1. Aktualności
  2. Polska
Hiszpania

Hiszpańska mleczarnia z przytwierdzaną zakrętką na kartonach mleka

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© capsa food

Central Lechera Asturiana wprowadziła innowację, która promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także wyprzedza nową ustawę o odpadach, która wejdzie w życie w lipcu 2024 r. Chodzi o wprowadzenie na rynek nowej zakrętki przymocowanej do kartonów do mleka, aby zapobiec ich gubieniu. Nowa nakrętka zmniejsza ilość plastiku o 13% w porównaniu z poprzednią, dodatkowo minimalizując wpływ opakowania na środowisko. Dzięki temu zmniejszy się ilość odpadów i emisji z tworzyw sztucznych, ułatwiając recykling opakowań jednorazowych.

Nowy system Jest prosty w użyciu. Aby otworzyć, wystarczy zakrętkę przekręcić w prawo, podnieść, a następnie wlać mleko do szklanki. Zamknięcie jest jeszcze prostsze, wystarczy delikatnie nacisnąć nasadkę, aż usłyszy się „kliknięcie”, które gwarantuje jej zamknięcie do następnego użycia. Aby ponownie otworzyć karon, należy powtórzyć operację.

Karton neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla

W marcu Central Lechera Asturiana wprowadziła na rynek nowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla karton, certyfikowany przez AENOR, zmniejszając w ten sposób wpływ opakowań i przyjmując zobowiązanie do zrównoważenia emisji, których nie można uniknąć. Aby osiągnąć ten kamień milowy, wdrożono szereg środków współpracując z dostawcami w celu zmniejszenia śladu węglowego opakowań, wykorzystując odnawialne źródła energii, bardziej wydajne technologie i bardziej zrównoważone materiały w procesach i produktach.

W 2020 r. przedsiębiorstwo mleczarskie jako pierwsze posiadało certyfikowaną strategię gospodarki o obiegu zamkniętym, certyfikaty: pierwsze przedsiębiorstwo mleczarskie zero odpadów we wszystkich swoich fabrykach, a także pierwsze hiszpańskie przedsiębiorstwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich swoich fabrykach (zakres 1+2) certyfikowane przez AENOR.

Warte przeczytania