Sery żółte: Ludzie chcą dziur w serze

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Handel 5/2008 (30)

Dariusz Sapiński

Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Mlekovita

Mlekovita (GK), posiadająca w swoim asortymencie sery żółte typu holenderskiego, szwajcarskiego oraz sery wędzone, nie cierpi z powodu braku klientów. Wymienione sery mają zróżnicowane – w zależności od gramatury – opakowania. Wszystkie są nie tylko bardzo smaczne, ale i niezwykle odżywcze. Zawierają dużo białka, wapnia, witamin z grupy B (więcej niż sery białe) oraz sole mineralne. W tłuszczu „żółtego” sera znajduje się pokaźna ilość kwasu linolowego (CLA), który ma działanie antynowotworowe i przeciwmiażdżycowe! Sery są źródłem energii. Spośród wielu „kompozycji serowych” Mlekovita (GK) w szczególności poleca nowości:

  • Ser Gouda z ziołami 150 g, Ser Gouda z pieprzem 150 g, Ser Gouda w opakowaniu rodzinnym 500 g, Ser Tylżycki 150 g – sery stanowią naturalny, starannie wytworzony produkt o wysokiej zawartości potrzebnych dla organizmu związków mineralnych i witamin. Zawierają więcej witamin A, D, B2 i B12 niż większość artykułów spożywczych. Charakteryzują się elastyczną konsystencją, bogatym, nietuzinkowym wachlarzem smakowym oraz aromatem – osiągniętymi dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji. Mają funkcjonalne opakowanie, z mechanizmem „otwórz-zamknij”. Ser Gouda z pieprzem oraz Tylżycki uhonorowano na tegorocznych targach Polagra-Food znakiem Poznaj Dobrą Żywność, który stanowi oficjalne potwierdzenie najwyższej jakości serów produkowanych przez naszą firmę.
  • Ser Sokół – ser twardy dojrzewający typu szwajcarskiego – dobroczynnie wpływa na organizm człowieka: naturalna zawartość wapnia – sześć razy więcej niż w innych produktach mleczarskich. Cechuje go elastyczna konsystencja oraz słodko-orzechowy smak. Jego opakowanie, ze sztywnej folii z mechanizmem „otwórz-zamknij”, ułatwia przechowywanie. Ser Sokół jest produktem często nagradzanym. Zdobył wiele nagród, m.in.: Produkt Roku 2008, Znak Poznaj Dobrą Żywność (Targi Polagra-Food 2008); certyfikaty: Najlepsze w Polsce, Polski Produkt Światowy.

Konkurencja od Warmii do Podlasia

Cała trójka Mlekovita (GK), Mlekpol (SM) oraz Grupa Polmlek będzie w najbliższych latach powiększać swoje udziały w rynku serów, czy to w drodze realizacji przejętych kontraktów wchłoniętych podmiotów czy to poprzez mozolne przebijanie się wśród dumpingowych propozycji ledwo utrzymujących się na powierzchni małych i średnich firm.

Udział serów typu holenderskiego w rynku spada z roku na rok. Wynika to ze zbyt rozwiniętej w ostatnich latach oferty serów, która przestała się cieszyć wystarczającym popytem. Jedną z przyczyn spadku zainteresowania były liczne zafałszowania jakościowe.

Paradoksalnie osobami, które najbardziej interesują się zakupami plastrów są osoby oszczędne i niezamożne, które nie mogą sobie pozwolić na straty produktów. Mają one do wyboru sery plastrowane w wersji flowpack i open/close, ale to właśnie te drugie dominują na rynku.

Na rynku po prostu brakuje miejsca dla kilkudziesięciu producentów tych samych gatunków serów. Niemniej gouda i edamski pozostaną silne w najbliższych latach, co częściowo wynika z charakteru polskiego rynku, który jest wciąż słabo zbrandowany. Gouda i edamskie to marki same dla siebie. W tej sytuacji bardzo wiele zależy od samych producentów; zafałszowania serów olejem wybitnie wpłynęły na spadek zainteresowania tą grupą serów. I choć najwięcej serów fałszuje się w okresach hossy na rynku, to nie można wykluczyć, że w okresie załamania (jaki obecnie przeżywa polska branża mleczarska) znajdą się firmy dalej psujące rynek. Pazerność ludzka nie zna bowiem granic.

Korzystają na tym gatunki serów uznawanych za bardziej szlachetne, mianowicie sery typu szwajcarskiego. Wyniki monitoringu placówek prowadzonego przez Nielsen pokazują niezbicie, że rośnie wartość sprzedaży, przy odnotowywanym spadku wolumenu! Jeśli dodamy do tego szybki wzrost sprzedaży serów plasterkowanych oferujących dłuższą trwałość i wygodę stosowania (opcja otwórz/zamknij) to układanka rynku serowego zaczyna być spójna i logiczna w swoim sensie.

Strona 2 z 3