1. Aktualności
  2. Polska
Norwegia

Gigant zamknie zakład mleczarski w Norwegii

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
Zakład Grupy TIne w Voss
Zakład Grupy TIne w Voss
© tine

Zarząd największej spółdzielni mleczarskiej w Norwegii: Tine podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji serów w zakładzie w Voss od stycznia 2023 r. Tine posiada obecnie siedem mleczarni, które produkują sery i mają one większą niż to konieczne zdolność produkcyjną. Oznacza to, że koszty mleczarni nie podążają za spadkiem wolumenu. Zakład zatrudnia 23 pracowników i wytwarza 2550 ton serów rocznie.

W 2019 r. spółdzielnia podjęła decyzję o rozpoczęciu modernizacji mleczarni w Elnesvågen po zatrzymaniu produkcji sera Jarlsberg na eksport. Jednocześnie podjęto prace nad uruchomieniem produkcji Jarlsberga w nowej mleczarni Tine w Irlandii. Następnie stwierdzono, że produkcja w zakładzie w Voss nie może zostać przerwana do czasu zakończenia przebudowy Elnesvågen, gdy produkcja w Irlandii jest w toku. Obecnie przebudowa Elnesvågen jest zakończona, a produkcja jest w pełnym toku. W Irlandii produkcja również trwa, jakość jest dobra, a po wymagającym okresie rozruchu następuje zwiększanie wolumenów.

Kwestia przyszłości zakładu została omówiona na posiedzeniu zarządu w dniu 24 maja. Następnie zarząd postanowił odroczyć sprawę do 22 czerwca, aby spełnić prośbę pracowników Voss o dodatkowe konsultacje w sprawie zaktualizowanych obliczeń.

– Konkurencja na rynku jest ostra i musimy zrobić wszystko, aby w przyszłości sprostać jeszcze trudniejszej codzienności. Musimy obniżyć koszty oferowania naszym właścicielom najlepszej możliwej ceny za mleko, aby mogli żyć z produkcji mleka i nadal inwestować w gospodarstwa w nadchodzących latach. Utrzymanie Voss spowodowałoby większą nadwyżkę zdolności produkcyjnych, wzrost kosztów i niepewne miejsca pracy w innych mleczarniach – powiedział Christian Granlund, Wiceprezes Wykonawczy ds. zaopatrzenia,.

– Zamknięcie placówki nie jest przyjemną częścią pracy ani celem, wręcz przeciwnie. Ale jeśli mamy mieć możliwość dalszego utrzymania zdecentralizowanej struktury mleczarni, wymaga to od nas dokonania długoterminowych wyborów już teraz – kontynuował Granlund.

Warte przeczytania