Twarożki: Dodatek kluczem wyboru

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2022 (112)
serek almette
© hochland polska

We współczesnym świecie liczą się jakość, czas i wygoda. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sięga po gotowe produkty, które ułatwiają przygotowanie codziennych posiłków. W swoich wyborach konsumenci kierują się nie tylko smakiem, ale także czystym składem i wysokimi wartościami odżywczymi. Serki do smarowania wpisują się w te oczekiwania. Kategoria postrzegana jest jako jedna z najbardziej nowoczesnych w segmencie nabiału. Cechują ją także funkcjonalność użycia i intrygujące opakowania. 

Jak definiujemy serki do smarowania?

Serki najczęściej składają się z sera twarogowego, dodatków smakowych, mleka w proszku, soli, aromatów i regulatorów kwasowości. Mogą być produkowane zarówno z mleka krowiego, jak i koziego czy owczego. Łączą klasykę twarożku i innowacyjność dodatków. Cechuje je najczęściej gładka, delikatna, kremowa, smarowna tekstura z wyczuwalnymi dodatkami. 

Podstawową zaletą serków do smarowania jest ich łatwa aplikacja. Produkty te doskonale rozsmarowują się na pieczywie lub łatwo mogą być nakładane na inne dania lub półprodukty. Dużą zaletą jest także ich relatywnie prosty skład. Wielu producentów pozbyło się ze swoich wyrobów konserwantów, zagęstników oraz barwników. Produkty niejednokrotnie oferowane są z mleka uzyskanego od krów wypasanych paszami bez GMO (Hochland Polska, Piątnica OSM).

jacek wyrzykiewiczJacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Sprzedaż serów Almette cały czas się rozwija. Najpopularniejsze warianty smakowe to od lat śmietankowy, z ziołami i jogurtowy. Najwyższej jakości 100% naturalne składniki sprawiają, że serki Almette zachwycają niepowtarzalnym smakiem nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia. Chcemy cały czas zaskakiwać konsumentów produktami, które wykraczają poza tradycyjne rozumienie sera. Istnieje kilka dobrych przykładów, jak chociażby Almette kozi niedawno wprowadzony na rynek. Od innych producentów serów w Polsce odróżnia nas strategiczne podejście do konsumenta. Wszystkie nasze sery mają jeden wspólny mianownik: bardzo wysoką jakość i, co za tym idzie, doskonałe walory smakowe. Naszym sposobem na dalszy rozwój jest zrozumienie i kreowanie potrzeb konsumentów oraz jak najtrafniejsze ich realizowanie. Ważny jest dobór surowców, z których sery Almette są produkowane: powstają z polskiego mleka i ze świeżych, naturalnych składników pochodzących z naszego regionu i strefy geograficznej. Dzięki temu mają one dużo korzystniejszy wpływ na nasz organizm i są w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych pociech. Almette może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników dystrybucji w swojej kategorii. Te wyniki stawiają sery Almette na topowych miejscach w rankingu najlepiej dystrybuowanych dóbr konsumenckich w Polsce, stąd zainteresowanie Almette jest ogromne we wszystkich kanałach dystrybucji i wśród sieci handlowych.

Zastosowanie kulinarne 

serek łaciatySerki do smarowania łączą wysoką jakość składników mlecznych i unikatowych dodatków, tworząc produkty, które można wykorzystać przy wielu okazjach. Są używane głównie jako dodatek do pieczywa, jednakże coraz częstej znajdują zastosowanie jako dodatek do szybkich słonych przekąsek koktajlowych, naleśników, makaronów, pierogów, pęczotto, risotto, burgerów, placuszków, wytrawnych kremów czy farszów. 

Polecane są do przyrządzania różnego rodzaju sosów do makaronu, zaprawiania zup, opracowywania dipów do warzyw, mięs, wędlin, potraw z grilla czy ryb. Serki do smarowania doskonale pasują do sałatek, tostów, krakersów czy deserów. Nadają się również do podkręcania smaku sushi.

Ciekawą linię produktów wprowadziła w Niemczech firma Hochland. Jest to linia Almette z warzywami (Almette Gemüsetraum), gdzie oprócz serka twarożkowego znajduje się także około 25% warzyw. Przykładami takich produktów są m.in. Almette z papryką i pomidorami oraz z czerwonym burakiem i chrzanem. W ofercie Hochland Polska znajdziemy oprócz produktów klasycznych także linie produktów sezonowych z dodatkami takimi jak por, pesto z czosnkiem czy grzyby.

Przykłady z Europy 

brique presidentCelem zobrazowania, w jaki sposób rozwija się kategoria, poniżej podajemy kilka ciekawych przykładów z zagranicy. W ofercie firmy Lactalis Polska pod marką Président w linii Rondelé znajdziemy takie specjały jak serki do smarowania m.in. z dodatkami wytrawnymi, tj. orzechami włoskimi, czosnkiem i karczochem, solą morską i pieprzem, warzywami ogrodowymi. Ciekawą linią jest także Président Pub Cheese, gdzie znajdziemy twarożki z dodatkiem sera cheddar z jalapeño czy sera cheddar z bekonem. W wersjach słodkich do ciekawych produktów należą m.in. serki z rodzynkami, figami i orzechami (Président /Rondelé). 

Z kolei firma Fromageries Bel w swojej ofercie posiada m.in. serek light ze szpinakiem i karczochami, suszonymi na słońcu pomidorami i bazylią czy białym cheddarem i szałwią. Innym przykładem jest firma Glacier Ridge Farms, w ofercie której znajdziemy m.in. serek do smarowania o smaku białego cheddara, wędzonej goudy, ziół i czosnku. 

Serki do smarowania są popularne na zachodzie kontynentu. Polska śmiało podąża za trendami rozwojowymi w tej kategorii. W obecnie wytwarzanych wersjach smakowych znajdziemy propozycje zarówno wytrawne, jak i na słodko, co jest odzwierciedleniem kierunków rozwoju tej kategorii na rynkach zachodnich. 

Wartym podkreślenia jest fakt, że coraz częściej na opakowaniach produktów do smarowania znajdziemy informację, że nie zawierają one sztucznych barwników ani aromatów i są wolne od glutenu. 

Serki do smarowania produkowane są z mleka krowiego, koziego i owczego. Przykładem jest portfolio m.in. Snofrisk (Spreadable Goat Cheese), Hochland Polska (Almette serek kozi) czy Sikula (serek do smarowania owczy). 

serki do smarowania pieczywa

Joanna Kołodyńska PolmlekJoanna Kołodyńska

Dyrektor Marketingu Grupy Polmlek 

Wyjątkowo pysznym twarożkiem do smarowania jest puszysty serek Polmlek w czterech najbardziej lubianych przez konsumentów smakach. Dwa wytrawne smaki – śmietankowy i ziołowy – oraz dwa słodkie – orzechowy i jabłkowy z dodatkiem rodzynek – dostępne są głównie w kanale tradycyjnym. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do świeżego pieczywa, tortilli, słodkie smaki świetnie pasują także do naleśników. Serki puszyste Polmlek mają prosty skład, nie zawierają zagęstników, barwników oraz konserwantów. Są źródłem białka i wapnia, niezbędnych w każdej zdrowej diecie. Produkowane są z polskiego mleka dostarczanego przez gospodarstwa współpracujące z Polmlekiem od pokoleń. Serki puszyste Polmlek o smaku pieczonych jabłek z rodzynkami i orzechów to niepowtarzalne na rynku kombinacje. Mają szerokie grono odbiorców, również za granicą.

Strona 1 z 3