Jogurty pitne: 3 składniki: zdrowie, wygoda i smak

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 3/2022 (111)

Opakowania dźwignią kategorii

W Polsce jogurty do picia pakowane są głównie w butelkach. Najbardziej popularnym opakowaniem jest butelka profilowana (wygodnie zwężająca się, do objęcia ręką w środkowej części) butelka PET o gramaturze od 250 do 400 g. W butelki PET z foliową owijkę typu sleeve pakowane są jogurty firm m.in. Bakoma, Grupa Mlekovita, Mlekpol (SM), Lactalis Polska, Krasnystaw (OSM).

Kształt a przewaga rynkowa

greek yogurt smoothieNa zachodzie rynek opakowań do jogurtów do picia jest znacznie szerszy. Oczywiście najbardziej popularnym opakowaniem jest klasyczna butelka 250-300 g (Yoplait, NÖM, Milsani). Jednakże coraz częściej można spotkać bardziej wymyślne i znacząco zróżnicowane kształty opakowań stające się jednocześnie znakiem rozpoznawczym danej marki lub linii produktowej. Oprócz butelek klasycznych można spotkać butelki typu shot (Yakult, Emmi, Zott 150 g z kapslem), butelki proste, ale okrągłe lub kwadratowe w podstawie (Life Way, Chobani Alphonso), o wyciągniętych szyjkach (Califia) lub szersze na górze i węższe w dolnej części (Fruzinga).


Innym spotykanym opakowaniem są kartony z zamknięciami płaskimi (Yeo’s) lub nakrętkami (Valio) oraz kartony ze słomkami (Promes – Lactinov). Popularne są też butelki kartonowe (Meiji Yurumilt). Coraz częściej spotyka się też jogurty do picia w kubkach z platynkami i plastikowymi nakładkami (Andechser, Soebbeke). Dla młodszych dzieci jogurt pakowany jest w opakowania typu kieszonka z korkiem (Holle).

wykres 2.jpg

Grafika w trendach

Obserwując opakowania jogurtów, wyraźnie widać, że wielu producentów stawia na rzucający się w oczy design, skupiający się na podkreśleniu rodzaju użytych dodatków (owoce, warzywa, zboża, wanilia). Opakowania są bardzo kolorowe (żywe kolory). Dodatki przedstawione są na opakowaniach na idealnie białych tłach lub na tłach będących kolorem danego owocu (kod kolorystyczny), ale z wyraźną ilustracją danego składnika przewodniego w kontrze dynamicznie płynącego jogurtu.

jogurt polski mlekovitaCechą charakterystyczną jest uproszczone, bardzo czytelne, ascetyczne liternictwo, które silnie podkreśla markę. Rodzaj produktu, jego smak i inne cechy są bardzo często na drugim planie, pisane jednobarwnymi czarnymi czcionkami. Dodatkowe informacje o zawartości tłuszczu, cukru lub innych dodatków są często przedstawiane w postaci umownych ikon. Fonty coraz częściej stają się cechą charakterystyczną danej marki i brandingu. W minionym roku najczęściej stosowanymi czcionkami były Times New Roman, Montserrat oraz Lato.


jogurt z błonnikiem łowicz

Ciekawy produkt

Jogurty z dodatkiem owoców, warzyw, zbóż oraz błonnika to nowe, innowacyjne produkty, którymi warto zatowarować krajowe półki z nabiałem. Ich cechą jest też obniżona o 30% zawartość cukru oraz to, że nie zawierają laktozy. Pierwszy jogurt z błonnikiem to napój o smaku jabłko z burakiem z koenzymem Q10. Drugi to jogurt z błonnikiem, jabłkiem, szpinakiem i ananasem plus witaminy B2, B6, B12. Trzeci to jogurt z błonnikiem, marchwią, pomarańczą oraz witaminami A, D, E. Jogurty z błonnikiem są bogate w żywe kultury bakterii BB-12 i LA-5, tj. bakterie probiotyczne działające w przewodzie pokarmowym. Żywe kultury bakterii BB-12 wpływają na zdrowe jelita, są składnikiem preparatów osłonowych stosowanych po kuracji antybiotykowej. W połączeniu z probiotykami LA-5 usuwają z jelit cholesterol i pobudzają układ odpornościowy.

Producent: Łowicz (OSM).

