1. Aktualności
  2. Polska
Polska

Dyskonty sprzedają 74% serów żółtych w Polsce

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© cmr

– Paczkowane sery żółte to kategoria, dla której sprzedaży zdecydowanie największe znaczenie ma kanał dyskontów – w okresie od stycznia do września br. odpowiadały one za ok. 74% sprzedaży całej kategorii (bez zmian w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej) – powiedział Nikodem Pankowiak, Analityk danych sprzedażowych, CMR. – Hipermarkety odpowiadały z kolei za 9% wartości, supermarkety – 7%, a sklepy małoformatowe do 300 m2 – 10%. W okresie listopad 2021 – październik 2022 r. w sklepach małoformatowych do 300 m2 wartość sprzedaży paczkowanych serów żółtych wzrosła o ponad 23% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Są to jednak wzrosty napędzane inflacją, ponieważ w tym samym czasie wolumen sprzedaży spadł o ok. 2%.

– Jak bardzo wzrosły zatem ceny? W październiku 2021 r. kilogram paczkowanego żółtego sera kosztował prawie 33 zł, w październiku tego roku 45,50 zł, czyli aż o 38% więcej. Co nie powinno dziwić, w przypadku paczkowanych serów żółtych klienci sklepów małoformatowych najchętniej sięgają po te w plastrach – w ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiadały one za 78% wartości sprzedaży całej kategorii w tym kanale. Sery żółte paczkowane znajdziemy w 9 na 10 sklepów małoformatowych. Klienci tych placówek małoformatowych mogą wybierać średnio z ok. 10 wariantów produktów z tej kategorii – dodał Analityk CMR.

– Wśród producentów paczkowanych serów żółtych liderem w sklepach małoformatowych jest firma SM Mlekpol. Jej udziały w wartości sprzedaży kategorii w sklepach małoformatowych w okresie listopad 2021 – październik 2022 wynosiły 42% (wzrost o 3 p.p.). Podium uzupełniają Hochland (12%, wzrost o 3 p.p.) i OSM Sierpc (11%, bez zmian). Jeszcze sześciu producentów spoza czołowej trójki notuje udziały w wartości sprzedaży powyżej 1%. Najczęściej w koszykach klientów sklepów małoformatowych ląduje ser gouda w plastrach w opakowaniu 150 g od SM Mlekpol – podsumował Nikodem Pankowiak.

Ostatnie wiadomości o firmie

Warte przeczytania