1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Rynek produktów przyjaznych zwierzętom rozwija się dynamicznie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski

Forum Mleczarskie w ostatnich latach wiele miejsca poświęciło produktom wegańskim. Dlatego zapytaliśmy Martę Pinocy, Starszego Menadżera Kategorii w Aldi Polska czy jest to asortyment, który potwierdził pokładane w nim nadzieje. Czy Polacy chętnie sięgają po produkty z tej kategorii, czy są raczej tradycjonalistami? – W porównaniu do zeszłego roku widzimy ciągły wzrost sprzedaży produktów, które sprawdzają się w kuchni Polaków w roli zamienników mięsa i nabiału. Wzrost ten jest napędzany przez kilka czynników, m.in. zwiększoną świadomość na temat wpływu diety na zdrowie i środowisko oraz nieustanny rozwój technologii i dostępność coraz lepszych jakościowo produktów wegańskich.

– Oczywiście mimo rosnącej popularności produktów wegańskich Polacy nadal pozostają w dużej mierze tradycjonalistami, jeśli chodzi o dietę, ponieważ produkty nabiałowe są wciąż ważnym elementem polskiego jadłospisu i odzwierciedla się to w koszykach zakupowych naszych klientów.

– Jednakże obserwujemy coraz większą otwartość na nowości i eksperymenty kulinarne w naszym społeczeństwie, co przekłada się również na wybór produktów wegańskich. Warto tu także nadmienić, że cyklicznie poszerzamy ofertę o nowe produkty z kategorii asortymentu wegańskiego. Osoby chcące zastępować produkty pochodzenia zwierzęcego roślinnymi alternatywami znajdą w naszych sklepach duży wybór takich artykułów. Dla przykładu od 11 marca w sklepach Aldi pojawił się rozbudowany asortyment wegetariański – do oferty sezonowej wprowadziliśmy ponad 100 nowych roślinnych produktów. Pojawiły się wędliny i kiełbaski wegetariańskie, falafel, kulki warzywne czy wegański sznycel marki Mein Veggie Tag. Oferta poszerzyła się także o roślinne przekąski – zarówno słodkie, jak i słone.

Czy argumenty o mniejszym śladzie węglowym i podwyższonym dobrostanie zwierząt są ważne dla Państwa jako kwestie przemawiające również do wyobraźni konsumentów? Czy mają one wartość przeliczalną na pieniądze i są możliwe do zmonetyzowania w naszym kraju?

– Argumenty o mniejszym śladzie węglowym i dobrostanie zwierząt mogą być ważnym czynnikiem przy wyborze produktów spożywczych. Jedne z nowszych badań przeprowadzonych przez NielsenIQ w 2023 r. wskazują na to, że Polacy coraz częściej wybierają produkty ekologiczne – 43% badanych deklaruje częstsze zakupy produktów ekologicznych w porównaniu do roku 2022, oznacza to wzrost aż o 10%. Co więcej, aż 72% osób ankietowanych twierdzi, że zwraca uwagę na informacje o ekologicznym pochodzeniu produktu podczas zakupów. Tak mówią badania, natomiast bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy argumenty te mają bezpośrednią wartość przeliczalną na pieniądze. Zauważalne natomiast jest to, że rynek produktów ekologicznych i przyjaznych zwierzętom dynamicznie rozwija się w naszym kraju, co z pewnością można traktować na plus. W tym przypadku zatem możliwość zmonetyzowania tych argumentów zależy przede wszystkim od umiejętności dotarcia do odpowiedniej grupy konsumentów i odpowiedniego zaprezentowania wartości tych produktów tak, aby klient był w stanie odnaleźć w nich wartość dodaną – dodała Marta Pinocy, Starszy Menadżer Kategorii w Aldi Polska.

Więcej w Forum Mleczarskie Handel 3/24.

© aldi polska

Warte przeczytania