1. Aktualności
  2. Polska
Norwegia

2,5% spadek sprzedaży nabiału w Norwegii

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© tine

W czwartek mleczarnia Tine, największy podmiot zajmujący się przetwórstwem mleka w Norwegii, poinformował, że w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. odnotowano spadek wolumenu sprzedaży. – Rosnąca inflacja, wyższe stopy procentowe i wysoki poziom kosztów doprowadziły do ograniczenia w zakupach konsumentów. Widzimy spadek wolumenu w wyniku zmniejszonej siły nabywczej i trudniejszego ustalania priorytetów dla większości ludzi po pierwszym kwartale – powiedziała Gunnar Hovland, Dyrektor Generalny.

Konsument bardziej świadomy ceny

Trend niższej aktywności w branży spożywczej w Norwegii utrzymuje się, ale inne rynki, na których obecna jest TINE, również odnotowują spadek wolumenu w pierwszym kwartale. Kryzys gospodarczy sprawia, że konsumenci są bardziej świadomi cen i wybierają tańsze produkty i artykuły promocyjne. Produkty mleczne na rynku spożywczym w Norwegii odnotowały spadek wolumenu o 2,5%, a TINE traci kolejne 0,2 punkty procentowe.

– Dzięki pracy nad obniżeniem naszych kosztów, a także podwyżkom cen w celu zrekompensowania wysokiego wzrostu kosztów w naszym łańcuchu wartości, nadal zapewniamy właścicielom akceptowalny i niezbędny wynik w tym wymagającym czasie – dodał Hovland.

Firma wprowadzała podwyżki cen na wszystkich rynkach, na których operuje, ale konsumenci wybierają tańsze produkty. Sprzedaż kręgów serowych Jarlsberg na rynkach międzynarodowych spadła o 12% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Warte przeczytania