Rosnąca świadomość ekologiczna

Jednym z trendów jest rosnąca popularność w komunikowaniu ekologicznych cech związanych z użytym opakowaniem – tzw. eko-ikony. Najnowszym trendem rozwijanym w opakowalnictwie produktów jogurtowych jest dążenie do całkowitego integrowania opakowania z etykietą w celu łatwiejszego sortowania śmieci i lepszego wykorzystania materiału bazowego do przyszłego recyklingu oraz minimalizowania strat produkcyjnych.

wykres 3.jpg

W oczach konsumentów

Badania wskazują, że w odniesieniu do żywności konsumenci oczekują zaspokojenia potrzeb podstawowych i realizacji potrzeb wyższego rzędu, tj.:

  • hedonistyczna potrzeba przyjemności,
  • funkcjonalność użycia,
  • łatwość przygotowania i spożycia,
  • bezpieczeństwo przechowywania i transportu,
  • korzyści (obniżenie cholesterolu, utrata wagi, wzbogacenie diety w odpowiednie składniki korzystne dla zdrowia).

Analizy wskazują, że około 1/3 kupujących próbuje spożywać więcej produktów zawierających probiotyki. Prawie tyle samo osób stara się spożywać więcej nabiału. W tę grupę, doskonale odpowiadającą potrzebom konsumentów, wpisują się jogurty, które łączą pierwiastek wysokobiałkowy z wysoką zawartością naturalnych probiotyków (źródło: The International Foundation for Integrated Care IFIC).


gfk.jpgGrzegorz Mech

Business Development Manager, Consumer Panels&Services GfK Polonia

W 2021 r. kategoria jogurtów pitnych zyskała niemal 383 tys. nowych na­bywców (rozumianych jako polskie gospodarstwa domowe) i była ku­powana w ponad 65% gospodarstwach domowych w Polsce (+2,8 pp w stosunku do 2020 r.). Prze­ciętne gospodarstwo domowe dokonało zakupu pro­duktów z tej kategorii ponad 10 razy w ciągu roku i wydało na nią średnio prawie 66 złotych. Wartość zakupów w kategorii jogurtów pitnych dokonanych przez gospodarstwa domowe wyniosła prawie 600 mln zł, a ich wolumen osiągnął ponad 72 mln litrów. 

Porównując wyniki z 2021 r. z wynikami z 2020 r., obserwujemy dynamiczny wzrost kategorii (na po­ziomie +20%), zarówno w ujęciu wartościowym, jak i wolumenowym. Najważniejszym kanałem dys­trybucji w zakupach kategorii jogurtów pitnych do­konywanych przez polskie gospodarstwa domowe są dyskonty, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i wolumenowym. Na drugim miejscu z udziałem na poziomie 20% plasują się hipermarkety, a zaraz po nich supermarkety ze zbliżonymi udziałami rynkowy­mi. Sklepy wielkopowierzchniowe stanowią niemal 90% rynku jogurtów pitnych. 

Istotnym kanałem dystrybucji pozostają sklepy małoformatowe, które odpowiadają za ponad 13% wartości zakupów i 12% ich wolumenu. W katego­rii jogurtów pitnych mamy produkty dedykowane dzieciom (oznaczone przez producentów jako „dla dzieci”). Ich udział w zakupach całej kategorii nie jest duży – wartościowo jest to ok. 7%, wolumenowo na poziomie 4%. 

Podsumowując, zmiany zaobserwowane w 2021 r. w porównaniu z 2020 r. w udziałach tego segmentu nie są znaczące. Prawie 20% (wartościowo) pro­duktów w kategorii jogurtów pitnych ma oznaczenia „dietetyczne” (bez GMO, bez laktozy, bez cukru itp.). Spośród produktów z oznaczeniem dietetycznym naj­większe udziały w wartości zakupów mają jogurty bez GMO (ok. 50%), a w następnej kolejności jogurty nie­zawierające cukru (ponad 28%). Istotną cechą w kate­gorii jogurtów pitnych jest smak, najczęściej owocowy (jednorodny lub mieszanka owoców). Najpopularniej­szym dodatkiem są truskawki (smak truskawkowy) oraz mieszanki wieloowocowe. Warto zwrócić uwagę, że jedynie ok. 4,5% wolumenu wszystkich zakupów stanowią jogurty naturalne. Najpopularniejszym ty­pem opakowania w kategorii jest butelka plastikowa. Tak pakowane produkty stanowią ok. 95% wolumenu zakupów kategorii. Patrząc na liczbę nabywców (pe­netrację, czyli odsetek gospodarstw domowych, które kupiły produkt), można stwierdzić, że najpopularniej­szymi producentami/właścicielami marek (TOP 3) są Danone, Biedronka i Lactalis. Patrząc z perspektywy marek, widzimy, że TOP 5 w kategorii jogurtów pitnych wg liczby nabywców stanowią marki: Jovi, Fruvita, Ac­timel, Activia i Pilos.

Strona 2 z 3