1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Oferujemy jedną z najwyższych cen za mleko w Europie

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
piątnica (osm)

Zapytaliśmy Zbigniewa Kalinowskiego, Prezesa Zarządu mleczarni Piątnica (OSM) o sytuację firmy w związku z trudnym pierwszym półroczem w branży mleczarskiej.

Przeważająca część zakładów mleczarskich ratowała się przez pierwsze półrocze 2023 r. konsumpcją zysku z ostatnich lat. Jak powiedział proroczo rok temu jeden z Prezesów na łamach Forum, mleczarnie oddadzą ten zysk. Jako firma nr 4 w naszej branży jesteście Państwo nad kreską czy pod kreską za pierwsze półrocze? Jak bardzo musieli Państwo obniżyć ceny za mleko?

– OSM Piątnica działa w oparciu o ideę spółdzielczości, co oznacza, że nie jesteśmy nastawieni na zysk i nie jest on podstawą funkcjonowania spółdzielni. Z uwagi na charakter naszej działalności oraz określone obowiązki statutowe naszym priorytetem jest praca na rzecz naszych członków – rolników.

– Dlatego w Piątnicy od listopada 2022 r. utrzymujemy praktycznie taką samą cenę za mleko, poza jedną obniżką o 10 groszy w kwietniu br. Możemy tutaj mówić o dużym sukcesie Piątnicy, biorąc pod uwagę sytuację rynkową. Od listopada 2022 r. do sierpnia 2023 r. cena mleka w kraju spadła o ok. 84 grosze na litrze, a my wciąż utrzymujemy nasze stawki i oferujemy naszym dostawcom jedną z najwyższych cen za surowiec w Europie. Przy średniej cenie za mleko wynoszącej w Polsce ok. 1,86 zł netto/litr w Piątnicy we wrześniu br. płaciliśmy średnio 2,68 zł netto/litr. Gwarantując rolnikom dobre ceny, otrzymujemy najlepszy surowiec, który daje nam możliwość oferowania naszym konsumentom najwyższej jakości produktów.

Jak w 2023 r. zmieniły się ceny pozostałych surowców, czynników energetycznych i usług, które Państwo nabywali?

– Możemy mówić o wysokich wzrostach kosztów mediów, które w przypadku energii są aż dwukrotnie wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mamy też do czynienia m.in. z 20-procentowym wzrostem cen wsadów owocowych, których używamy w produkcji naszych jogurtów czy koktajli. Należy również wspomnieć o wzrostach wynagrodzeń, które w naszej spółdzielni wyniosły 20% – dodał Zbigniew Kalinowski, Prezes Zarządu mleczarni Piątnica (OSM).

Więcej w Forum Mleczarskie Handel 6/23.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania