Sery wędzone: Wędzone smakowitości

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2022 (112)

Wędzenie białego sera

Sery białe, tj. zwykły twaróg, ser podpuszczkowy typu włoskiego oraz mozzarella, są niezwykle wrażliwe i w ich przypadku proces wędzenia przebiega dwuetapowo. Przed właściwym procesem wędzenia każdy ser musi być marynowany przez 8 godzin w solance. Gdy ser już się zamarynuje, należy go osuszyć, owinąć jałową gazą i zawiązać. W przypadku mozzarelli wędzenie nie powinno trwać długo, a temperatura nie może przekraczać 45°C, aby ser się nie rozpuścił. Natomiast ser biały twarogowy możemy wędzić przez 4 godziny w temperaturze 60°C. 

jacek wyrzykiewiczJacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

W Polsce od ponad 25 lat marka Hochland jest znanym producentem serów żółtych, które są uwielbiane przez miliony konsumentów. Sprzedaż serów wędzonych w ostatnim czasie rośnie, zresztą nie ma nic pyszniejszego niż wędzony ser. To kategoria z dużym potencjałem. Sery wędzone to propozycja dla spragnionych wyraźnych doznań kulinarnych. Jeżeli chcemy poczuć wyśmienity intensywny smak sera, to ser wędzony jest bardzo dobrym wyborem. Ten produkt z pewnością nadaje się do podkreślenia nie tylko walorów estetycznych codziennego posiłku, ale też wszystkich innych jego cech. Nasze sery są wędzone w dymie olchowo-bukowym, są z polskiego mleka, bez laktozy, bogate w wapń, bez konserwantów. Z serów wędzonych w naszej ofercie dostępne są: Hochland Gouda wędzona oraz Hochland Sielski z Natury wędzony. Hochland Gouda wędzona to ser podpuszczkowy dojrzewający w plastrach, jest aromatyczny i lekko słony. To produkt o delikatnej strukturze, idealnie nadaje się do kanapek. Z kolei Hochland Sielski to ser żółty w plastrach o wyróżniającym się smaku, który powstaje z polskiego mleka od krów z rodzinnych gospodarstw i zapakowany jest w opakowanie z zupełnie nowym systemem zamykania typu rzep. Produkt pochodzi z Zielonych Płuc Polski. Sery wędzone są bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Możemy w nich znaleźć wysokowartościowe białko o wzorcowym składzie aminokwasów, wapń w ponad ośmiokrotnie większej ilości niż w mleku, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk, witaminę A, E i D, beta-karoten oraz witaminy z grupy B, w tym szczególnie witaminę B2. Wysoka zawartość białka, głównego materiału budulcowego, stymuluje wzrost i rozwój organizmu.

Wędzenie żółtego sera

Do wędzenia serów żółtych należy wybrać sery jak najbardziej tłuste. Najczęściej przyjmowaną metodą jest wędzenie na metalowych kratkach w zimnym dymie przez 8 godzin. Podczas procesu wędzenia temperatura nie powinna przekroczyć 30 stopni, bowiem ser może się roztopić. Sery żółte przed wędzeniem można owinąć jałową gazą i związać. Podczas wędzenia należy przewracać kawałki sera, aby uwędziły się równomiernie. Chcąc podkręcić smak, sery żółte można natrzeć ziołami, tj. papryką, rozmarynem czy tymiankiem.

Kulinarne zastosowanie sera wędzonego

ser włoszczowski wędzony
© włoszczowa (osm)

Gotowy ser wędzony jest uniwersalnym produktem kulinarnym. Jest to doskonała szybka i zdrowa przekąska na zimno i na gorąco, do pieczenia na grillu lub w piekarniku. Ta ostatnia wersja jest często zestawiana ze słodko-gorzkim smakiem żurawiny. Sery wędzone mogą być stosowane jako dodatek do tostów, zapiekanych bułek francuskich, zapiekanek i ziemniaków. Mogą też być dodatkiem do pieczonych mięs, zup, sałatek i różnych potraw warzywno-mącznych. Mogą się także stać częścią deski serowej, do której polecane są łagodniejsze piwa lub wina o mniej intensywnych nutach. 

Producenci serów wędzonych

W Polsce sery wędzone produkowane są metodą przemysłową lub na mniejszą skalę w małych gospodarstwach rolnych podejmujących ideę serów zagrodowych. Sery te produkowane są z mleka krowiego, owczego i koziego.

Sery wędzone żółte z mleka krowiego produkowane na większą skalę znajdują się m.in. w ofercie firm takich jak Grupa Mlekovita, Mlekpol (SM), Hochland Polska, Kosów Lacki (OSM), Spomlek (SM), Sierpc (OSM), Włoszczowa (OSM). Sery wędzone z masy parzonej produkowane są m.in. przez spółdzielnię Skierniewice (OSM) oraz firmy prywatne Milkeffekt oraz Marfor (FHU). 

Sery twarogowe wędzone są wytwarzane m.in. przez Jana (ŚSM), Koło (OSM) oraz Łask (OSM). Sery wędzone kozie znajdują się m.in. w ofercie firm Agro-Danmis oraz Euroser Dairy Group, dalej Groser i w Gospodarstwie Hodowlanym Kóz Honorata z Prusic. 

Bardzo dużą ilość serów wędzonych z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego produkuje się na terenach górskich na południu naszego kraju, gdzie tradycyjne oscypki, gołki, faruki i warkoczyki spotkać można przy każdym szlaku turystycznym.

wykaz serów wędzonych oferta

Strona 2 z 2