1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Maluta poszerzy markę Solan

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Spółdzielnia Maluta Nowy Dwór Gdański (OSM) wytwarza sery dojrzewające, galanterię, twarogi, masła oraz śmietany. Jak podała mleczarnia, w 2022 r. struktura przychodów potwierdziła równoważenie asortymentów, co zabezpieczało Spółdzielnię przed nieprzewidywalną zmianą koniunktury na wyroby trwałe tj. mleko w proszku czy sery dojrzewające. Jak wskazuje firma, struktura sprzedaży w ujęciu rodzajowym w dalszym ciągu się stabilizuje.

Działalność produkcyjną w zakresie przetwórstwa mleka Spółdzielnia prowadzi w zakładzie w Nowym Dworze Gdańskim. W 2022 r. przerobiono mleko ze skupu w ilości 45 876 tys. litrów oraz mleko z zakupu w ilości 183 tys. litrów i śmietankę z zakupu w ilości 11 tys. litrów. Ponadto Spółdzielnia sprzedała mleko przerzutowe w ilości 292 tys. litrów. Na produkcję serów dojrzewających przeznaczono 51,2% mleka, na twarogi i ser solankowy przeznaczono 19,6% surowca, a na galanterię mleczarską – 18,6%. Dynamikę odnotowano w grupie jogurtów naturalnych i śmietankowych, ayranu, jogurtów pełnomlecznych i wysokobiałkowych. Wzrosty miały charakter dynamiczny i wyniosły nawet ponad 20% wolumenowo.

Jak podaje firma, w zakresie produkcji, inwestycji i gospodarki remontowej mleczarnia będzie realizować dalszą modernizację zakładu, głównie w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy z udziałem środków finansowych UE: w zakresie zakupu i montażu maszyny do napełnienia w kubki, wagoetykieciarki, maszyny do próżniowego pakowania w folię, linii do pakowania w butelki i zamykania ich plastikową nakrętką.

Maluta planuje zwiększać w sprzedaży udział galanterii mleczarskiej szczególnie we współpracy z dużymi sieciami handlowymi oraz wprowadzić do produkcji i sprzedaży nowe asortymenty: w tym nowe sery Solan oraz napoje bez laktozy.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania