1. Aktualności
  2. Polska
Norwegia

Tine wprowadza kartony z przytwierdzoną nakrętką

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© tine

To już kolejna mleczarnia, która wprowadza takie rozwiązanie. Ostatnio pisaliśmy o największej mleczarni w Hiszpanii (tutaj). Dziś norweska mleczarnia Tine poinformowała, że testuje nakrętkę, która pozostaje na kartonie mleka po jego odkręceniu. W 2023 r. wszystkie kartony z nakrętkami produktami Tine będą opierać się na podobnej koncepcji.

– Tine jest jednym z największym użytkownikiem opakowań w Norwegii, więc ponosimy również dużą odpowiedzialność za środowisko. Żyjemy z natury, a zatem każda innowacja, która może zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych na lądzie lub morzu, przynosi korzyści środowisku – powiedziała Elisabeth von Krogh, Doradca ds. Zrównoważonego Rozwoju w Tine.

Firma rozlewa mleko do kartonów z nowymi zakrętkami w zakładzie w Kalbakken w Oslo. Pierwsze 10 tys. litrów mleka z nowym rozwiązaniem trafi do sklepów i konsumentów we wschodniej Norwegii. 

Zmiany wobec zamknięć opakowań kartnowych są związane z dyrektywą plastikową UE (dyrektywa SUP). Ale Elisabeth von Krogh mówi, że inicjatywy Tine w zakresie opakowań mają znacznie dłuższą historię.

– W zeszłym roku przeszliśmy na papierowe słomki i bambusowe łyżki, co zmniejszyło zużycie plastiku o 87 ton rocznie. Zmniejszyliśmy również grubość opakowań sera krojonego o 12%, co daje roczną oszczędność 72 ton plastiku – dodała Krogh.

Doradczyni Tine mówi również, że przestawiło się również na nowe torebki do sera tartego. – Tutaj ilość plastiku została zmniejszona o 140 ton rocznie. Co nie mniej ważne, nasz nowy kubek do śmietany stał się bardziej przyjazny dla środowiska. Obecnie w tym opakowaniu znajduje się ponad 50% plastiku pochodzącego z recyklingu, co ograniczyło zużycie nowego plastiku o ponad 150 ton rocznie – podsumowała Krogh.

Warte przeczytania