Sealed Air: Opakowania chronią żywność

Artykuł sponsorowany

Maciej Gierszewski – Business Development Manager,
Sealed Air


To wielka strata, kiedy gotowa żywność psuje się przed dotarciem do konsumenta. Marnuje się nie tylko żywność, ale i praca ludzi, woda i energia. Produkcja żywności jest jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dlatego Sealed Air dokłada starań, aby tworzyć opakowania chroniące żywność, a tym samym zmniejszające jej marnowanie.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając rodzaj opakowania świeżej żywności i jak pogodzić to z trendami konsumenckimi?

© sealed air

Niektórzy konsumenci zdecydowanie domagają się opakowań, które można poddawać recyklingowi. Niemniej jednak, badania pokazują, że jednocześnie konsumeci chcą zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny oraz ograniczenia marnowania żywności. Należy oczywiście słuchać potrzeb konsumentów, jednak równie ważne jest informowanie ich o konsekwencjach wyboru opakowania, takich jak niedostateczna ochrona przed zanieczyszczeniami czy krótszy termin przydatności do spożycia. Dlatego wybierając opakowanie należy spojrzeć na problem całościowo, a nie tylko na jeden aspekt, typu recykling. Stosowanie materiałów z dodatkową warstwą barierową lepiej chroni produkty przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak tlen czy wilgoć, zapewnia trwałość i lepszy wygląd produktu. W wielu przypadkach takie materiały pozwalają zachować tzw. jednorodność materiału pozwalającą na stwierdzenie , że materiał jest gotowy do recyklingu, a jednocześnie ma bardzo dobre właściwości barierowe i doskonale zabezpiecza produkt. Dodatkowo mniejsza ich grubość pozwala na redukcję plastiku.

Przykładem takich opakowań są folie CRYOVAC® BDF25H oraz CRYOVAC® Darfresh na bazie mono-PET.


Jakie są wady i zalety stosowania alternatywnych materiałów do pakowania świeżej żywności?

© sealed air

Alternatywne opakowania, takie jak na przykład opakowania papierowe lub kartonowe mogą być teoretycznie poddawane recyklingowe. To czyni je atrakcyjnymi dla finalnych konsumentów. Jednak te materiały, jeśli nie mają dodatkowej warstwy ochronnej, mają niewielkie właściwości barierowe, a przez to nie są skuteczne w utrzymaniu bezpieczeństwa żywności. Aby opakowania papierowe mogły spełniać swoją rolę czyli chronić świeżą żywność muszą być powlekane dodatkową warstwą. Jednak wtedy tracą one przydatność do recyklingu, co podważa w większości przypadków sens ich stosowania do pakowania świeżej żywności, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów.


Jakich zalet można oczekiwać przy stosowaniu do świeżej żywności opakowań marki CRYOVAC®?

Opakowania do żywności CRYOVAC® są wielowarstwowymi materiałami barierowymi, które dają najwyższy stopień ochrony żywności, są trwałe a jednocześnie cienkie i lekkie. Pomagają one przedłużać świeżość i okres przydatności do spożycia.

© sealed air

Godna uwagi jest folia termokurczliwa CRYOVAC® BDF®, która pozwala na użycie o 60% mniej plastiku w porównaniu do standardowych laminatów. Jest 3 ona razy cieńsza niż materiały termoformowalne. Folia BDF25H do serów jest kompatybilna z RIC4 i można ją poddać recyklingowi w strumieniu polietylenu o niskiej gęstości (LDPE).

Powiązane artykuły