Redukcja emisji przez rolników w Arla Foods
Rolnicy, właściciele firmy Arla Foods okazali w 2023 r. swoje zaangażowanie w redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zapewniły one średnio 3,6% redukcję emisji CO2e w porównaniu z 2022 r., co doprowadziło do spadku emisji w gospodarstwach z 1,12 do 1,08 kg CO2e na kg mleka. Całkowita emisja w zakresie 3, która stanowi 96% całkowitego śladu węglowego firmy Arla, została zmniejszona o 3 punkty procentowe na kg mleka i serwatki, a łącznie o 12% w porównaniu do wartości bazowej firmy z 2015 r.
W zakresie 1 i 2 Arla obniżyła emisję w 2023 r. o 4 punkty procentowe, a łącznie o 33% w porównaniu do wartości bazowej spółki z 2015 r. Było to spowodowane głównie optymalizacją zużycia energii w lokalizacjach oraz wpływem umów zakupu energii. W ciągu dwóch lat między 2021 a 2023 r. spółka Arla wraz ze swoimi rolnikami ograniczyła emisję CO2 o prawie 1 mln ton i jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów w zakresie redukcji emisji na 2030 r. wynoszących -63% w zakresie 1+2 i -30% w zakresie 3.
Co więcej, w 2023 r. Arla podjęła historyczne kroki w celu dalszego przyspieszenia redukcji emisji z zakresu 3 poprzez uruchomienie Modelu Motywacyjnego Zrównoważonego Rozwoju, który wiąże część cen mleka otrzymywanych przez rolników bezpośrednio z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w gospodarstwach, oraz uruchomienie Programu Zrównoważonego Rozwoju Klienta (CSP ), co zapewnia głębszą współpracę rolników i klientów poprzez projekty mające na celu zapewnienie postępu i tworzenie wartości w kierunku wspólnych celów klimatycznych.
Pierwsze wypłaty z lata 2023 r. po raz pierwszy w historii pokazały, że cena mleka, jaką otrzymuje indywidualny rolnik z Arli, jest teraz bezpośrednio powiązana z jego działaniami związanymi z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Rolnicy mogą zarobić do 3 eurocentów na kg mleka łącznie za pomocą 19 różnych dźwigni, zachęcając do działań, które przyczyniają się do osiągnięcia celu firmy Arla na rok 2030, jakim jest ograniczenie emisji CO2e z zakresu 3 o 30% na kg mleka i serwatki w porównaniu do wartości bazowej z 2015 r., a także inne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak zwiększanie różnorodności biologicznej. W 2023 r. za pośrednictwem tego systemu dokonano redystrybucji łącznie 226 mln euro na podstawie indywidualnych punktów zgromadzonych w modelu motywacyjnym i przesłanych danych Climate Check.