Singiel: Singiel – nowy rodzaj klienta

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2024 (124)
ser czarna perła
© włoszczowa (osm)

Polska od stuleci była znana z koncepcji państwa opartego na tradycyjnym modelu społeczeństwa, którego główny punkt odniesienia stanowi rodzina. Na przestrzeni ostatnich lat sposób postrzegania osób żyjących w pojedynkę zmienił się, bowiem coraz więcej dorosłych świadomie decyduje się na życie w pojedynkę. Ma na to wpływ wiele czynników społecznych, gospodarczych i kulturowych. Współczesne społeczeństwo stopniowo zaczyna rozumieć i akceptować styl życia singli. Grupa ta jest jednak bardzo zróżnicowana zarówno pod względem materialnym, jak i stosunku do obecnego stanu cywilnego.

Definicja singla 

siirSingel lub singielka to osoba żyjąca w pojedynkę z własnego, świadomego wyboru lub z przyczyn losowych. W Polsce pojęcie singla zaczęło nabierać popularności w latach 90. Dotyczy ono głównie ludzi zamieszkujących aglomeracje miejskie, gdzie panuje specyficzny styl życia i pracy dyktowany tempem życia oraz dostępnością różnorodnych aktywności i atrakcji. Umiejscowienie w takim środowisku sprzyja podejmowaniu decyzji o samotnym życiu i stawianiu na realizowanie własnych potrzeb. W większości przypadków – jeżeli dotyczy to ludzi młodych – jest to decyzja przemyślana i świadoma. Wskutek globalizacji i ułatwienia dostępu do różnorodnych zasobów informacji i opinii ludzie młodzi coraz częściej szukają swojej tożsamości i spełnienia się poza klasycznym i tradycyjnym modelem rodziny, jaki znają z domu. 

Singiel to jednak nie tylko osoba, która podjęła świadomą decyzję o życiu w pojedynkę. Singlami mogą być zarówno osoby stanu wolnego, które nie były jeszcze zamężne, jak i osoby rozwiedzione, owdowiałe czy przebywające w separacji i nieżyjące w trwałym związku. Warto pamiętać, że każda z tych grup odznacza się odmienną charakterystyką oraz ma inne potrzeby i oczekiwania. 

Joanna KołodyńskaJoanna Kołodyńska

Dyrektor Marketingu Grupa Polmlek

Biorąc pod uwagę różnorodność grupy konsumentów prowadzącej jednoosobowe gospodarstwa domowe, trudno jest zdefiniować jednoznacznie, jakie produkty mogłyby być przeznaczone dla singli. Są to osoby w różnym wieku, różnej płci, pochodzące z różnych środowisk i mające często skrajnie odmienne potrzeby, mieszkające mieście i wsi każdej wielkości. Jest jednak kilka cech, które pozwalają na stworzenie uniwersalnej oferty dla osób żyjących w pojedynkę. I tak na przykład wielkość opakowania ma kolosalne znaczenie. Produkty w mniejszych porcjach można szybko zużyć i zapobiec marnowaniu żywności. Opakowania powinny mieć również funkcję wielokrotnego otwierania i zamykania oraz wyróżniać się ergonomicznym kształtem, co ułatwi przechowywanie produktu i wydłuży jego świeżość. Ważnymi cechami są też wygoda i szybkość przygotowywania, niekoniecznie tylko w przypadku dań gotowych czy półproduktów, ale również nabiału. W ofercie Grupy Polmlek możemy znaleźć śmietanki w małych kartonikach o pojemności 250 ml z wygodną zakrętką, idealne dla jednoosobowych gospodarstw domowych. To produkt o wielu zastosowaniach, co również warto podkreślić – sprawdza się jako dodatek do zup i sosów, do deserów i kawy. Wygodnym produktem są plastrowane sery Antek, Boryna i Jagna o gramaturze 130 g – to idealna porcja sera na kilka kanapek czy jako dodatek do dania na ciepło. Jogurty z topperami to gotowa przekąska na drugie śniadanie. Pyszny jogurt, owoce i porcja pysznego musli – wystarczy wymieszać. Dołączona łyżeczka ułatwia sprawę. Jogurt z owsianką to kolejna propozycja śniadania – gotowa porcja na początek dnia. Serki wiejskie również doskonale sprawdzą się w tej kategorii, a także jogurty proteinowe (z dużą porcją białka w każdym kubeczku), napoje Breakfast z dodatkiem płatków owsianych, mleka i z mnóstwem owoców oraz – zgodnie z trendem „healthy indulgence” – naturalne jogurty ze zbożowymi kulkami w czekoladzie. Tutaj chciałabym mocno podkreślić, że ten trend dominuje właśnie wśród singli, zwłaszcza w grupie wiekowej 25–45 lat. Osoby świadomie dbające o dietę i zdrowie wybierają zdrowe produkty, nawet jeśli mają być przyjemną odskocznią od ścisłej diety.

