1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Polska i Ukraina usprawnią wymianę handlową

Źródło: Forum Mleczarskie za MRiRW
Autor: Janusz Górski

Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał z Mykołą Solskim, Ministrem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Zbrojna napaść Federacji Rosyjskiej 24 lutego 2022 r. postawiła Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Minister Solskij opisał wyzwania stojące obecnie przed ukraińskim sektorem rolnym, związane m.in. z rosyjską blokadą ukraińskich portów morskich, przez które przed wojną odbywał się transport zbóż czy problemy z dostępnością środków produkcji niezbędnych do wiosennych prac polowych.

Minister Solski wyraził wdzięczność za wsparcie okazywane zarówno przez władze Polski, jak i polskich obywateli w tym trudnym dla Ukrainy czasie.

Szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił Ministra Solskiego, że Ukraina może liczyć na polskie wsparcie. Stwierdził, że w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego w obecnej sytuacji należy dążyć do maksymalnego uproszczenia wszelkich procedur dotyczących przewozu towarów przez granicę polsko-ukraińską na zasadzie wzajemności. Ponadto zwrócił uwagę, że strona polska już usprawniła odprawę ukraińskich towarów rolno-spożywczych na granicy między naszymi krajami.

Ministrowie uzgodnili, że będą się regularnie kontaktować w celu bieżącego omawiania i rozwiązywania wszelkich pojawiających się kwestii.

Strona ukraińska liczy również na wsparcie w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ze strony UE, a także państw członkowskich UE.

Warte przeczytania