie obowiązujących wymagań prawnych.

4.9. Utrzymanie porządku i higieny – w zakładzie musi funkcjonować udokumentowana procedura, gwarantująca utrzymanie odpowiednich standardów higienicznych i minimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia.

5.2. Wymagania dotyczące postępowania z materiałami specjalnymi – alergeny lub materiały wymagające identyfikacji pochodzenia – utrzymywanie procedur bezpieczeństwa, legalności i jakości produktu przy postępowaniu z surowcami i produktami gotowymi (np. przy obecności alergenów lub konieczności stosowania materiałów wymagających identyfikacji, np. GMO).

6.1. Kontrola procesu – przedsiębiorstwo musi wdrożyć procedury, w celu weryfikacji, przy stosowanych procesach i wyposażeniu, jest w stanie ciągle produkować bezpieczne, legalne produkty, mające oczekiwaną jakość, zgodnie z wdrożonym i utrzymywanym systemem HACCP.

7.1. Szkolenie – przedsiębiorstwo musi zadbać, by pracownicy, których praca ma wpływ na bezpieczeństwo, legalność i jakość produktu byli zdolni do wykonywania swoich zadań. Jest to zapewnione poprzez doświadczenie zawodowe, kwalifikacje oraz szkolenia.

Strona 2 z 3