Systematyczny wzrost 

Na podstawie danych Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2011 roku liczba osób pozostających w gospodarstwach 1-osobowych wynosiła 2,77 mln (co stanowiło 21% gospodarstw domowych). Na podstawie danych z powyższego źródła wynika, że przez ostatnich 10 lat liczba samotnych osób wzrosła o ok. 1 mln. W 2021 r. wynosiła 3,68 mln osób, co stanowiło 26% gospodarstw domowych. Czynnik ten ma kolosalny wpływ na gospodarkę oraz niesie konsekwencje społeczne, produkcyjne i logistyczne.

liczba gospodarstw jednoosobowych

Warto zaznaczyć, że większa liczba samotnie gospodarujących osób wpływała na zwiększenie się ogólnej liczebności gospodarstw domowych w Polsce (w 2011 r. było to 13,26 mln). Według danych Eurostatu w 2021 r. ilość ta wzrosła do 14,12 mln. Zatem wzrost liczby 1-osobowych gospodarstw domowych o blisko milion w latach 2011–2021 to zmiana, wobec której żadna instytucja państwowa czy gospodarcza nie powinna przejść obojętnie. Szczególnie pod uwagę powinny wziąć te dane firmy zajmujące się produkowaniem dóbr szybko zbywalnych i dostarczaniem usług. Rysująca się zmiana charakterystyki gospodarstwa domowego sprawia, że pojawiają się nowe potrzeby i wymagania. Dotyczy to m.in. jakości spożywanej żywności, zróżnicowanych gramatur, opakowań, częstotliwości zakupów oraz sposobu ich dostarczania. 

Single stanowią już blisko 26% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.

ser wysokobiałkowyDane GUS różnią się nieznacznie od danych Eurostatu. Jest to wynikiem innej definicji. Na podstawie ostatniego spisu powszechnego GUS w latach 2011–2021 udział 1-osobowych gospodarstw domowych wzrósł z 20,3% do 22,7%. Według danych GUS w naszym kraju żyje już 7,5 mln singli, co oznacza, że niemal 20% Polaków to osoby – przynajmniej formalnie – samotne. Stanowią one ogromną bazę konsumentów, których potrzeby różnią się od potrzeb „tradycyjnych” gospodarstw domowych. Zdecydowanie więcej małych gospodarstw było w miastach (27%) niż na wsiach (13,6%). 

Eurostat oprócz wspólnego zamieszkania bierze pod uwagę więzi ekonomiczne. GUS podczas ostatniego spisu powszechnego uwzględniał kryterium mieszkaniowe przy ustalaniu liczby gospodarstw domowych. Zgodnie z tym kryterium wszystkie osoby zasiedlające jedno mieszkanie (lokal/dom) potraktowano jako członków tego samego, wieloosobowego gospodarstwa domowego. Natomiast według Eurostatu samodzielne finansowo dziecko mieszkające z rodzicami będzie potraktowane jako członek osobnego gospodarstwa domowego.

W ubiegłym roku średnio co trzecie spośród 220 mln gospodarstw domowych w krajach UE było prowadzone przez osoby żyjące samotnie. Z danych Eurostatu wynika, że udział 1-osobowych gospodarstw domowych w wybranych krajach Europy znacznie się różni w porównaniu do polskich danych. W 2021 r. w Polsce udział 1-osobowych gospodarstw domowych kształtował się na poziomie 26% i na tle Europy nie był jeszcze wysoki. Średnia z 28 analizowanych państw członkowskich wynosiła bowiem 34%. 

Trend związany z byciem singlem jest znaczący również poza Europą. W USA badania dotyczące demografii i stylu życia obywateli prowadzone są od wielu lat. Przykładowo dane z 1950 r. wskazywały, że odsetek osób deklarujących swój stan jako singel/singielka to 22% społeczeństwa. Dzisiaj procent ten doszedł do poziomu 50%, czyli 124,6 mln dorosłych Amerykanów. Po raz pierwszy w badaniach statystycznych w USA liczba singli przekroczyła liczbę osób żyjących w małżeństwie.

Z kolei jeżeli popatrzymy na największego konkurenta USA – Chiny, sytuacja zaczyna wyglądać analogicznie. Jak wynika z oficjalnych chińskich danych, w 1990 r. single odpowiadali tylko za 6% wszystkich gospodarstw domowych, w 2014 r. było zarejestrowanych już 66 mln 1-osobowych gospodarstw domowych (15% ogółu gospodarstw). Dziś ich liczba jest jeszcze większa i szacunkowo dochodzi do 83 mln osób. Według Jeana Yeunga, Dyrektora Centrum ds. Rodziny i Badań Populacji na Narodowym Uniwersytecie Singapuru do 2050 r. liczba singli może wzrosnąć nawet do 132 mln osób. Również w Japonii spośród 124 mln ludzi zamieszkujących ten kraj ponad 30% gospodarstw domowych tworzą osoby żyjące samotnie. 

Strona 1 z 3