1. Aktualności
  2. Świat
Norwegia

Norwegowie promują mleko w kartonach w języku rdzennych mieszkańców

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© tine

Czy ktoś wyobraża sobie mleko w Polsce w kartonie z napisami w języku Kaszubów, Łemków lub Ormian? W Norwegii taki pomysł został właśnie zrealizowany. Na dalekiej północy mleczarnia Tine rozpoczęła nalewanie mleka w kartony z napisami lapońskimi, a pierwsze partie są już dostępne w miastach Troms i Finnmark. – Wizją Tine jest to, że razem tworzymy tętniącą życiem Norwegię. To wspaniale, że mój ojczysty język Sami jest żywo wyrażany na kartonie mleka – powiedział Tormod Nilsen, rolnik dostarczający mleko do Tine i współwłaściciel spółdzielczej farmy Samów w Deanugeaidnu. 

Przewodnicząca Parlamentu Lapończyków Silje Karine Muotka i Gunnar Hovland, Dyrektor Generalny mleczarni Tine wznieśli mleczny toast za mleko w nowych kartonach właśnie na farmie, z którą współpracuje Tormod Nilsen.

– Kiedy tak duża grupa jak Tine dokonuje tak świadomego wyboru, powstaje pozytywna synergia, a ta współpraca jest dobrym przykładem na to, jak wzmacniać status języków rdzennych – powiedziała Muotka podczas inauguracji.

– Języki lapońskie są ważną i żywą częścią dziedzictwa kulturowego lapońskiego i norweskiego – dodał Gunnar Hovland, Dyrektor Generalny Tine.

Warte przeczytania