1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Mniej mleka a więcej twarogów z mleczarni Radomsko (OSM)

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie

Jak dowiaduje się forummleczarskie.pl mleczarnia Radomsko (OSM) zmniejszyła w 2022 r. produkcję mleka spożywczego, masła, śmietany spożywczej, maślanki oraz w niewielkim stopniu kefiru i zsiadłego mleka. Do głównych przyczyn spadków Zarząd zakładu zaliczył m.in.: wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą, dalej oczekiwanie rynku niskich cen wyrobów zwłaszcza wysokotłuszczowych i jednoczesne utrzymywanie przez Spółdzielnię stosunkowo wysokich ceny sprzedaży wyrobów, nieopłacalność produkcji wyrobów wysokotłuszczowych oraz niekorzystną relację cen surowców do wyrobów gotowych. 

Spółdzielnia udało się zwiększyć produkcję twarogów (wzrost o 18%), twarożków po procesie ultrafiltracji, serków, de'serków i serków wiejskich o 17%. Wzrosła również sprzedaż mleka odtłuszczonego w proszku (wzrost o 15%).

Mleczarnia realizowała w 2022 r. działania inwestycyjne w kwocie 3,24 mln zł. Największą pozycją wydatkową w tym obszarze okazała się instalacja do pasteryzacji i homogenizacji mleka i śmietanki o wydajności 10 tys. l/h zakupiona za 1,52 mln zł, dalej urządzenie załadowcze kubków i analizator MilkoScan do oznaczania parametrów mleka. Dużą pozycją w wydatkach okazała się również wymiana rurociągu wody studziennej wraz z izolacją od pompowni w proszkowni do działu Miejskiego i twarożkarni.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania